TVN24 | Świat

"Zderzenie w 2068 roku nie jest już w sferze możliwości"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

NASA ogłosiła, że uznawana wcześniej za potencjalnie niebezpieczną dla Ziemi asteroida Apophis nie będzie stanowiła zagrożenia dla naszej planety przez najbliższe 100 lat. Asteroida o średnicy około 340 metrów została zdjęta z listy niebezpiecznych planetoid.

Po raz pierwszy wykryta w 2004 roku asteroida Apophis ma zbliżyć się do Ziemi w 2029 i 2036 roku. Naukowcy z amerykańskiej agencji badań kosmicznych NASA już wcześniej wykluczyli, by podczas tych dwóch bliskich podejść obiekt mógł uderzyć w naszą planetę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Apophis znajdzie się także bardzo blisko Ziemi w 2068 roku. Nowe obserwacje pokazały, że również i wtedy nie dojdzie do kolizji z naszą planetą - ogłosiła NASA w piątkowym komunikacie.

"Zderzenie w 2068 roku nie jest już w sferze możliwości"

- Zderzenie w 2068 roku nie jest już w sferze możliwości, nasze obliczenia nie pokazują żadnego ryzyka uderzenia w przeciągu co najmniej następnych 100 lat - poinformował Davide Farnocchia z jednostki NASA zajmującej się badaniem obiektów krążących blisko Ziemi.

- Kiedy po ukończeniu studiów zacząłem pracować z asteroidami, Apophis była sztandarowym przykładem niebezpiecznej asteroidy. Odczuwam satysfakcję, że teraz usunięto ją z listy zagrożeń - powiedział Farnocchia.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: meteo