TVN24 | Świat

Reakcje światowych polityków na rosyjski atak na galerię handlową w Krzemieńczuku

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi rosyjskie ataki przeciwko celom cywilnym w Ukrainie - przekazała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Atak rakietowy na galerię handlową w Krzemieńczuku został potępiony przez europejskich przywódców - między innymi przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i prezydenta RP Andrzeja Dudę. "Prezydent Rosji Putin i osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności" - napisali we wspólnym oświadczeniu przywódcy państw grupy G7. Głos w tej sprawie zabrał również szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie - podano we wtorek rano.

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksija Daniłowa, na Krzemieńczuk Rosjanie wystrzelili dwie rakiety. Jedna z nich uderzyła w centrum handlowe, druga leciała w kierunku stadionu miejskiego.

Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi we wtorek rosyjskie ataki przeciwko celom cywilnym na Ukrainie - poinformowała w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Według agencji AFP, o zwołanie spotkania wniosła Ukraina. Przedstawiciel Albanii, która w tym miesiącu przewodniczy obradom Rady, potwierdził, że atak w Krzemieńczuku będzie głównym tematem dyskusji.

Reakcje na rosyjski atak rakietowy w Krzemieńczuku

"Odrażające. Absolutnie odrażające. Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się jutro, by omówić rosyjskie okrucieństwa przeciwko cywilom. Musimy w dalszym ciągu pociągać Rosję do odpowiedzialności" - oznajmiła Thomas-Greenfield na Twitterze, odnosząc się do rosyjskiego ataku rakietowego w Krzemieńczuku.

W poniedziałek atak potępił też rzecznik prasowy sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric. - To jest, łagodnie mówiąc, godne ubolewania. Żadne obiekty infrastruktury cywilnej nigdy nie powinny być celami ataków, i dotyczy to oczywiście również centrów handlowych - powiedział rzecznik podczas briefingu.

"Putin i osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności"

"Jesteśmy zjednoczeni z Ukrainą w opłakiwaniu niewinnych ofiar tego brutalnego ataku" - napisano we wspólnym oświadczeniu przywódców państw grupy G7, opublikowanym na Twitterze przez rzecznika niemieckiego rządu.

"Masowe ataki na niewinnych cywilów to zbrodnie wojenne" dodano "Prezydent Rosji Putin i osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności" - czytamy w oświadczeniu.

"Świat jest przerażony dzisiejszym rosyjskim uderzeniem rakietowym w ukraińskie centrum handlowe, to najnowsze z serii okrucieństw" - napisał na Twitterze szef dyplomacji USA Antony Blinken. "Będziemy nadal wspierać naszych ukraińskich partnerów i pociągać Rosję do odpowiedzialności, w tym osoby odpowiadające za okrucieństwa" - dodał.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze, że "rosyjski atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku to absolutny horror". "Dzielimy ból rodzin ofiar. I czujemy ogromną złość" - napisał Macron. Jednocześnie, zamieszczając nagranie z pożaru w centrum handlowym po ataku, francuski prezydent podkreślił: "Rosjanie muszą zobaczyć prawdę".

"Ten przerażający atak po raz kolejny pokazał, w jakiej głębi okrucieństwa i barbarzyństwa zanurza się rosyjski przywódca. Po raz kolejny łączymy się w myślach z rodzinami niewinnych ofiar na Ukrainie. Putin musi zdać sobie sprawę, że jego zachowanie nie przyniesie nic innego, jak tylko wzmocni determinację Ukrainy i każdego innego kraju G7, aby stać u boku Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne" - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson.

"W przeddzień szczytu NATO w Madrycie Rosja popełniła kolejną zbrodnię wojenną na ludności cywilnej. Tym razem w Krzemieńczuku na Ukrainie. Ostrzelanie centrum handlowego pełnego niewinnych ludzi powinno spotkać się z odpowiedzią w postaci większego wsparcia militarnego dla Ukrainy, Obrońców Europy" - napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze prezydent Duda. Wpis został zamieszczony w języku angielskim.

"Kolejna straszna rosyjska zbrodnia wojenna - atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku. Nadejdzie dzień, kiedy osoby za to odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności, do tego czasu przestańmy dzwonić na Kreml - muszą być całkowicie odizolowani, potrzeba więcej sankcji" - napisał szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs na Facebooku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości