Rusza śledztwo w sprawie ataku hakerów na Twitterze

Źródło:
PAP

Twitter poinformował, że hakerzy włamali się w tym tygodniu na około 130 kont podczas cyberataku na konta polityków, celebrytów i miliarderów. Wcześniej Federalne Biuro Śledcze wszczęło śledztwo w tej sprawie. Chociaż atak wywołał niepokój polityków w Waszyngtonie, prezydent USA Donald Trump nie zamierza przestać tweetować.

Twitter informując o skali ataku hakerskiego dodał, że hakerzy byli w stanie przejąć kontrolę nad niewielką liczbą kont i wysyłać z nich tweety. Firma dodała, że dalej analizuje, czy hakerzy mogli uzyskać dostęp do prywatnych danych z zaatakowanych kont.

Biuro Federalnego Biura Śledczego (FBI) w San Francisco przekazało w czwartkowym oświadczeniu, że wydaje się, iż środowy atak hakerów na Twitterze związany był z oszustwem kryptowalutowym. Śledztwo jest jednak dopiero w początkowej fazie. W blisko dobę po ataku nie było jasne, czy hakerzy uzyskali dostęp do prywatnych wiadomości na kontach. Atak zaniepokoił polityków na Kapitolu, niezależnie od ich partyjnej afiliacji. Komisja do spraw wywiadu w kontrolowanym przez republikanów Senacie wezwała kierownictwo Twittera do złożenia wyjaśnień. "Chociaż motywem wydają się być finanse, to wyobraźmy sobie, co by było, gdyby źli ludzie mieli jeszcze inne intencje i użyli wpływowych kont do rozpowszechniania dezinformacji, ingerując w nasze wybory, wywołując niepokój na giełdzie czy zakłócając nasze międzynarodowe relacje" - przekazał w oświadczeniu demokratyczny senator Ed Markey. Biały Dom zakomunikował, że konto prezydenta Donalda Trumpa nie zostało zhakowane. Amerykański przywódca nie zamierza przestać używać Twittera, na którym wpisy zamieszcza codziennie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Biuro Federalnego Biura Śledczego wszczyna śledztwo w sprawie ataku hakerskiego na TwitterzeShutterstock

"Ciężki dzień dla Twittera"

Niezidentyfikowani hakerzy uzyskali w środę wieczorem dostęp do twitterowych kont między innymi Baracka Obamy, Billa Gatesa, Joe Bidena i wielu innych znanych osób, próbując naciągnąć internautów na wysłanie oszustom pieniędzy w formie bitcoinów. Z kont osób dotkniętych atakiem hakerzy wysłali tweety zachęcające użytkowników do wysłania tysiąca dolarów w kryptowalucie bitcoin, obiecując w zamian odesłanie 2 tysięcy dolarów.

"Ciężki dzień dla Twittera" - skomentował szef firmy Jack Dorsey, przyznając, że hakerzy uzyskali dostęp do kont użytkowników poprzez "skoordynowany atak" wymierzony w pracowników Twittera posiadających dostęp do wewnętrznych systemów i narzędzi.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock