"Sprowadzamy naszych bohaterów do domu". Zełenski wrócił z dowódcami obrony Azowstalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży. W 500. dniu rosyjskiej agresji
Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży. W 500. dniu rosyjskiej agresji
twitter.com/ZelenskyyUa
Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży. W 500. dniu rosyjskiej agresji twitter.com/ZelenskyyUa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził Turcję, wrócił w sobotę wieczorem do kraju z internowanymi w tym kraju dowódcami obrony zakładów Azowstal w Mariupolu. "W pięćsetny dzień wojny z Rosją Ukraina odzyskała swoich bohaterów" - oświadczył. Ukraiński przywódca opublikował wcześniej nagranie, na którym spotyka się z wojskowymi.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę wieczorem do Lwowa, dokąd przyjechał z uwolnionymi z internowania w Turcji dowódcami obrony zakładów Azowstal w Mariupolu. - W pięćsetny dzień wojny z Rosją Ukraina odzyskała swoich bohaterów - oświadczył.

"Wracamy do domu z Turcji i sprowadzamy naszych bohaterów do domu. Ukraińscy żołnierze: Denys Prokopenko, Swiatosław Pałamar, Serhij Wołynski, Ołeh Chomenko, Denys Szłeha wreszcie będą ze swoimi bliskimi. Chwała Ukrainie!" - oznajmił wcześniej ukraiński przywódca w mediach społecznościowych.

Nagranie Zełenskiego na spotkaniu z żołnierzami

- Drogi narodzie ukraiński, dziś mija 500 dni wojny na pełną skalę, 500 dni naszej walki o wolność i niepodległość Ukrainy, o godność i prawo do życia wszystkich ludzi w naszym kraju - powiedział Zełenski.

- Ukraina zawsze będzie wdzięczna każdemu i każdej, kto o nią walczy – naszym żołnierzom, naszym bohaterom. Dziś, w pięćsetny dzień wojny do domu, na Ukrainę, powróciło pięciu naszych bohaterów, Bohaterów Ukrainy, dowódców obrony Mariupola i Azowstalu - podkreślił prezydent, wymieniając nazwiska oficerów.

- Oni walczyli dla Ukrainy, walczyli bohatersko. Oni przeszli przez rosyjską niewolę, potem ponad 300 dni spędzili w Turcji i nastał czas, by wrócili do domu - powiedział.

Zełenski podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za pomoc w uwolnieniu pięciu dowódców – napisała agencja Ukrinform w relacji ze Lwowa.

Prezydent Ukrainy opublikował w sobotę po południu nagranie wideo, na którym wita się z obrońcami Azowstalu przed wejściem do samolotu na tureckim lotnisku.

Obrońcy AzowstaluDmytro Kozacki

Obrona zakładów Azowstal

W maju 2022 roku obrońcy Mariupola, w obwodzie donieckim, po niemal trzech miesiącach walk w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal, trafili do rosyjskiej niewoli. 21 września w ramach wymiany jeńców z Rosją władzom ukraińskim udało się uwolnić 215 wojskowych, w tym dowódców obrony Mariupola i zakładów Azowstal.

Pięciu dowódców z Azowstalu – dowódcy pułku Azow Denys Prokopenko i Światosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko – trafiło do Turcji i miało tam pozostać do końca wojny. Była to część ustaleń z Rosją, w których ważną rolę miał odegrać turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Autorka/Autor:ft, bp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZelenskyyUa/TWITTER

Tagi:
Raporty: