Firma Donalda Trumpa i jej dyrektor postawieni w stan oskarżenia

Aktualizacja:
Autor:
ft,
mjz\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Przedsiębiorstwo Trump Organization oraz jego dyrektor do spraw finansowych Allen Weisselberg zostali postawieni w stan oskarżenia w dochodzeniu dotyczącym domniemanych przestępstw podatkowych. "To nie sprawiedliwość, to polityka" - oświadczyła Trump Organization.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Trump Organization i jej dyrektor finansowy Allen Weisselberg zostali oskarżeni o oszustwa od 2005 roku wobec federalnych, stanowych i lokalnych organów podatkowych. Dotyczą one dodatków i bonusów dla kierownictwa firmy (takich jak opłacane przez Trump Organization mieszkania czy samochody) i nieodprowadzania od nich podatków - pisze Reuters.

Weisselberg, który pracuje dla rodziny Donalda Trumpa od 48 lat, nie przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Trump Organization: to nie sprawiedliwość, to polityka

Jeszcze przed formalnym postawieniem zarzutów firma wydała oświadczenie, w którym określiła śledztwo jako motywowane politycznie i mające "zranić byłego prezydenta". "To nie sprawiedliwość, to polityka" - przekazała Trump Organization, podkreślając, że oskarżenia, które wysuwają nowojorscy prokuratorzy, nie skończyłyby się postawieniem zarzutów, gdyby sprawę prowadziła jakakolwiek inna prokuratura okręgowa w USA lub federalny urząd podatkowy.

Oskarżenie Weisselberga da prokuratorom szansę wywarcia na niego nacisku i skłonienia go do współpracy i ujawnienia śledczym szczegółów operacji biznesowych Trumpa - zauważa agencja AP.

Trump Organization zarządza setkami należących do Donalda Trump biznesów, w tym hoteli, pól golfowych, przedsiębiorstw związanych z mediami, marketingiem i nieruchomościami. Od czasu gdy Trump w 2017 roku został prezydentem USA, zarządzaniem firmą zajmują się jego synowie Donald Jr. i Eric.

Pytania o wiedzę byłego prezydenta USA

Nic nie wskazuje na to, by na tym etapie postępowania zarzuty przedstawiono byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi z Partii Republikańskiej - pisze agencja AP. Dodaje, że zarzuty przeciwko firmie noszącej nazwisko Trumpa budzą pytania o wiedzę byłego prezydenta o działaniach, które według prokuratury były nielegalne.

Oskarżenie Trump Organization może wpłynąć na relacje firmy z bankami i partnerami biznesowymi oraz skomplikować polityczną przyszłość Trumpa, który rozważa ponowne kandydowanie w wyborach prezydenckich w 2024 roku - komentuje Agencja Reutera.

Autor:ft, mjz\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości