"Działania te osłabiają pozycję Polski i ostatecznie szkodzą naszej wolności i rozwojowi gospodarczemu"

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Maciej Sokołowski o krytycznym między innymi wobec Polski raporcie KE ws. praworządnościTVN24
wideo 2/2
TVN24Maciej Sokołowski o krytycznym między innymi wobec Polski raporcie KE ws. praworządności

Komisja Europejska została wezwana przez grupę Europejskiej Partii Ludowej do podjęcia natychmiastowych działań "w związku z pogorszeniem się sytuacji praworządności w Polsce". Rząd podważa fundament, na którym zbudowana jest UE - oświadczył szef frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber.

"Jesteśmy świadkami, jak koalicja rządząca od wielu lat podkopuje całą strukturę państwa, w tym wymiar sprawiedliwości w Polsce. Konsekwencje tego są niezwykle poważne. Rząd podważa fundament, na którym zbudowana jest UE" - podkreślił w wydanym w poniedziałek oświadczeniu szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim (EPL) Manfred Weber.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

EPL o uchyleniu immunitetu sędzi Morawiec: pseudowerdykt nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej

Przyczynkiem do zabrania przez EPL głosu w sprawie Polski jest zeszłotygodniowa decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która nieprawomocnie uchyliła immunitet prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" Beacie Morawiec. Wnioskowała o to prokuratura, która zamierza postawić sędzi Morawiec zarzuty przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej. Czyny te są zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

EPL określiło tę decyzję jako "pseudowerdykt nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej". Chadeków niepokoi też spodziewane uchylenie immunitetu dwóch innych sędziów, działania władz wobec Rzecznika Praw Obywatelskich oraz prawa kobiet w Polsce.

"Działania te osłabiają pozycję Polski i ostatecznie szkodzą naszej wolności i rozwojowi gospodarczemu. Jak obywatele lub przedsiębiorstwa europejskie mają ufać, że ich prawa i wolności są chronione prawem, skoro pan [Jarosław - red.] Kaczyński lub pan [Zbigniew - red.] Ziobro decydują, czym jest to prawo? Niezależny wymiar sprawiedliwości leży u podstaw naszej wspólnej wolności i rozwoju gospodarczego" - oświadczył Weber.

Przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej jest Donald Tusk.

Manfred WeberShutterstock

Polska zakwestionowała postanowienie TSUE

Komisja Europejska jak dotąd nie zdecydowała się na zakwestionowanie wykonywania przez polskie władze tymczasowego postanowienia Trybunału Sprawiedliwosci UE (TSUE) w sprawie Izby Dyscyplinarnej. W maju Polska przekazała KE, że Sąd Najwyższy podjął niezbędne działania dla wykonania postanowienia TSUE. Rząd wyjaśnił, że przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej nie będą stosowane w sprawach dyscyplinarnych sędziów do czasu wydania ostatecznego wyroku przez Trybunał.

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska mówiła w miniony poniedziałek w Trybunale Sprawiedliwości UE, że uchylanie immunitetu jest oddzielną sprawą od systemu dyscyplinarnego wobec sędziów, bo dotyczy spraw karnych, a zawieszenie przez TSUE dotyczyło jedynie działalności Izby Dyscyplinarnej odnoszącej się do pociągania sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock