Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. "Proces został rozpoczęty"

Autor:
ads,
akr,
kg\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE TVN24
wideo 2/21
TVN24Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE

Wołodymyr Zełenski zwrócił się w poniedziałek z apelem do Unii Europejskiej o natychmiastową akcesję Ukrainy do wspólnoty na podstawie specjalnej procedury. Po południu ukraiński parlament przekazał, że prezydent Ukrainy podpisał wniosek o członkostwo. Przedstawiciel Ukrainy przy Unii Europejskiej Wsiewołod Czentsow oficjalnie przedstawił już dokumenty. "Wniosek podpisany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego otrzymał obecny przewodniczący francuskiej prezydencji w UE Philippe Léglise-Costa. Aplikacja została zarejestrowana. Proces został rozpoczęty" – napisał Czentsow.

"Właśnie prezydent Ukrainy W. Zełenski podpisał historyczny dokument - wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej" - przekazał wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha na Facebooku.

Sybiha dodał, że wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie. Według niego dokumenty "już są w drodze do Brukseli".

Sam Zełenski przekazał w mediach społecznościowych: "Podpisałem dzisiaj wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jestem pewien, że to realne".

Jak pisze portal Ukraińska Prawda, wniosek o członkostwo należy kierować do państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE. Obecnie jest to Francja. Procedura rozpatrzenia wniosku może być istotna dla Zełenskiego ze względu na to, że kwestia ta może być potencjalnie wykorzystana podczas rozmów z Rosją - wskazuje serwis.

Wcześniej prezydent informował, że poprosił Unię Europejską o natychmiastową akcesję na podstawie nowej specjalnej procedury. - Chcemy być ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim chcemy być równi. Jestem przekonany, że to uczciwe i na to zasługujemy - powiedział. Dziękując UE za "bezprecedensowe wsparcie", podkreślił, że "żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę i całą Europę". - O pokój, o życie dzieci, o równouprawnienie, o demokrację - wyliczył.

W sobotę Zełenski napisał zaś na Twitterze, że w rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem zaapelował, by "zakończyć wieloletnią dyskusję i podjąć decyzję o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej". W sobotę również prezydent Andrzej Duda oświadczył, że "Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej".

W poniedziałek Zełenski dziękował między innymi prezydentowi Dudzie za wsparcie. - Rozmawiałem wczoraj z prezydentami Portugalii, Litwy, Francji. Rozmawiałem też z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę. Rozmawiałem z premierami Belgii, Hiszpanii oraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Poparcie ze strony naszej antywojennej koalicji jest bezwarunkowe i bezprecedensowe - oświadczył Zełenski.

Przedstawiciel Ukrainy przy Unii Europejskiej Wsiewołod Czentsow oficjalnie przedstawił dokumenty ws. członkostwa Ukrainy w UE. "Wniosek podpisany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego otrzymał obecny przewodniczący francuskiej prezydencji w UE Philippe Léglise-Costa. Aplikacja została zarejestrowana. Proces został rozpoczęty" – napisał Czentsow..

Potrzebna debata

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w poniedziałek w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM, że na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej odbędzie się debata. Dodał, że Wspólnota ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić.

W niedzielę również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że "Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej". - Mamy proces (zbliżania) z Ukrainą, czyli na przykład integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. (...) Mamy bardzo ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. (...) Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy - podkreśliła szefowa KE.

Autor:ads, akr, kg\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Denys_Shmyhal

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości