Bezwzględni najemnicy mają działać na Ukrainie. Czym jest Grupa Wagnera, czyli "prywatna armia Putina"?

Źródło:
TVN24/Reuters/"The Times"/PISM
"The Times": najemnicy z grupy Wagnera działają w Kijowie, by zabić Zełenskiego (28.02.2022)
"The Times": najemnicy z grupy Wagnera działają w Kijowie, by zabić Zełenskiego (28.02.2022)TVN24
wideo 2/23
"The Times": najemnicy z grupy Wagnera działają w Kijowie, by zabić Zełenskiego TVN24

Ukraiński Sztab Generalny oskarża ich o branie udziału w inwazji Rosji na Ukrainę, media piszą, że wagnerowcy polują na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Grupa Wagnera to firma skupiająca najemników, powiązana z władzami Rosji i potępiona przez Unię Europejską. Działa na granicy prawa. Oskarżana jest o zbrodnie wojenne, torturowanie jeńców i egzekucje.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy 6 marca poinformował, że w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, blisko granicy z Ukrainą powstał sztab prywatnej firmy wojskowej zwanej Grupą Wagnera. Jak czytamy w mediach społecznościowych ukraińskich sił zbrojnych, "wzrosła aktywność rosyjskich prywatnych firm wojskowych dotycząca werbowania personelu, który ma doświadczenie służby wojskowej w oddziałach specjalnego przeznaczenia i ma odpowiednie przygotowanie".

Kilka dni wcześniej w Owruczu w obwodzie żytomierskim (na zachód od Kijowa) miano zatrzymać jednego z najemników Grupy Wagnera. Poinformował o tym doradca w ukraińskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Anton Heraszczenko. "The Times" poinformował, że ponad 400 wagnerowców ma działać w Kijowie, a ich zadaniem ma być, według brytyjskiego dziennika, zamordowanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i członków jego rządu.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Wagnerowcy, tajna broń Putina

Co to jest Grupa Wagnera i jakie ma koneksje z władzami Rosji, w której najemnictwo jest przecież nielegalne? Nazwa organizacji paramilitarnej powstała od pseudonimu założyciela i dowódcy Grupy – Dmitrija Utkina, byłego oficera wojskowego wywiadu wojskowego Rosji (GRU). Za patrona organizacji uważa się prokremlowskiego oligarchę Jewgenija Prigożina. Została powołana do życia w 2014 roku.

POSŁUCHAJ PODCASTU MACIEJA TOMASZEWSKIEGO O GRUPIE WAGNERA "TURYŚCI PUTINA”

Władze Rosji wielokrotnie używały najemników grupy w konfliktach na całym świecie, między innymi w Donbasie, na Półwyspie Krymskim, na Bliskim Wschodzie. Jest także bardzo aktywna w Afryce. Ma działać na granicy prawa tam, gdzie Kreml uważa to za konieczne, lub nieoficjalnie, by uniknąć politycznych reperkusji. Oskarżana jest o zbrodnie wojenne, torturowanie jeńców, egzekucje.

Jak pisze Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, "najemnicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, znanej jako tzw. grupa Wagnera, stali się narzędziem ekspansji wojskowo-politycznej Rosji w Afryce. Są lub byli obecni m.in. w Libii, Sudanie, Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA) i Mozambiku". Ostatnio głośno było o wspieraniu przez tych najemników reżimu wojskowego w Mali, co krytykował Paryż.

Europa potępia rosyjskich najemników

Jak przekazał Reuters, na wniosek Francuzów w grudniu ubiegłego roku Unia Europejska potępiła zbrodnie Grupy Wagnera. Na firmę oraz związane z nią podmioty oraz osoby nałożono sankcje.

Wcześniej – pod koniec listopada – Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą zbrodnie popełnione przez najemników Utkina. Podkreślono także, że ich działalność przyczynia się do zwiększania rosyjskich wpływów w strefach konfliktów i grupa powinna być traktowana jako zależna od państwa rosyjskiego.

"Państwo rosyjskie wydaje się ponosić odpowiedzialność za finansowanie, szkolenie, zarządzanie i dowodzenie operacyjne tymi paramilitarnymi grupami"- czytamy w rezolucji PE.

Moskwa oficjalnie wypiera się jakichkolwiek związków z Grupą Wagnera. Sam Utkin został oficjalnie przyjęty na Kremlu w 2016 roku przez Władimira Putina jako osoba zasłużona dla kraju. Co ciekawe – założyciel grupy ma obywatelstwo ukraińskie, które przyjął formalnie, by uzasadnić obecność jego ludzi w trakcie inwazji na Ukrainę w 2014 roku. Kreml próbował przeforsować wtedy tezę, że aktywność najemników jest po prostu zrywem obywatelskim niezadowolonych Ukraińców.

Atak Rosji na Ukrainę. Oglądaj TVN24 w internecie w TVN24 GO

Autorka/Autor:eŁKa/az

Źródło: TVN24/Reuters/"The Times"/PISM

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: