Zełenski na szczycie G7: trzeba doprowadzić do całkowitego zablokowania surowców z Rosji

Autor:
ft\mtom
Źródło:
TVN24
"Rosja będzie musiała być izolowana i pokarana. Zarówno w kontekście politycznym jak i sankcyjnym"
"Rosja będzie musiała być izolowana i pokarana. Zarówno w kontekście politycznym jak i sankcyjnym"Facebook/Wołodymyr Zełenski
wideo 2/3
Facebook/Wołodymyr Zełenski"Rosja będzie musiała być izolowana i pokarana. Zarówno w kontekście politycznym jak i sankcyjnym"

Rosja rozpoczęła nowy etap eskalacji. Potrzebny jest w związku z tym nowy pakiet sankcji - powiedział Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z liderami grupy G7. Prezydent Ukrainy wezwał przywódców największych gospodarek świata do całkowitego zablokowania importu surowców z Rosji.

Zełenski został zaproszony do uczestnictwa w zdalnym spotkaniu przywódców państw G7 w związku ze zmasowanym ostrzałem rakietowym na obiekty cywilne, jakiego Rosja dokonała w poniedziałek na terytorium Ukrainy. Ataki, skierowane głównie przeciwko infrastrukturze energetycznej, były kontynuowane we wtorek.

- Musimy uznać oczywisty fakt: nie można prowadzić dialogu z przywódcą Rosji, który nie ma przyszłości. Rozmowy mogą odbywać się tylko albo z innym przywódcą Rosji, który zastosuje się do Karty Narodów Zjednoczonych, podstawowych zasad dotyczących człowieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy, albo w innej konfiguracji, tak, aby główny terrorysta nie miał możliwości wpływania na kluczowe decyzje przy użyciu terroru. Obecnie jedna osoba przeszkadza w osiągnięciu pokoju i ta osoba jest w Moskwie - powiedział ukraiński przywódca.

Wirtualny szczyt G7 z udziałem Wołodymyra Zełenskiego

Jak zaznaczył, takie kroki mogą przybliżyć świat do pokoju poprzez zachęcenie państwa terrorystycznego do przemyślenia opłacalności prowadzonej wojny.

Prezydent Ukrainy mówił również o tym, że wedle danych wywiadowczych Rosja zamówiła w Iranie 2400 dronów kamikadze Shahed. W związku z tym Zełenski poprosił kraje G7 o wsparcie ukraińskich systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według raportu ukraińskich sił powietrznych we wtorek na Ukrainie zestrzelono 13 pochodzących z Iranu dronów. Ukraiński przywódca zaapelował o dostarczenie systemów obrony nowej generacji SAMP-T oraz o pilne zwołanie spotkania "w formacie Ramstein" w celu omówienia tych próśb przez ministrów obrony Ukrainy i jej sojuszników.

"Terytorium Białorusi jest już wykorzystywane do ataków"

Wołodymyr Zełenski zaproponował rozmieszczenie na granicy z Białorusią misji obserwatorów międzynarodowych. - Terytorium Białorusi jest już wykorzystywane do ataków na Ukrainę. I obecnie dostrzegamy wielkie zagrożenie. Rosja próbuje bezpośrednio zaangażować Białoruś w tę wojnę, uciekając się do prowokacji, w tym informując, że rzekomo przygotowujemy się do inwazji na ten kraj. Pośrednio - [Rosja-red.] już zaangażowała Białoruś. I chce wciągnąć ją do walki bezpośrednio - ocenił Zełenski.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że jego kraj nie planuje, ani nie planował wcześniej, podjęcia działań zbrojnych przeciwko Białorusi, i jedyne, co go interesuje to przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy.

Zełenski: Rosja rozpoczęła nowy etap eskalacji

Wołodymyr Zełenski pokreślił, że agresja taka jak Rosji wobec Ukrainy "wymaga reakcji". - Rosja będzie musiała być izolowana i ukarana. Dziękuję przyjaciołom europejskim za ósmy pakiet sankcji, ale musimy pamiętać, że Rosja rozpoczęła nowy etap eskalacji. Potrzebny jest w związku z tym nowy pakiet sankcji. Silny pakiet - mówił.

Wołodymyr Zełenski na szczycie grupy G7

- Na poziomie całej grupy G7 i w całym świecie demokratycznym trzeba odpowiadać symetrycznie, gdy Rosja atakuje sektor energetyczny, stabilność energetyczną naszych krajów - zaznaczył.

- Trzeb zablokować to sankcjami. Sektor energetyczny [Rosji-red.] musi zostać zablokowany. (…) Trzeba doprowadzić do całkowitego zablokowania surowców z Rosji. Oni nie mogą dostać żadnych pieniędzy. Ci, którzy płacą, stanowią wsparcie dla tego reżimu - podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości