"Mike Pompeo pogratulował metropolicie Epifaniuszowi"

Świat


Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniuszem wyraził poparcie Stanów Zjednoczonych dla swobody religijnej i suwerenności Ukrainy – poinformowała w środę amerykańska ambasada w Kijowie.

"Sekretarz stanu zaapelował o poszanowanie prawa Ukraińców do samodzielnego wyboru oraz wyznawania swojej religii" – oświadczono.

"Mike Pompeo pogratulował metropolicie Epifaniuszowi"

Do rozmowy Pompeo z metropolitą Epifaniuszem doszło we wtorek. Portal Cerkwi Prawosławnej Ukrainy "Kijowskie Wiadomości Eparchialne" ujawnił, że odbyła się ona z inicjatywy strony amerykańskiej.

"Sekretarz stanu USA Mike Pompeo pogratulował metropolicie Epifaniuszowi wyboru na zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej Ukrainy i zaznaczył, że powołanie na Ukrainie zjednoczonej Cerkwi prawosławnej to historyczna chwila dla całego narodu ukraińskiego i światowego prawosławia oraz ważny czynnik w procesach państwowotwórczych" – napisały "Kijowskie Wiadomości Eparchialne".

W sobotę w Kijowie odbył się sobór zjednoczeniowy Kościołów prawosławnych, którego uczestnicy powołali do życia Cerkiew Prawosławną Ukrainy. Przystąpiły do niej nieuznawane przez inne Cerkwie prawosławne: Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna i dwóch biskupów Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, która była dotychczas jedyną kanoniczną strukturą prawosławną na Ukrainie.

Nowo powołana Cerkiew Prawosławna Ukrainy została uznana przez Patriarchat Ekumeniczny w Konstantynopolu, który 6 stycznia ma ogłosić tomos (akt) o jej autokefalii. Wywołało to niezadowolenie i protesty Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która traktuje Ukrainę jako własne terytorium kanoniczne. Nowej Cerkwi ukraińskiej nie uznaje także Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: