Co najmniej 37 tysięcy zaginionych w ciągu dwóch lat od rosyjskiej inwazji

Źródło:
PAP

Niemal 37 tysięcy Ukraińców jest uważanych za zaginionych. To wynik rosyjskiej inwazji na pełną skalę - wynika z informacji biura ukraińskiego rzecznika do spraw praw człowieka. Liczba ta obejmuje zarówno cywilów, jak i żołnierzy. Według ukraińskiej policji, w ciągu dwóch lat zaginęło ponad 50 tysięcy osób.

"Zaginęło prawie 37 tysięcy osób: dzieci, cywilów i żołnierzy" – napisał na Facebooku ukraiński rzecznik ds. praw człowieka Dmytro Łubiniec.

Podkreślił przy tym, że rzeczywista liczba osób zaginionych na Ukrainie może być znacznie większa, bowiem cały czas trwa ich spisywanie, a wielu danych nie da się zebrać ze względu na okupację przez Moskwę prawie 20 proc terytorium Ukrainy.

Zdaniem rzecznika Rosja uprowadza ludność cywilną od 2014 roku, jednak wraz z rozpoczęciem inwazji na pełną skalę sytuacja uległa znacznej eskalacji.

Tysiące Ukraińców uprowadzonych do Rosji

Ponadto, według Łubińca, "około 1700 Ukraińców jest nielegalnie przetrzymywanych" przez Rosję. Ukraina szacuje też, że w ciągu dwóch lat do Rosji deportowano 20 tysięcy ukraińskich dzieci.

Ukraiński rzecznik podał też, że jak dotąd jedynie 147 cywilnych zakładników wróciło do domu.

Portal Ukraińska Prawda dodaje, że według ukraińskiej policji na Ukrainie zaginionych jest ponad 50 tys. osób.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock