"WSJ": administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do Ukrainy

Źródło:
PAP
Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do Ukrainy
Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do UkrainyTVN24
wideo 2/4
Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do UkrainyTVN24

Administracja prezydenta Joe Bidena jest bliska decyzji o przekazaniu Ukrainie "znaczącej" liczby czołgów Abrams. Decyzję może ogłosić już w tym tygodniu - pisze "Wall Street Journal". Dostawa ma być według dziennika częścią porozumienia z Niemcami, w ramach którego Berlin wyśle własne Leopardy i zezwoli na transport kolejnych z Polski.

Gazeta, która powołuje się na dwa źródła w administracji USA, twierdzi że w ramach porozumienia USA przekażą Ukrainie "znaczącą" liczbę Abramsów, podczas gdy Niemcy przekażą mniejszą liczbę Leopardów 2 i zgodzą się na reeksport maszyn z Polski.

Czołg AbramsU.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Brendan Mullin

Decyzja ma być wynikiem rozmowy Joe Bidena z Olafem Scholzem

Dziennik podaje, że zmiana w dotychczasowym stanowisku USA jest wynikiem ubiegłotygodniowej rozmowy prezydenta Joe Bidena z kanclerzem Olafem Scholzem, podczas której Biden zgodził się rozważyć dostawy Abramsów wbrew radom Pentagonu, który wielokrotnie wskazywał na logistyczne trudności związane z utrzymaniem amerykańskich czołgów. Według cytowanego przez "WSJ" niemieckiego urzędnika, sprawa była przedmiotem "intensywnych negocjacji" między Waszyngtonem i Berlinem i "wydaje się na dobrej drodze do rozwiązania".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef NATO i minister obrony Niemiec na wspólnej konferencji prasowej. Mówili o Ukrainie

Wcześniej zarówno szef Pentagonu Lloyd Austin, jak i niemiecki minister obrony Boris Pistorius twierdzili, wbrew doniesieniom mediów, że dostawy czołgów Leopard na Ukrainę nie są uzależnione od przekazania Abramsów.

Autorka/Autor:ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Brendan Mullin