Ukraina szykuje się na zbliżenie z UE

Rada Najwyższa będzie głosować nad ważnymi ustawamiWikipedia

Wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę - były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący PE Pat Cox - spotkali się w Kijowie z przywódcami ugrupowań opozycyjnych. Tematem rozmów były przygotowania Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. We wtorek Rada Najwyższa ma przystąpić do głosowania nad niezbędnymi ustawami.

- Nasi europejscy partnerzy przypomnieli, że dla podpisania umowy o stowarzyszeniu należy wypełnić trzy kryteria: uwolnić Julię Tymoszenko, przyjąć ustawę o prokuraturze oraz rozwiązać problemy dotyczące ordynacji wyborczej - powiedział po spotkaniu Arsenij Jaceniuk.

Ostatnie kroki

Rada Najwyższa będzie głosować nad ustawami, które są niezbędne, by podpisać umowę stowarzyszeniową w listopadzie. Politycy i eksperci są przekonani, że parlament przyjmie odpowiednie akty prawne na czas. - Wszystkie ugrupowania w Radzie Najwyższej, prócz komunistów, gotowe są poprzeć te ustawy - powiedział Ihor Kohut, dyrektor Ukraińskiej Szkoły Studiów Politycznych. Według przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Rybaka dla podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE Rada Najwyższa powinna przyjąć jeszcze kilka ustaw. - Wszyscy rozumiemy, że potrzebujemy standardów europejskich we wszystkich dziedzinach życia - oświadczył. Wśród przepisów, które należy uchwalić przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej, są: ustawa o egzekucji postanowień sądowych, która pozwoli na wypełnianie przez Ukrainę postanowień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka; ustawa o Izbie Rozrachunkowej, będącej odpowiednikiem polskiej Najwyższej Izby Kontroli; ustawa zmieniająca kodeks karny, co doprowadzi do złagodzenia norm odbywania kary pozbawienia wolności. Kolejne akty dotyczą: prokuratury, zmiany ordynacji wyborczej, zwiększenia niezawisłości sędziów oraz przeciwdziałania dyskryminacji mniejszości seksualnych.

Manewry opozycji

Jaceniuk, który jest szefem klubu parlamentarnego Batkiwszczyny, partii Tymoszenko, poinformował też, że we wtorek opozycja oczekuje w parlamencie wystąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza; zapewnił, iż podlegli mu posłowie gotowi są wysłuchać szefa państwa. - Oczekujemy, że prezydent udzieli jasnych odpowiedzi na pytania, czy Ukraina dąży do członkostwa w UE, jak szybko będzie się w tym kierunku poruszała, kiedy zostaną przyjęte niezbędne do tego prawa i w jaki sposób zostaną rozwiązane kwestie prześladowań oponentów politycznych - zaznaczył Jaceniuk. Kwaśniewski i Cox, którzy nie wypowiadają się publicznie na temat swej misji na Ukrainie, prawdopodobnie we wtorek zostaną przyjęci przez prezydenta Janukowycza.

Europejscy wysłannicy

Misja Kwaśniewskiego i Coxa została utworzona przez Parlament Europejski w czerwcu 2012 roku w celu obserwowania postępowań sądowych wobec polityków ukraińskiej opozycji. Obecnie Kwaśniewski i Cox starają się doprowadzić do uwolnienia byłej premier Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Zdaniem UE wyrok na nią był umotywowany politycznie. Media spekulują, że możliwym sposobem na uwolnienie byłej premier jest jej wyjazd na leczenie do Niemiec, i nad takim planem mieliby pracować Kwaśniewski i Cox. Tymoszenko cierpi na przewlekłe schorzenie kręgosłupa. Według opiniotwórczego portalu ukraińskiego Lb.ua Kwaśniewski i Cox chcą rozwiązania problemu Tymoszenko do 20 września.

Autor: mk//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: