Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy: słowackie myśliwce MiG-29 są już wykorzystywane pod Charkowem

Autor:
js
/ prpb
Źródło:
PAP
Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy
Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do UkrainyTVN24
wideo 2/5
TVN24Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy

Myśliwce MiG-29, które otrzymaliśmy w drugiej połowie marca od Słowacji, są już wykorzystywane przez ukraińskie siły powietrzne do obrony Charkowa - poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk podczas wystąpienia w parlamencie Słowacji. Jej wypowiedź przytoczyła w czwartek agencja UNIAN.

"Nieba nad Charkowem bronią już cztery myśliwce przekazane nam w ostatnim czasie przez Słowację. (...) Jestem wam bardzo wdzięczna w imieniu wszystkich Ukraińców, których życie chronią nasze siły powietrzne" - oznajmiła Kondratiuk, zwracając się do słowackich władz i społeczeństwa. Zapis środowego przemówienia wiceprzewodniczącej Rady Najwyższej został opublikowany na jej profilu w mediach społecznościowych.

Myśliwce MiG-29 wyleciały na UkrainęTwitter/@JaroNad

Myśliwce MiG-29 dla Ukrainy

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29.

Czytaj także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

W zeszły czwartek słowacki minister obrony Jaroslav Nad’ przekazał, że pierwsze cztery z 13 przeznaczonych dla Ukrainy myśliwców MiG-29 opuściły terytorium Słowacji. Zapowiedział, że w kolejnych tygodniach pozostałe samoloty zostaną przekazane Ukrainie.

Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.

Stany Zjednoczone regularnie dementują doniesienia o możliwym udostępnieniu Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16. Dostawa maszyn piątej generacji, takich jak F-35, jest - w opinii większości ekspertów - nieprawdopodobna.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości