Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP
Miejsce pochówku najemników Grupy Wagnera w wiosce Bakinskaja
Miejsce pochówku najemników Grupy Wagnera w wiosce Bakinskaja
Reuters Archiwum
Reuters Archiwum Miejsce pochówku najemników Grupy Wagnera w wiosce Bakinskaja

Sobota jest 388. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Ukrainie zginęło ponad 400 więźniów zwerbowanych przez prywatną firmę wojskową, Grupę Wagnera - podaje rosyjska sekcja BBC. Masowe groby "wagnerowców" pojawiły się między innymi pod okupowanym Ługańskiem w Donbasie i w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK objął nakazem aresztowania także rosyjską komisarz do spraw dzieci Marię Lwową-Biełową.

> Bez wątpienia Władimir Putin popełnił zbrodnie wojenne i nakaz jego aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) jest "uzasadniony" - powiedział prezydent USA Joe Biden w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu.

> Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski zabrał głos w sprawie nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. "Historyczna decyzja, od której rozpocznie się historyczna odpowiedzialność" - napisał w mediach społecznościowych ukraiński przywódca.

> Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy m.in. na temat sytuacji na froncie - przekazał Biały Dom.

> W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Ukrainie zginęło ponad 400 więźniów zwerbowanych przez prywatną firmę wojskową Grupę Wagnera - podaje rosyjska sekcja BBC. Masowe groby "wagnerowców" pojawiły się między innymi pod okupowanym Ługańskiem w Donbasie i w Kraju Krasnodarskim w Rosji.

> Broniący Bachmutu ukraińscy żołnierze w walkach z Rosjanami używają XIX-wiecznych ciężkich karabinów maszynowych Maxim - pisze "The Telegraph". "To broń z pierwszej wojny światowej używana w trzeciej wojnie światowej" - powiedział BBC jeden z walczących tam Ukraińców.

> Prezydent USA Joe Biden i premier Irlandii Leo Varadkar rozmawiali w Białym Domu m.in. o pomocy Ukrainie. Jak podał w komunikacie ze spotkania Biały Dom, Joe Biden pochwalił Irlandię za przyjęcie 80 tys. uchodźców z Ukrainy. Z kolei przed spotkaniem Leo Varadkar podziękował prezydentowi USA za jego przywództwo w sprawie obrony Ukrainy.

> Turcja rozpocznie proces ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO - zapowiedział w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, dodając, że rozmowy ze Szwecją będą się nadal toczyły. Podobną decyzję podjęły władze Węgier, ogłaszając termin rozpatrzenia przez parlament fińskiego wniosku. Z zadowoleniem kroki Ankary i Budapesztu przyjął szef NATO oraz przedstawiciel USA, zachęcając jednak, by państwa te przystąpiły również do akceptacji członkostwa Szwecji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości