Atak Rosji na Ukrainę. Ukraińskie siły zbrojne: na południu Rosji działa sztab najemników z grupy Wagnera

Autor:
pp
Źródło:
PAP
"The Times": najemnicy z grupy Wagnera działają w Kijowie, by zabić Zełenskiego (28.02.2022)
"The Times": najemnicy z grupy Wagnera działają w Kijowie, by zabić Zełenskiego (28.02.2022)TVN24
wideo 2/21
TVN24"The Times": najemnicy z grupy Wagnera działają w Kijowie, by zabić Zełenskiego

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w Rostowie nad Donem na południu Rosji rozlokowano sztab firmy najemniczej zwanej grupą Wagnera. Obwód rostowski graniczy z Ukrainą.

W komunikacie na Facebooku Sztab Generalny oświadczył, że wzrosła aktywność "rosyjskich prywatnych firm wojskowych dotycząca werbowania personelu, który ma doświadczenie służby wojskowej w oddziałach specjalnego przeznaczenia i ma odpowiednie przygotowanie".

Czym jest Grupa Wagnera?

Tak zwana grupa Wagnera to prywatna rosyjska firma wojskowa należąca do zaufanego współpracownika Władimira Putina - oligarchy Jewgienija Prigożyna. Działa ona jako "długie ramię" Kremla i była wysyłana do miejsc konfliktów, w które Rosja oficjalnie nie była zaangażowana.

TURYŚCI PUTINA - SŁUCHAJ PODCASTU O ZAGRANICY

Od połowy grudnia zeszłego roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa między innymi w Libii, Syrii i Donbasie.

O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta". Działalność najemnicza jest w Rosji zakazana.

"The Times": najemnicy z grupy Wagnera działają w Kijowie, by zabić Zełenskiego "Wołodymyr Zełenski przeżył w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej trzy próby zamachu"

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości