TVN24 | Świat

Krymski aktywista w szpitalu psychiatrycznym. "Najlepsze sowieckie tradycje"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Nariman Dżelał, wiceprzewodniczący tatarskiego Medżlisu, został skierowany na przymusowe badania do szpitala psychiatrycznego - poinformował adwokat aktywisty, zatrzymanego i aresztowanego we wrześniu przez służby rosyjskie.

W piątek adwokat krymskiego aktywisty Nikołaj Połozow poinformował, że Dżelał został przymusowo skierowany do szpitala psychiatrycznego w celu przeprowadzenia ekspertyzy. Mężczyzna nie dał na nią zgody, a obrona zamierza zaskarżyć decyzję śledczych - poinformowało Radio Swoboda.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wiceszefowa MSZ w Kijowie Emine Dżaparowa podkreśliła, że aktywistę skierowano do szpitala "bezpodstawnie i przymusowo". Przekazała, że tak zwana psychologiczno-psychiatryczna ekspertyza ma trwać ponad 20 dni. "Karne praktyki w [najlepszych] sowieckich tradycjach" - napisała na Twitterze.

Adwokat Dżelała mówił też, że do aktywisty nie docierają listy, jak przypuszczał, może być to związane z działaniami "cenzury".

Nariman DżelałRefat Czubarow/Facebook

Zatrzymania w Sewastopolu

3 i 4 września na Krymie zatrzymano pięciu Tatarów krymskich: kuzynów Aziza i Asana Achtemowów, Szewketa Usejnowa, Eldara Odamanowa oraz wiceszefa Medżlisu, czyli samorządu Tatarów krymskich, Narimana Dżelała.

Sąd aresztował na dwa miesiące Achtemowów i Dżelała w związku z podejrzeniem o domniemane uszkodzenie gazociągu. Dwóch innych zatrzymanych skazano na kilkanaście dni aresztu za rzekome niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariusza.

Ukraińskie władze oceniły, że to zemsta Rosji za sierpniowy szczyt Platformy Krymskiej w Kijowie.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Tatarzy, którzy przed aneksją stanowili 12-15 proc. ludności półwyspu, zbojkotowali referendum i narazili się na represje ze strony Moskwy. Rosja uznała Medżlis za organizację ekstremistyczną i zakazała jej działalności.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Refat Czubarow/Facebook

Tagi:
Raporty: