Biały Dom publikuje zdjęcia z tajnej wizyty Pompeo w Korei Północnej

[object Object]
Tajna misja Pompeo poprzedziła zapowiadany na maj lub czerwiec szczyt Trump - Kim (materiał "Faktów z Zagranicy" z 18.04.2018)Jakub Loska | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
wideo 2/22

Fotografie przedstawiające dotychczasowego szefa CIA, a obecnie amerykańskiego sekretarza stanu z przywódcą Korei Północnej zostały opublikowane na oficjalnym profilu Białego Domu. Mike Pompeo był w Korei Północnej w okresie wielkanocnym.

O tajnej misji Pompeo poinformował jako pierwszy "Washington Post". Jak pisał w połowie kwietnia dziennik, do wizyty w stolicy Korei Północnej miało dojść w okresie Świąt Wielkanocnych.

"Zbudowano dobrą relację"

18 kwietnia doniesienia o wizycie Mike'a Pompeo w Korei Północnej potwierdził Donald Trump.

"Mike Pompeo spotkał się w zeszłym tygodniu w Korei Północnej z Kim Dzong Unem. Spotkanie przebiegło bardzo gładko i zbudowano dobrą relację. Teraz opracowywane są szczegóły szczytu. Denuklearyzacja będzie wspaniałą rzeczą dla świata, ale także dla Korei Północnej" - napisał wtedy na Twitterze prezydent USA.

Na początku marca Trump zaakceptował propozycję spotkania z Kim Dzong Unem, która została mu przekazana za pośrednictwem dyplomatów południowokoreańskich. Przywódca Korei Północnej zobowiązał się wówczas, iż do czasu spotkania z prezydentem USA powstrzyma się od wszelkich prób z bronią atomową i testów rakietowych.

Odwilż w relacjach nastąpiła po wizycie delegacji Korei Północnej w lutym na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu, po kilku miesiącach dużego napięcia związanego z prowadzonymi przez KRLD zbrojeniami atomowymi i balistycznymi. W tym czasie Kim Dzong Un i prezydent Trump grozili sobie wzajemnie użyciem siły militarnej.

Mike Pompeo i Kim Dzong Un w PjongjanguTwitter White House
Mike Pompeo i Kim Dzong Un w PjongjanguTwitter White House

Autor: MR / Źródło: TVN24, Tweeter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter White House

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości