TVN24 | Świat

Ma zostać wiceszefową Pentagonu jako pierwsza kobieta w historii USA

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych zastępcą szefa resortu obrony USA ma zostać kobieta. Na stanowisko to prezydent elekt Joe Biden nominował w środę Kathleen Hicks. Jej kandydatura musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Senat.

Kathleen Hicks wspina się po szczeblach cywilnej kariery w ministerstwie obrony USA od 1993 roku. Od 2012 roku należała do grona najwyższych rangą urzędników Pentagonu w administracji byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Podczas prezydentury Donalda Trumpa pracowała w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Obecnie Hicks stoi na czele tzw. zespołu przejściowego Bidena w Pentagonie, który ma zapewnić płynne przejęcie zadań resortu przez nową administrację.

Kathleen Hicks pierwszą kobietą na stanowisku wiceszefa PentagonuDepartment of State

Emerytowany generał na czele Pentagonu

Na początku tego miesiąca Joe Biden ogłosił, że szefem resortu obrony zostanie emerytowany 67-letni generał Lloyd Austin. W 2012 roku był on zastępcą szefa sztabu wojsk lądowych USA (U.S. Army), a następnie - w 2013 roku - stanął na czele Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Po przejęciu przez tak zwane Państwo Islamskie kontroli nad Mosulem w czerwcu 2014 roku nadzorował opracowywanie i realizację planu kampanii wojskowej przeciwko IS w Iraku i Syrii. W 2016 roku przeszedł w stan spoczynku.

W wydanym w środę wieczorem oświadczeniu prezydent elekt poinformował, że drugim zastępcą Austina będzie Colin Kahl, były doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego.

"Ci szanowani, utalentowani przywódcy cywilni pomogą uczciwie i zdecydowanie kierować Departamentem Obrony, chronić życie i interesy narodu amerykańskiego" - oznajmił Biden.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Department of State