USA i Rosja wymieniły więźniów

Ksenia Karelina
Wyrok w sprawie Kseni Kareliny
Źródło: Reuters/Sąd Obwodu Swierdłowskiego

Stany Zjednoczone i Rosja dokonały wymiany więźniów. Doszło do tego po negocjacjach dyrektora CIA i wysokiego rangą przedstawiciela rosyjskiego wywiadu. W samolocie do USA jest już Ksenia Karelina skazana w Rosji na 12 lat kolonii karnej.

Wymiana więźniów miała miejsce w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To tam rozmawiali o niej dyrektor CIA John Ratcliffe i - "wysoki rangą przedstawiciel rosyjskiego wywiadu" - pisze "The Wall Street Journal".

"Dziś (w czwartek - red.) prezydent Trump sprowadził do domu kolejnego niesłusznie skazanego w Rosji Amerykanina" - czytamy w oświadczeniu dyrektor CIA przekazanym dziennikowi "WSJ". Jak dodał w nim Ratcliffe, "jest dumny z funkcjonariuszy CIA, którzy niestrudzenie pracowali, aby wesprzeć tę inicjatywę, i docenia rząd ZEA za umożliwienie wymiany".

Sekretarz stanu USA Marco Rubio napisał przed godz. 11. w Polsce, że samolot z uwolnioną Ksenią Kareliną jest już w drodze do Stanów Zjednoczonych. "Była niesłusznie przetrzymywana przez Rosję przez ponad rok, a prezydent Trump doprowadził do jej uwolnienia. Donald Trump będzie nadal działać na rzecz uwolnienia WSZYSTKICH Amerykanów" - zapewnił.

Kogo wymieniły USA i Rosja

Wymiana polegała na uwolnieniu przez stronę rosyjską Ksenii Kareliny, obywatelki USA i Rosji, która została skazana w 2024 roku na 12 lat kolonii karnej. Rosyjski sąd uznał kobietę za winną zdrady stanu po przekazaniu przez nią mniej niż 100 dolarów na rzecz ukraińskiej organizacji charytatywnej z siedzibą w USA.

Ksenia Karelina
Ksenia Karelina
Źródło: STRINGER/PAP/EPA

W zamian strona amerykańska wypuściła na wolność Artura Pietrowa, obywatela Niemiec i Rosji, aresztowanego w 2023 roku na Cyprze na wniosek USA za nielegalny eksport urządzeń elektronicznych.

Ksenia Karelina
Ksenia Karelina
Źródło: STRINGER/PAP/EPA

Czwartkowa rosyjsko-amerykańska wymiana więźniów w Abu Zabi była drugim takim przedsięwzięciem od czasu objęcia urzędu w Białym Domu przez Trumpa w styczniu tego roku. Jak zauważył "WSJ", od tego momentu obie strony dążą do poprawy stosunków dwustronnych. W lutym Rosja uwolniła amerykańskiego nauczyciela Marca Fogela. Stało się to w trakcie wizyty w Moskwie specjalnego wysłannika USA do spraw Bliskiego Wschodu Steve'a Witkoffa.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: