TVN24 | Świat

USA. Joe Biden zainaugurował pierwsze bezpośrednie spotkanie liderów Quadu

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden otworzył szczyt liderów Quadu. Amerykański przywódca spotkał się w piątek w Białym Domu z premierami Indii, Japonii i Australii. To pierwsze bezpośrednie spotkanie na poziomie liderów państw. - To zgrupowanie demokratycznych partnerów, których łączy wspólna wizja przyszłości - mówił Biden.

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w piątek w Białym Domu z premierami Indii, Japonii i Australii w ramach szczytu liderów Quad, czyli Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa (Quadrilateral Security Dialogue), kluczowego forum współpracy w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku oraz elementu rywalizacji z Chinami. To pierwsze bezpośrednie spotkanie na poziomie liderów państw.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- To zgrupowanie demokratycznych partnerów, których łączy wspólna wizja przyszłości, spotyka się, by odpowiedzieć na kluczowe wyzwania naszej epoki, od covidu przez zmianę klimatu, po nowe technologie - powiedział prezydent Biden, otwierając szczyt.

Joe Biden ogłosił, że wspólna inicjatywa szczepionkowa państw wzmocni produkcję szczepionek w Indiach o dodatkowy miliard dawek. Zapowiedział również uruchomienie specjalnego programu stypendiów dla zaawansowanych studentów w naukach ścisłych ze wszystkich czterech krajów.

- W Quad chodzi o to, by pokazać, że demokracje mogą osiągać sukcesy - oznajmił premier Australii Scott Morrison. - Chcemy, by Indo-Pacyfik był regionem wolnym od stosowania środków przymusu (...) i gdzie spory są rozwiązywane pokojowo, zgodnie z prawem międzynarodowym - dodał.

Szczyt Quadu kolejną dyplomatyczną inicjatywą USA

Przed spotkaniem Quadu przedstawiciele administracji Bidena zapowiadali, że piątkowy szczyt - pół roku po wirtualnym spotkaniu liderów - stanowi podkreślenie wagi formatu dla USA i priorytetu, jakim jest dla Ameryki region Indo-Pacyfiku wobec wzrostu potęgi Chin. Tematy rozmów mają wykroczyć poza sprawy bezpieczeństwa i skupić się na zmianach klimatycznych, pandemii, infrastrukturze i technologii.

Biały Dom oraz przywódcy krajów zapowiedzieli też podpisanie serii porozumień, których celem jest wzmocnienie pozycji państw w rywalizacji z Chinami. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa łańcucha dostaw półprzewodników, współpracę w monitorowaniu mórz i walce z nielegalnymi połowami, a także o inicjatywę w celu dywersyfikacji technologii 5G. Będą też porozumienia dotyczące przestrzeni kosmicznej oraz cyberbezpieczeństwa.

Przed szczytem Joe Biden spotkał się osobno z premierem Indii Narendrą Modim, później będzie rozmawiał z premierem Japonii Yushihide Sugą. Jeszcze we wtorek Biden rozmawiał ze Scottem Morrisonem.

Szczyt Quadu jest kolejną dyplomatyczną inicjatywą USA w tym obszarze, wcześniej w ubiegłym tygodniu Waszyngton ogłosił wraz z Australią i Wielką Brytanią nowy pakt bezpieczeństwa, AUKUS, skupiony na współpracy w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Pierwszą inicjatywą tego porozumienia ma być budowa okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Australii.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP