Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 300. dzień. Stany Zjednoczone oskarżyły sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "wyraźne poddanie się rosyjskim groźbom". Zdaniem Waszyngtonu świadczy o tym fakt, iż Guterres nie wysłał jeszcze swoich przedstawicieli na Ukrainę w celu sprawdzenia dronów używanych przez Rosję, które według USA i kilku innych krajów zostały dostarczone tam przez Iran - podała agencja Reutera. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Kluczowym zadaniem ukraińskich władz jest dopilnowanie, aby światowe wsparcie dla Ukrainy w przyszłym roku nie tylko utrzymało się na tym samym poziomie co w roku bieżącym, ale również wzrosło - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

> Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price ocenił, że wypowiedź Władimira Putina z Mińska ze spotkania z Alaksandrem Łukaszenką o tym, że Rosja nie chce wchłonąć żadnego kraju, to "szczyt ironii", zważywszy, że właśnie usiłuje wchłonąć Ukrainę. Dodał, że USA będą uważnie obserwować, czy Białoruś zdecyduje się dostarczyć dodatkowej pomocy militarnej Rosji i "adekwatnie odpowiedzą" na taką decyzję.

> Stany Zjednoczone oskarżyły sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "wyraźne poddanie się rosyjskim groźbom". Zdaniem Waszyngtonu świadczy o tym fakt, iż Guterres nie wysłał jeszcze swoich przedstawicieli na Ukrainę w celu sprawdzenia dronów używanych przez Rosję, które według USA i kilku innych krajów zostały dostarczone tam przez Iran - podała agencja Reutera.

Ukraina, wojsko Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

> Zdobycie Kijowa przez Rosję byłoby "niezwykle trudne", a nie wydaje się, żeby Białoruś chciała się angażować w wojnę, żeby to ułatwić Rosji - ocenił emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell.

> Szef Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa Mołdawii Alexandru Musteata powiedział w telewizji TVR Moldovae, że siły zbrojne Rosji mają plan ataku na Mołdawię. Inwazja - według jego prognoz - miałaby nastąpić już na początku przyszłego roku.

> Sużba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przedstawiła zaocznie zarzuty urzędnikowi, który przeszedł na stronę Rosji i ułatwia dostawy wody do rosyjskich baz wojskowych na Krymie.

> Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który przyleciał do stolicy Białorusi wraz z prezydentem Władimirem Putinem, zwrócił na siebie uwagę z powodu problemów z chodzeniem. Mocno utykał, wchodząc do Pałacu Niepodległości w Mińsku - napisał ukraiński portal Obozrewatel. Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko opublikował nagranie, które zdaje się potwierdzać, że szef rosyjskiego resortu obrony może mieć problemy ze zdrowiem.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook