TVN24 | Świat

CIA utworzyła specjalną grupę do spraw Chin

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

CIA utworzyła specjalną grupę najwyższego szczebla, której działania mają skoncentrować się wyłącznie na Chinach - przekazała Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza. Dyrektor CIA William Burns podkreślił, że zagrożenie pochodzi ze strony chińskich władz, a nie obywateli. - Grupa jeszcze bardziej wzmocni naszą wspólną pracę nad najważniejszym zagrożeniem geopolitycznym, z jakim mamy do czynienia w XXI wieku, czyli coraz bardziej wrogim wobec nas chińskim rządem - dodał.

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) poinformowała w czwartek, że utworzyła specjalną grupę najwyższego szczebla, której działania mają skoncentrować się wyłącznie na Chinach i związanych z tym krajem wyzwaniach, dotyczących bezpieczeństwa narodowego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

central intelligence agencyGetty Images

Zdaniem CIA Chiny stanowią obecnie najważniejsze zagrożenie, przed jakim stoją USA. "China Mission Center (CMC) zostało utworzone w celu rozwiązania globalnego wyzwania, jakie stanowi Chińska Republika Ludowa" - podano w komunikacie.

Dyrektor CIA: zagrożenie pochodzi ze strony chińskich władz, a nie obywateli

Dyrektor CIA William Burns podkreślił, że zagrożenie pochodzi ze strony chińskich władz, a nie obywateli, i że celem powołania nowej grupy jest ujednolicenie pracy CIA w stosunku do Chin. - CMC jeszcze bardziej wzmocni naszą wspólną pracę nad najważniejszym zagrożeniem geopolitycznym, z jakim mamy do czynienia w XXI wieku, czyli coraz bardziej wrogim wobec nas chińskim rządem - powiedział Burns. Szef CIA zaznaczył jednocześnie, że Agencja będzie nadal koncentrować się także na "agresywnych działaniach Rosji, prowokacjach Korei Północnej i wrogo nastawionym Iranie".

Jak pisze agencja AP, utworzenie nowej grupy jest częścią szerszej reorganizacji CIA, zapoczątkowanej za prezydentury Donalda Trumpa, który utworzył podobne oddziały dla Iranu i Korei Północnej. CIA ogłosiła również, że przystępuje do rekrutacji osób mówiących po chińsku. - W ciągu całej naszej historii CIA zawsze podejmowała kroki, aby sprostać wszelkim wyzwaniom, które stawały na naszej drodze - podkreślił Burns. - A teraz w obliczu naszego najtrudniejszego testu geopolitycznego w nowej erze rywalizacji wielkich mocarstw, CIA obejmie stery tych działań - dodał.

Napięte stosunki pomiędzy USA i Chinami

Associated Press zauważa, że Chiny są szczególnie trudnym wyzwaniem dla amerykańskiego wywiadu, biorąc pod uwagę skrytą politykę przywódców Komunistycznej Partii Chin, dużą armię i liczne służby bezpieczeństwa oraz rozwój zaawansowanych technologii, które mogą przeciwdziałać szpiegostwu.

Napięte stosunki między Waszyngtonem a Pekinem, podsycone w dużej mierze przez wojną handlową między obydwoma mocarstwami, która rozpoczęła się za prezydentury Trumpa, utrzymują się od kilku lat.

W ostatnich miesiącach USA publicznie oskarżyły Chiny o brak współpracy w wysiłkach na rzecz odkrycia pochodzenia COVID-19 oraz o podżeganie do cyberataków, wymierzonych w krytyczną infrastrukturę Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi Chiny oskarżyły Waszyngton o niesłuszne robienie z Pekinu "kozła ofiarnego" i obwiniły USA o upadek prozachodniego rządu w Afganistanie i dojście tam do władzy talibów.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images