Unia złagodzi embargo na dostawy broni do Syrii? "Powinna być gotowa na zmiany"


- Unia Europejska powinna być przygotowana do zmiany w embargu na dostawy broni do Syrii - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague na spotkaniu z szefami dyplomacji państw UE. Jego zdaniem "kraje powinny mieć możliwość dostarczania broni rebeliantom".

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej spotkali się w Belgii, by debatować nad ewentualnym zniesieniem embarga na dostawy broni do Syrii.

Wielka Brytania, wspierana przez Francję uważa, że unijne embargo na dostawy broni do Syrii należy tak zmienić, by możliwe było zaopatrywanie w broń syryjskiej opozycji walczącej z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Zdaniem szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a byłoby to dodatkową presją na syryjski reżim przed konferencją pokojową. "Ważne, by pokazać, że jesteśmy przygotowani do zmiany naszego embarga na broń, aby dać reżimowi Asada jasny sygnał, że musi negocjować poważnie" - powiedział Hague telewizji BBC.

Niemcy przeciwni zniesieniu embarga

W kwietniu kanclerz Niemiec Angela Merkel kategorycznie wykluczyła możliwość dostarczenia przez jej kraj broni rebeliantom w Syrii. Podkreśliła, że rząd w Berlinie zabiega o pokojowe rozwiązanie konfliktu syryjskiego. Niemcy obawiają się, że broń trafi do rąk walczących w Syrii islamskich fundamentalistów i przyczyni się do zaostrzenia sytuacji. Pod koniec lutego UE przedłużyła o trzy miesiące embargo na dostawy broni do Syrii, modyfikując je tak, by umożliwić dostarczanie opozycji syryjskiej wyposażenia, które nie jest śmiercionośne, oraz udzielanie większej pomocy technicznej dla ochrony ludności cywilnej. Z kolei pod koniec kwietnia złagodzono embargo na import ropy z Syrii, by umożliwić jej zakup od opozycji.

Powściągliwe stanowisko Polski

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział przed spotkaniem dziennikarzom, że spodziewa się "żywej dyskusji" na temat przedłużenia sankcji wobec Syrii. Obecny pakiet sankcji wygasa 31 maja. - Są kraje, które chciałyby działać energiczniej, ale nie wszyscy się na to godzą - dodał, komentując żądania złagodzenia embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji. Jak powiedział Sikorski, Polska uważa, że najlepsze byłoby rozwiązanie polityczne konfliktu wewnętrznego w Syrii, a szansę na to daje inicjatywa zwołania drugiej międzynarodowej konferencji pokojowej w Genewie, zaproponowanej niedawno przez Rosję i USA.

Jak znaleźć "europejskie" rozwiązanie?

Przedłużenie obecnych sankcji i poczekanie na rezultaty konferencji genewskiej to "wyjściowe stanowisko Polski" - stwierdził Sikorski. - Ale nie wykluczam zmiany zdania w świetle dyskusji. Nikt tu nie udaje, że ma jakiś złoty środek. Sytuacja jest bardzo trudna. Nie wiemy jakie konsekwencje miałoby uzbrojenie opozycji syryjskiej - dodał minister. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapowiedziała, że UE będzie się starać "znaleźć dobre europejskie rozwiązanie". "Zastanowimy się, jak najlepiej możemy wesprzeć ludzi w Syrii, zapewnić, że nasza pomoc humanitarna dotrze do potrzebujących i co zrobić, by najlepiej wspierać proces, który powinien doprowadzić do rozwiązania politycznego" - powiedziała Ashton.

Autor: rf//tkarf / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: