Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraiński rzecznik praw człowieka pokazuje rosyjską katownię, która działała w Iziumie
Ukraiński rzecznik praw człowieka pokazuje rosyjską katownię, która działała w Iziumie
Telegram/dmytro_lubinetzs
Ukraiński rzecznik praw człowieka pokazuje rosyjską katownię, która działała w Iziumie Telegram/dmytro_lubinetzs

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 206. dzień. W Iziumie w obwodzie charkowskim znajdowane są masowe mogiły. Reuters poinformował o 200 kolejnych drewnianych krzyżach, które odkryto w okolicy miasta. Wcześniej strona ukraińska donosiła o odnalezieniu co najmniej 450 ciał. Jak przekazał szef władz obwodowych, niektóre z ofiar miały ręce związane za plecami. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Dowódcy tamańskiej dywizji zmechanizowanej chcą wysłać poborowych do obrony sąsiadującego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego - poinformowała rosyjska sekcja BBC. Dobrowolnie chciało tam jechać zaledwie czterech żołnierzy - podała, powołując się na ich krewnych.

> Siły ukraińskie uderzyły w rosyjską kwaterę główną w Chersoniu, prawdopodobnie używając systemu HIMARS. Ukraińska armia, w ramach trwającej południowej kontrofensywy, kontynuuje manewry naziemne w trzech obszarach obwodu chersońskiego – przekazał w sobotę amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

> Pogląd, że siły rosyjskie mają do dyspozycji praktycznie nieograniczone środki wojskowe, nie odpowiada rzeczywistości - uważa niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. W wywiadzie dla agencji Reutera oceniła, że rezerwy militarne Rosji są prawdopodobnie mniejsze niż zakładano.

> W Iziumie w obwodzie charkowskim znajdowane są masowe mogiły. Reuters poinformował o 200 kolejnych drewnianych krzyżach, które odkryto w okolicy miasta. Wcześniej strona ukraińska informowała o odnalezieniu co najmniej 450 ciał. Jak przekazał szef władz obwodowych, niektóre z ofiar miały ręce związane za plecami.

> Sekretarz stanu USA Antony Blinken, odnosząc się do doniesień w sprawie masowego grobu, odkrytego w wyzwolonym z rąk Rosjan Iziumie, stwierdził, że to pokazuje, co pozostawia po sobie Rosja na okupowanych terytoriach Ukrainy.

> Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby nazwał doniesienia o masowym grobie liczącym ponad 440 ciał w odzyskanym z rąk rosyjskiego wojska mieście Izium na wschodzie Ukrainy "przerażającymi".

> 40 niemieckich wozów bojowych Marder trafi do Grecji, Ateny natomiast przekażą Ukrainie 40 swoich bojowych wozów piechoty BMP-1. Umowę w tej sprawie podpisali ministrowie obrony Niemiec i Grecji - podała Agencja Reutera, powołując się na resort obrony w Berlinie.

> To nie czas na wojnę - takimi słowami zwrócił się do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina premier Indii Narendra Modi. Przywódcy rozmawiali w kuluarach szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie - poinformowała agencja AFP powołując się na relację indyjskiego publicznego nadawcy Doordashan. Putin w odpowiedzi stwierdził, że zna obawy Modiego. - Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej wszystko się skończyło - powiedział.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował odblokowanie eksportu amoniaku rosyjskiego przez Ukrainę, jeśli Moskwa zwolni ukraińskich jeńców wojennych. Kreml jednak odrzucił tę propozycję - podała w piątek agencja Reutera.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: