Bosfor odblokowany dla żeglugi po awarii statku z ukraińską kukurydzą

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
pp/adso,
mtom
Źródło:
Reuters, dunya.com, PAP

Przewożący ukraińską kukurydzę statek Lady Zehma, który w czwartek wieczorem na krótko utknął w cieśninie Bosfor, wstrzymując żeglugę tą trasą, został odholowany - poinformowały tureckie media. Ruch przez cieśninę został przywrócony.

173-metrowa jednostka osiadła na mieliźnie z powodu awarii steru. Ruch morski przez Bosfor został tymczasowo zawieszony - relacjonowała turecka telewizja TRT Haber. W piątek ok. godz. 1.30 czasu polskiego po ponad dwugodzinnej akcji ratunkowej statek został odholowany i zacumowany na kotwicowisku na południe od Stambułu. Cieśninę otwarto dla żeglugi.

Podczas incydentu nikt nie został ranny - przekazało biuro gubernatora Stambułu.

Eksport zboża z Ukrainy

Przewożący kukurydzę statek towarowy wypłynął z ukraińskiego portu Czarnomorsk i kierował się do Rawenny we Włoszech. Rejs odbywał się w ramach zawartego w lipcu między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ porozumienia o odblokowaniu ukraińskich portów czarnomorskich dla eksportu zbóż.

Ukraiński eksport spadł po tym, jak 24 lutego Rosja dokonała inwazji i zablokowała porty nad Morzem Czarnym, doprowadzając do wzrostu cen żywności na świecie i wywołując obawy o jej niedobory w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Według danych ze środy, od wybuchu wojny z Ukrainy wyeksportowano około 1,55 miliona ton zboża i innych artykułów spożywczych i umożliwiono 139 rejsów w obie strony.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, pp/adso, mtom

Źródło: Reuters, dunya.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości