TVN24 | Świat

Ukraiński wywiad publikuje kolejne dane rosyjskich żołnierzy. Mieli popełniać zbrodnie w Borodziance

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Obraz zniszczeń dokonanych przez Rosjan w Borodziance
Obraz zniszczeń dokonanych przez Rosjan w BorodzianceTVN24
wideo 2/4
TVN24Obraz zniszczeń dokonanych przez Rosjan w Borodziance

Poniedziałek jest 47. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W tym dniu ukraiński wywiad wojskowy opublikował kolejne dane osobowe rosyjskich żołnierzy, tym razem tych, którzy mieli popełniać zbrodnie wojenne na ludności cywilnej w Borodziance. Miasteczko w obwodzie kijowskim zostało wyzwolone z rąk rosyjskich okupantów na początku kwietnia.

"Przestępcy wojenni uczestniczący w popełnianiu zbrodni wojennych przeciwko narodowi Ukrainy w mieście Borodzianka w obwodzie kijowskim to personel wojskowy 234. Pułku Desantowo-Szturmowego (jednostka wojskowa 74268) z Pskowa" - podano w komunikacie służby wywiadowczej. 

"Pamiętajcie! Za okrucieństwa popełnione na ludności cywilnej Ukrainy wszyscy zbrodniarze wojenni zostaną postawieni przed sądem i pociągnięci do odpowiedzialności" - ostrzegł wywiad.

Opublikowana lista zawiera nazwiska, funkcje, stopnie wojskowe, daty urodzin, a także dane najbliższych krewnych. 

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

To nie pierwsze dane osobowe rosyjskich żołnierzy, publikowane przez wywiad ukraiński. Wcześniej służby w Kijowie udostępniły dane ponad 1600 rosyjskich żołnierzy odpowiedzialnych - zdaniem władz w Kijowie - za popełnianie zbrodni na ludności cywilnej w okupowanych miasteczkach obwodu kijowskiego, takich jak Bucza, Irpień i Hostomel. Po ich wyzwoleniu odkryto setki ciał cywilów, wielu z nich miało rany postrzałowe. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz opublikował listę rosyjskich formacji wojskowych okupujących obwód kijowski. Arestowycz nie ujawnił źródła jej pochodzenia.

Na początku kwietnia halerzy z grupy Anonymous włamali się do bazy danych rosyjskich sił zbrojnych i upublicznili informacje dotyczące 120 tysięcy żołnierzy, biorących udział w wojnie z Ukrainą.

Hakerzy we wpisie na Twitterze podkreślili, że "wszyscy żołnierze zaangażowani w inwazję na Ukrainę muszą stanąć przed trybunałem wojskowym".

Wywiad ukraiński w połowie marca udostępnił dane rosyjskiego pułku lotnictwa szturmowego, stacjonującego na okupowanym przez Rosję Krymie. Ukraińcy podali, że rosyjscy piloci "wykonują zbrodnicze rozkazy kierownictwa i zabijają ukraińskich cywilów".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Lachowski

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości