Unia czeka na wybory, potem umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą


Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele ostrzegł w Kijowie, że działania Rosji dotyczące wyborów prezydenckich na Ukrainie wpłyną na ewentualne nowe sankcje UE wobec Moskwy. Potwierdził też zamiar sfinalizowania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

- Postawa Federacji Rosyjskiej wobec wyborów prezydenckich na Ukrainie będzie mieć wpływ na dalsze rozważania państw członkowskich dotyczące ewentualnych sankcji - powiedział Fuele wieczorem dziennikarzom w Kijowie.

Pytany, czy Ukraina może podpisać pozostałą, handlową część umowy stowarzyszeniowej z UE po tym, gdy swoje umowy z Unią podpiszą 27 czerwca Gruzja i Mołdawia, Fuele powiedział, że "odpowiedź jest krótka - tak". Wskazał, że umowa, której polityczną część podpisano w marcu, jest gotowa i Komisja Europejska oraz Parlament Europejski przedstawiły już swoje stanowisko w jej sprawie. - Parlament i rząd Ukrainy powinny podjąć decyzję dotyczącą tego, jak będzie dalej wyglądać procedura podpisania, jak zostanie to zrobione - mówił Fuele. Dodał: - Mam nadzieję, że podpiszemy (porozumienie) jak najszybciej po wyborach.

Mają się one odbyć na Ukrainie 25 maja.

Apel komisarza

Fuele apelował do ukraińskich wyborców i polityków, by podjęli wszelkie starania w celu zapewnienia należytego przebiegu wyborów. - Proszę, zróbcie wszystko co możliwe dla przyszłości waszego kraju, (sprawcie), by wybory przebiegły pomyślnie - wzywał. Zwracając się do polityków, prosił, by pozwolili "wszystkim Ukraińcom w tym trudnym czasie (...) podjąć decyzję o ich przyszłości". Unijny komisarz zaznaczył, że przebywa w Kijowie w 70. rocznicę deportacji Tatarów krymskich, przeprowadzonych przez władze radzieckie. - To absolutnie jasny sygnał, że nie uznajemy aneksji Krymu (...) i że nigdy nie zapomnimy o Tatarach krymskich - oświadczył. Fuele poinformował też, że z szefem rządu w Kijowie Arsenijem Jaceniukiem uzgodnił powołanie struktury w rządzie ukraińskim, która będzie koordynować pomoc UE dla tego kraju.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości