Sztab Generalny Ukrainy: irańscy instruktorzy szkolą Rosjan w zakresie wykorzystywania dronów bojowych

Autor:
ft/
tam
Źródło:
PAP

Władze w Moskwie i Teheranie porozumiały się w sprawie przyjazdu do Rosji irańskich instruktorów i doradców - przekazał w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Mają oni szkolić Rosjan w zakresie wykorzystania produkowanych w Iranie dronów bojowych. Ukraińskie dowództwo poinformowało również, że w obwodzie ługańskim pojawili się zmobilizowani niedawno rosyjscy rezerwiści. 

Według wstępnych informacji Irańczycy szkolą Rosjan nie tylko w operowaniu już używanymi przez nich dronami Shahed-136, ale i w kierowaniu maszynami Arash-2 - przekazało ukraińskie dowództwo w czwartkowym porannym komunikacie. Amerykański think tank ISW informował w sobotę, opierając się na źródłach irańskich, że Rosja zakupiła nieznaną liczbę dronów Arash-2, które są bardziej zaawansowaną konstrukcją niż używane już przez siły rosyjskie na Ukrainie Shahed-136. Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, by Rosjanie byli w stanie używać dronów Arash-2 z większymi sukcesami niż Shahed-136 - ocenił ISW.

Czytaj relację tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 239. dzień inwazji

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 11 ataków rakietowych i 28 lotniczych, a także ponad 65 z użyciem artylerii rakietowej - poinformował sztab w czwartek. Dodano, że w atakach ucierpiało ponad 25 miejscowości. Ponadto wróg uruchomił ponad 10 wyprodukowanych w Iranie dronów Shahed-136, z czego ponad połowę z nich z terenu Białorusi - uzupełniono.

Według naszych informacji, na tereny okupowanego obwodu ługańskiego dotarły uzupełnienia ze zmobilizowanych ostatnio w Rosji rezerwistów. Odnotowano tam liczne przypadki rabunków i grabieży. Możliwe, że znaczna część tego kontyngentu składała się z więźniów - podano w komunikacie ukraińskiego dowództwa.

Czytaj też: Irańskie drony kamikadze atakują Ukrainę. Ekspert: Shahed-136 są tanie, ale proste i mało celne

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wojska rosyjskie będą ostrzeliwać cele cywilne w obwodzie chersońskim - ostrzegła ukraińska armia. Dodano, że można spodziewać się komunikatów analogicznych do tego, wydanego w środę rano przez okupantów do mieszkańców Nowej Kachowki. Rosjanie wezwali w nim ludność do ewakuacji w związku z rzekomym możliwym ostrzałem tego terenu przez wojska ukraińskie.

Nasza obrona powietrzna zestrzeliła w ciągu ostatniej doby sześć pocisków manewrujących, śmigłowiec Ka-52 i 16 dronów Shahed-136 - poinformował Sztab Generalny.

Czytaj też: Irańskie drony w rosyjskiej armii. Ukraińcy podają, ile już zniszczyli

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości