Ukraińcy "nie obserwują aktywnych manewrów" Rosjan po drugiej stronie granicy

Wybory prezydenckie muszą się powieść. Na Ukrainie mobilizacja
Wybory prezydenckie muszą się powieść. Na Ukrainie mobilizacja
tvn24
tvn24Rosyjskie jednostki w Rostowie na zdjęciach satelitarnych NATO sprzed tygodnia

Ukraińska Straż Graniczna poinformowała, że w ostatnim czasie zaobserwowano mniejszą aktywność wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą. Nie podano, czy armia Federacji Rosyjskiej nadal pozostaje w bezpośredniej bliskości granicy.

"W ciągu ostatniego tygodnia nie obserwujemy aktywnych manewrów, czy przemieszczania się żołnierzy rosyjskich i sprzęt" – przekazało w poniedziałek biuro prasowe Straży Granicznej. Wcześniej tego dnia prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wycofanie do miejsc stałej dyslokacji wojsk, które uczestniczyły w ćwiczeniach na terytorium trzech obwodów graniczących z Ukrainą. Służba prasowa Kremla przekazała też, że Rosja wezwała Ukrainę do natychmiastowego zaprzestania "operacji pacyfikacyjnej" na południowym wschodzie kraju i wycofania wojsk z tego regionu. Władze Ukrainy prowadzą tam operację przeciwko prorosyjskim separatystom.

Kijów się przygląda

Sytuację wokół rosyjskich jednostek skoncentrowanych wzdłuż granicy Ukrainy uważnie obserwuje MSZ w Kijowie – przekazał departament informacyjny resortu dyplomacji. MSZ wyraziło nadzieję, że Rosjanie odwołają także zaplanowane w dniach 21-26 maja ćwiczenia lotnicze, które ich resort obrony nazwał "konkursem lotnictwa wojskowego Aviadarts-2014". W ocenie ukraińskiej dyplomacji ćwiczenia, które mają odbyć się w graniczącym z obwodem ługańskim, na wschodniej Ukrainie, rosyjskim obwodzie woroneskim przyczynią się do "wzrostu napięcia w okresie poprzedzającym i podczas wyborów prezydenckich". Wybory prezydenta Ukrainy odbędą się w niedzielę.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. State Department

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości