Unia chce pomóc powodzianom

 
Parlament Europejski pochylił się nad losem powodzianWikipedia

Parlament Europejski w specjalnej rezolucji oddał hołd pamięci ofiar powodzi w krajach Europy Wschodniej. Ponadto wezwał do niezwłocznego uruchomienia Funduszu Solidarności UE, aby szybko pomóc obszarom nawiedzonym przez klęskę. Zwiększeniu mają ulec fundusze przeznaczone na naprawę zniszczeń.

Parlamentarzyści wyrazili współczucie powodzianom z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, oraz złożył kondolencje rodzinom osób, które zginęły. Inicjatywę w sprawie przyjęcia rezolucji zgłosili europosłowie PiS 20 maja.

Unia chce dać pieniądze

W rezolucji PE podkreślił, że klęska powodzi spowodowała poważne szkody, dlatego europosłowie wezwali Komisję Europejską do jak najszybszego udzielenia wsparcia z Funduszu Solidarności dla najbardziej dotkniętych obszarów.

Komisja Europejska poprzez swego przewodniczącego Jose Barroso już na początku czerwca zapewniła, że Polska może liczyć na pomoc, jeśli o nią wystąpi. - Polska prośba o skorzystanie z Funduszu Solidarności będzie rozpatrzona tak szybko, jak to możliwe - oświadczył Barroso podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem 9 czerwca.

Nie tylko Fundusz

Europosłowie chcą przeznaczyć na walkę z skutkami większe fundusze, niż tylko te z Funduszu Solidarności (którego budżet wynosi rocznie tylko 1 mld euro). Dodatkowe środki miałyby pochodzić z regionalnych programów operacyjnych na lata 2007-2013, finansowanych z regionalnych funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności. PE wezwał Komisję Europejską do zajęcia się tą propozycją.

Zapobiec stratom w przyszłości

Parlament wezwał też do dokonania przeglądu planowania i gospodarowania gruntami, tak by "zwiększyć możliwości kontroli powodziowej" i ograniczyć szkody powodowane gwałtownymi opadami deszczu w przyszłości. Ponadto państwa członkowskie powinny spełnić wszystkie wymogi określone w dyrektywie powodziowej UE.

PE domaga się np., aby mapy zagrożenia powodziowego były uwzględniane w planach zagospodarowania przestrzennego. Postulują też zacieśnienie współpracy transgranicznej krajów sąsiadujących w działaniach zapobiegających klęskom żywiołowym.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia