Rosjanie zaatakowali Krzemieńczuk. Rakieta trafiła w cywilny obiekt

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Atak na sztab rosyjskiej floty w zaanektowanym Sewastopolu. Ukraiński dowódca udostępnia nagranie
Atak na sztab rosyjskiej floty w zaanektowanym Sewastopolu. Ukraiński dowódca udostępnia nagranie Mykoła Ołeszczuk/Telegram
wideo 2/26
Mykoła Ołeszczuk/Telegram Atak na sztab rosyjskiej floty w zaanektowanym Sewastopolu. Ukraiński dowódca udostępnia nagranie

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 576 dni. Szef obwodu połtawskiego w środkowej Ukrainie Dmytro Łunin przekazał, że w wyniku rosyjskiego ataku na Krzemieńczuk zginęła jedna osoba, a 15 zostało rannych. Uderzono w infrastrukturę cywilną. "Wśród rannych jest dziecko" - napisał Łunin w mediach społecznościowych. Gubernator przekazał, że jedną rakietę strąciła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Późnym popołudniem w wielu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a siły powietrzne ostrzegły, że w stronę Krzemieńczuka leci pocisk manewrujący. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:27

  Instytut Studiów nad Wojną: Źródła rosyjskie twierdzą, że siły ukraińskie prowadzą naloty w delcie rzeki Dniepr. Rosyjski bloger prowojenny poinformował, że siły ukraińskie nadal zajmują pozycje w pobliżu miejscowości Dacz i niedaleko mostu Antoniwskiego w obwodzie chersońskim.

 • 5:24

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne na zachodzie obwodu zaporoskiego i według doniesień posunęły się na północ od Nowoprokopiwki. Siły rosyjskie z kolei kontynuowały kontratak na tym obszarze, ale nie osiągnęły zdobyczy terytorialnych.

 • 4:21

  Rosyjski prowojenny bloger stwierdził, że siły ukraińskie posunęły się naprzód w pobliżu Andrijiwki i że siły rosyjskie utworzyły pozycje obronne wzdłuż linii kolejowej w pobliżu tej osady - poinformował Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank zwrócił uwagę również na relację innego rosyjskiego blogera, w której wskazano, że sytuacja sił rosyjskich na linii Kliszczyjewka-Kurdyjumówka, szczególnie w pobliżu Andrijiwki jest bardzo trudna.

 • 4:02

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie przeprowadziły ataki dronami i rakietami manewrującymi na okupowany Krym i znacząco uszkodziły kwaterę główną dowództwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Zdarzenie to przyciągnęło duże zainteresowanie w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej.

 • 2:58

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Kanadzie został zapytany przez jednego z dziennikarzy o pojawiające się "podziały" w sprawie poparcia dla Ukrainy, w tym w USA i wstrzymanie dostaw broni przez Polskę a także o to, czy Kanada może pomóc w rozmowach. Ukraiński prezydent odpowiedział, że Ukraina jest wszystkim wdzięczna za pomoc.

  Dodał, że największym dostawcą pomocy militarnej są USA, zaś odnosząc się do "podziałów" w opiniach, zwrócił uwagę na skalę rosyjskich wydatków na dezinformację i tworzenie pozytywnej opinii o Rosji, wskazując na Europę, Afrykę i Amerykę Łacińską. Na koniec powiedział, że "albo popiera się Ukrainę, albo Rosję".

 • 2:24

  Podczas wizyty w Kanadzie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, premier Justin Trudeau ogłosił nowe sankcje Kanady wobec Rosji, które obejmą 42 osoby i 21 podmiotów zaangażowanych w odbieranie ukraińskich dzieci rodzinom, rosyjską propagandę i działania dezinformacyjne oraz osoby z sektora nuklearnego.

  Na liście objętych sankcjami znalazły się m.in. gazeta "Komsomolskaja Prawda" oraz moskiewska szkoła dyplomatów, czyli MGIMO, oraz fundacja charytatywna "Kraj dla dzieci".

  Trudeau poinformował podczas konferencji prasowej, że w ramach grupy G7 powstanie zespół ekspertów, który ma opracować zasady przejmowania rosyjskich aktywów zamrożonych w krajach zachodnich i przekazywania ich Ukrainie, w tym aktywów rosyjskiego banku centralnego. Według wcześniejszych szacunków podawanych w mediach, zamrożone aktywa banku centralnego Rosji w krajach G7, UE i Australii to ok. 300 mld dolarów.

  Nowa transza pomocy wojskowej Kanady dla Ukrainy będzie warta 650 mln dolarów kanadyjskich i rozłożona na trzy lata, przewiduje dostawy 50 pojazdów opancerzonych, w tym produkowanych w Kanadzie pojazdów ewakuacji medycznej.

 • 1:46

  Podczas konferencji prasowej sekretarz stanu USA Antony Blinken był pytany o sprawę dostaw rakiet ATACMS dla Ukrainy, które według mediów prezydent Joe Biden miał obiecać prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu w trakcie czwartkowych rozmów w Białym Domu.

  Blinken odmówił oficjalnego potwierdzenia tych informacji, jednak stwierdził, że rozmowy z Kijowem w sprawie uzbrojenia toczą się każdego dnia i zmieniają zgodnie z potrzebami pola bitwy.

 • 0:39

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 23:25

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow obiecał zagwarantować Węgrom nieprzerwane dostawy gazu ziemnego, ropy naftowej i paliwa jądrowego – powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto po spotkaniu z szefem rosyjskiego MSZ w Nowym Jorku.

 • 22:39

  Ukraińskie media opublikowały zdjęcie rakiety tuż przed uderzeniem w sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym Krymie.

  Zdjęcie opublikował portal Krym.Realii (Radio Swoboda). Widać kłęby dymu nad budynkiem (po uderzeniu pierwszej rakiety), a na niebie kolejną lecącą w jego kierunku rakietę.

  "Na zdjęciu widać rakietę, która za sekundę uderzyła w sztab. To zdjęcie obala także wersję rosyjskich władz o tym, że wszystkie rakiety zostały zestrzelone" - piszą w Telegramie Krym.Realii.

 • 21:50

  Władze Rosji planują zwiększenie wydatków na cele wojskowe o blisko 70 procent do 10,8 bilionów rubli (około 112 miliardów dolarów) - podaje Bloomberg, powołując się na projekt budżetu. Oficjalne wydatki na obronę mają stanowić rekordowe 6 procent PKB. Oprócz tego wzrosną wydatki tajne.

 • 21:40

  Rosyjska agresja musi się zakończyć zwycięstwem Ukrainy - powiedział w parlamencie Kanady prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który składa wizytę w tym kraju. W przerywanym wielokrotnie oklaskami, wygłoszonym po angielsku przemówieniu Zełenski przypomniał czasy Hołodomoru na Ukrainie i podkreślił, że w trwającej wojnie chodzi o uratowanie życia milionów ludzi.

  - Ta rosyjska agresja musi się zakończyć naszym zwycięstwem (…) Rosja musi przegrać raz na zawsze - powiedział.

  Zełenski podkreślił, że Rosja używa dostaw energii jako broni i ostrzegł przed niebezpieczeństwami rosyjskiej technologii nuklearnej, także politycznymi. Dodał, że dostawy energii nie powinny być zagrożeniem dla suwerenności.

  Dziękując Kanadzie za dotychczasową pomoc, Zełenski powiedział, że "sprawiedliwość nie jest pustym słowem dla Kanady, jesteście zawsze po jasnej stronie historii, zawsze broniliście wolności, zawsze broniliście sprawiedliwości". Zwrócił uwagę, że rosyjska inwazja na Ukrainę ma wymiar globalny, a w obecnej sytuacji "neutralność ma niemoralny wygląd".

  - Czy możemy zgodzić się na zło? Nie. Czy możemy pozwolić, by nasza tożsamość została zniszczona? Nie.(...) Je te remercie, Canada (franc. - dziękuję ci, Kanado) - mówił pod koniec swojego wystąpienia Zełenski. Przypomniał też wcześniejsze spotkanie z gubernator generalną Kanady Mary Simon, która jest Inuitką i nauczyła go jednego słowa w swoim rodzimym języku: "ajuinata", które znaczy "nie poddawaj się, wbrew wszelkim przeciwnościom". - Ajuinata Canada, ajuinata Ukraine, Sława Ukrainie! - zakończył swoje przemówienie Zełenski.

  Z 1,4 mln mieszkańców ukraińskiego pochodzenia Kanada jest trzecim co do wielkości skupiskiem Ukraińców na świecie, po Ukrainie i Rosji.

 • 21:17

  Wraz z kilkoma ministrami zamierzam udać się do Kijowa, by sfinalizować rozmowy dotyczące licencjonowania eksportu ukraińskiego zboża na terytorium Rumunii - zapowiedział premier Rumunii Marcel Ciolacu.

  Szef rumuńskiego rządu wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia w sprawie dwustronnego licencjonowania, które negocjują obecnie obie strony - powiadomił portal Digi24.ro.

  Jak powiadomił, jest w codziennym kontakcie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i Komisją Europejską. Stale rozmawiają również ministrowie rolnictwa i gospodarki obu krajów.

  Ciolacu nie podał daty wyjazdu do Kijowa, co media wiążą ze względami bezpieczeństwa.

  Wcześniej zarówno premier Ciolacu, jak i prezydent Klaus Iohannis oświadczali, że strony osiągnęły wstępne porozumienia, a zaplanowany system zezwoleń pozwoli chronić rumuńskich rolników.

 • 20:08

  650 milionów dolarów kanadyjskich dalszej kanadyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy zapowiedział podczas wystąpienia w parlamencie Kanady premier Justin Trudeau. Gościem parlamentu jest składający wizytę w Kanadzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  650 mln CAD pomocy zostanie przekazanych przez Kanadę Ukrainie w ciągu trzech lat. Trudeau zapowiedział m.in. przekazanie 50 pojazdów opancerzonych, w tym pojazdów ewakuacji z pola bitwy, oraz pomoc w formie szkoleń dla pilotów F16.

  - Demokracja nie zdarza się przypadkiem (...) Sława Ukrainie! - zakończył swoje przemówienie Trudeau, zapraszając Zełenskiego do wygłoszenia wystąpienia przez kanadyjskim parlamentem.

 • 19:09

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau.

  "Będziemy rozmawiać o potrzebach obronnych Ukrainy, dalszej pomocy finansowej i humanitarnej, a także zacieśnianiu współpracy handlowej i gospodarczej. Będę wdzięczny premierowi Trudeau, jego rządowi i wszystkim Kanadyjczykom za ich zdecydowane wsparcie" - napisał Zełenski na portalu X, informując o rozpoczęciu spotkania.

 • 18:55

  15 osób zostało rannych, a jedna zginęła w piątek w rosyjskim ataku na Krzemieńczuk w środkowej Ukrainie - poinformował Dmytro Łunin, szef władz obwodu połtawskiego. Uderzono w infrastrukturę cywilną.

  Obecnie wiadomo o 15 rannych, jest wśród nich dziecko - napisał Łunin.

 • 18:26

  Ukraiński ambasador Wasyl Zwarycz w rozmowie z reporterem TVN24 mówił o niedawnych spięciach na linii Warszawa-Kijów, a także o polskiej pomocy militarnej dla Ukrainy.

 • 17:53

  Rosyjska armia ostrzelała Krzemieńczuk w środkowej Ukrainie. Trafiono w infrastrukturę cywilną - poinformował Dmytro Łunin, szef władz obwodu połtawskiego. Jak dodał, ze wstępnych informacji wynika, że wskutek ataku są zabici i ranni.

  Łunin przekazał, że jedną rakietę strąciła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Zaznaczył, że więcej informacji poda później.

  Późnym popołudniem w wielu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a siły powietrzne ostrzegły, że w stronę Krzemieńczuka leci pocisk manewrujący.

 • 17:43

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że Komisja wypłaciła dziś Ukrainie 1,5 miliarda euro pomocy.

  "Tylko w tym roku wypłaciliśmy 13,5 miliarda euro, aby pomóc Ukrainie w utrzymaniu szpitali, szkół i innych usług. Pomaga to również Ukrainie na drodze do UE, poprzez wsparcie reform transformacyjnych. Europa pozostaje zdecydowanie po stronie Ukrainy" - napisała na portalu X (dawniej Twitter).

 • 17:24

  Prezydent USA Joe Biden poinformował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Waszyngton dostarczy Kijowowi rakiety dalekiego zasięgu ATACMS - podała w piątek stacja NBC News, powołując się na trzech amerykańskich urzędników.

 • 16:33

  Trwają zacięte walki z siłami rosyjskimi pod Kliszczijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował rzecznik Wschodniego Ugrupowania Wojsk Ilja Jewłasz. Strony walczą w pobliżu kolei służącej do zaopatrywania rosyjskiej armii.

  - Trwają tam zacięte walki w okolicy kolei. Kolej znajduje się też pod stałymi ostrzałami artyleryjskimi zarówno z ich, jak i z naszej strony. Nie można powiedzieć, że kontrolują całkowicie kolej - przekazał rzecznik cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

  Zaznaczył, że ukraińskie siły próbują w pełni przejąć kontrolę nad koleją i uniemożliwić przeciwnikowi postępy na tym kierunku.

  Dzień wcześniej Jewłasz przekazał, że ukraińskie wojska mają kontrolę ogniową nad trasą Bachmut-Gorłówka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i w związku z tym dostarczanie przez siły rosyjskie zaopatrzenia na tym kierunku jest utrudnione.

  Dodał, że armia rosyjska próbuje odzyskać swoje pozycje w wyzwolonych przez Ukraińców wsiach Andrijiwka i Kliszczijiwka. Są to bardzo ważne miejscowości dla Rosjan, którzy bronią się w Bachmucie - wskazał Jewłasz.

  Przekazał, że trasa pomiędzy Bachmutem a Gorłówką już znajduje się pod kontrolą ogniową ukraińskich wojsk. To - jak dodał - znacznie utrudnia dostarczanie przez przeciwnika zaopatrzenia na tym kierunku.

 • 15:40

  Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz nawiązał także do nazwy kongresu "Common Future". - Jestem pewien tego, że to "common future" będzie wspólne w Unii Europejskiej, w NATO, i bardzo dziękuje Polsce za to wsparcie na tej drodze - zaznaczył.

  Dodał, że szczególne podziękowania należą się także polskim przedsiębiorcom, którzy działali i działają w Ukrainie. - Jesteście naprawdę bohaterami, bo wspieracie Ukrainę tam na miejscu i pokazujecie całemu światu, że przede wszystkim nie warto się bać Putina, warto działać, pracować i też warto wierzyć w Ukrainę - mówił Zwarycz.

  - Bardzo dziękuję wam za wiarę w Ukrainę, za wiarę w nasze zwycięstwo. I proszę mi wierzyć, że zwycięstwo Ukrainy będzie zwycięstwem także dla Polski i całego wolnego świata. I to będzie nowe otwarcie dla naszych relacji, dla naszego mocnego sojuszu. I tak to będzie, nawet jeżeli komuś, szczególnie władcy Kremla, to się nie podoba. Więc musimy robić to wszystko, musimy być jak najbardziej zjednoczeni. Musimy tonować te emocje i musimy patrzeć w przyszłość. W przyszłość wspólną, przyszłość europejską, demokratyczną. I tak to będzie, bo nie mamy żadnej innej opcji, nawet jej nie rozpatrujemy - zaznaczył ambasador.

 • 15:39

  Ukraina i Polska są skazane na siebie, skazane na mocny sojusz, i to jest w interesach nie tylko Ukrainy, ale także i w interesach Polski, w interesach całej Europy i całej przestrzeni euroatlantyckiej - mówił w Poznaniu podczas Kongresu Odbudowy Ukrainy "Common Future" ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.

  Ambasador, biorący udział w jednym z paneli, został zapytany przez prowadzącego, czy "strategicznie Polska i Ukraina idą w tym samym kierunku, i czy budujemy coś, co prezydent Andrzej Duda określił mianem dzieła historycznego, wykraczającego poza doraźne spory, kontrowersje i być może też różnice interesów, jak to zawsze bywa między państwami". Panel, w którym uczestniczył ambasador, odbył się bezpośrednio po wystąpieniu Andrzeja Dudy.

  Ambasador Zwarycz zaczął odpowiedź na to pytanie od podziękowań za zaproszenie na kongres, za zorganizowanie takiego forum, a także od podziękowań prezydentowi RP "za to bardzo budujące przemówienie, które też pokazuje, że myślimy i działamy w jednym kierunku".

  - Proszę nie mieć żadnej wątpliwości, że Ukraina i Polska są skazane na siebie, skazane na mocny sojusz. To jest w interesach nie tylko Ukrainy, ale także i w interesach Polski, w interesach całej Europy i całej przestrzeni euroatlantyckiej. Więc tutaj nie mamy żadnej wątpliwości, że budujemy tę historię partnerstwa strategicznego tu i teraz - podkreślił.

 • 15:00

  Wybraliśmy ścieżkę prawną, nie trzeba robić politycznego koncertu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując sytuację wokół ograniczeń importowych dotyczących ukraińskiego zboża podczas rozmowy z ukraińskimi dziennikarzami w trakcie wizyty w USA.

  - Wszyscy uzgodniliśmy, że jest data upłynięcia terminu ograniczeń. Ta data to 15 września. To ostatni dzień blokady - podkreślił Zełenski, cytowany przez telewizję Freedom.

  - Wszyscy zrozumieli, że jeśli po tej dacie będzie blokada, Ukraina wybiera proces prawny. To nie jest dla nikogo nowością. Nie należy z tego robić jakiegoś politycznego koncertu. To nie jest nowość. To jest cywilizowana decyzja, by Ukraińcy, rolnicy, budżet otrzymali wyłącznie ekonomiczną rekompensatę - dodał Zełenski.

 • 14:25

  Osoby zaangażowane w działalność ukraińskiego ruchu oporu Żółta Wstążka, aktywnego na Krymie i innych terenach naszego kraju kontrolowanych przez Rosję, to bohaterowie, którzy ryzykują swoim życiem - ocenił szef wywiadu wojskowego Ukrainy generał Kyryło Budanow w rozmowie z Radiem Swoboda.

  Ruch Żółta Wstążka został utworzony w kwietniu 2022 roku w okupowanym wówczas Chersoniu. Organizuje wyłącznie akcje pokojowe. Przedstawiciele Żółtej Wstążki wieszają w miejscach publicznych żółto-niebieskie tasiemki symbolizujące barwy narodowe Ukrainy, a także umieszczają na ścianach patriotyczne hasła. W tych działaniach uczestniczy już około 12 tysięcy osób - przekazało Radio Swoboda.

  - Te ruchy nie są tak liczne, jak byśmy chcieli, ale świetnie, że w ogóle istnieją. To ludzie, którzy rozumieją, że sytuacja (na terenach okupowanych przez Rosję) nie jest beznadziejna i ryzykują własnym życiem. Są świadomi tego, co robią i w jakim celu - podkreślił Budanow.

 • 14:08

  Władze Białorusi werbują najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera do własnej firmy wojskowej Gardserwis. Obiecują im przydział mieszkań poza kolejnością. W ten sposób reżim Alaksandra Łukaszenki chce kupić sobie lojalność wagnerowców - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

  Działania Mińska jasno dowodzą priorytetów białoruskich władz w dziedzinie bezpieczeństwa. Najważniejsza jest dla nich obrona reżimu i możliwość sprawnego tłumienia wystąpień społecznych. W tym celu Łukaszenka zwraca się do Rosjan - zauważył portal.

  Werbunek wagnerowców skutkuje wzrostem niezadowolenia w strukturach siłowych Białorusi, ponieważ wojskowi z tego kraju mogą liczyć na przydział mieszkania "w najlepszym wypadku na emeryturze" - dodano w publikacji.

 • 13:42

  Dokonano ataku na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na zaanektowanym Krymie - poinformował na kanale Telegram okupacyjny gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew.

  Ukraińskie media poinformowały o silnych eksplozjach na okupowanym półwyspie. W Sewastopolu rozległy się trzy silne eksplozje, a nad miastem słychać było przelot rakiety - podała miejscowa redakcja Radia Swoboda. Jej korespondent relacjonował, że na niebie było widać ciemny dym, a w mieście słychać syreny karetek.

  We wpisie na platformie X (dawniej Twitterze) doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko napisał, że "w Sewastopolu ogłosono alarm przeciwlotniczy, tymczasem według doniesień rosyjskich mediów, w Moskwie alarm nigdy nie był włączany".

 • 13:26

  W rejonie wyzwolonej wsi Kliszczijiwka w obwodzie donieckim trwają ciężkie walki - poinformował rzecznik Wschodniego Ugrupowania Wojsk Ilja Jewłasz. W szczególności - wskazał - w pobliżu linii kolejowej, zaopatrującej siły rosyjskie.

  - Kolej jest pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim - dodał Jewłasz. Dzień wcześniej przekazał, że trasa pomiędzy Bachmutem a Gorłówką znajduje się pod kontrolą ogniową ukraińskich wojsk, co znacznie utrudnia dostarczanie przez wroga zaopatrzenia na tym kierunku.

 • 13:18

  Wołodymyr Zełenski spotkał się w USA z przedstawicielami biznesu amerykańskiego. Przedsiębiorcy zapewnili, że są gotowi inwestować na Ukrainie po zakończeniu wojny - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy w Kijowie.

  "Biznesmeni i finansiści amerykańscy potwierdzili, że są gotowi prowadzić w Ukrainie duże inwestycje po zakończeniu wojny i otrzymaniu gwarancji bezpieczeństwa" - głosi komunikat na temat spotkania, które odbyło się podczas wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych.

 • 13:02

  Ukraińskie media informują o silnych eksplozjach w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie. Okupacyjna administracja przekazała, że doszło do ataku na sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

  W Sewastopolu rozległy się trzy silne eksplozje, a nad miastem słychać było przelot rakiety - podała miejscowa redakcja Radia Swoboda. Jej korespondent relacjonuje, że na niebie widać ciemny dym. W Sewastopolu słychać syreny karetek.

 • 12:30

  Narodowa komisja do spraw standardów języka państwowego Ukrainy zdecydowała, że dozwolone jest pisanie w języku ukraińskim słów Rosja, Moskwa, czy Federacja Rosyjska małą literą w tekstach nieoficjalnych.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

 • 10:55

  Kolejna odsłona rosyjskiego terroru energetycznego, czyli ostrzałów ukraińskich obiektów energetycznych, zaczęła się już kilka tygodni temu. Tym razem jednak jesteśmy na to przygotowani lepiej, niż przed rokiem - ocenił premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  - Widzimy, że te działania Rosjan już się rozpoczęły. Celami agresora stały się infrastruktura energetyczna, sieci przesyłowe, magazyny paliw. Dochodzimy do takich wniosków po pierwszych atakach na regionalne podstacje energetyczne w ciągu ostatnich dwóch tygodni - oznajmił szef ukraińskiego rządu.

  Szmyhal poinformował, że władze Ukrainy spodziewały się takiej taktyki wroga, dlatego zawczasu przygotowały "pasywne i aktywne" środki obrony. Pasywne oznaczają specjalne konstrukcje, umożliwiające skuteczniejszą ochronę obiektów energetycznych, natomiast aktywne - większe niż przed rokiem zasoby wyrzutni przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

 • 10:33

  W ciągu minionej doby, a także w piątek rano na skutek rosyjskich ostrzałów zginęło ośmioro mieszkańców obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - powiadomił szef władz tego regionu Ołeksandr Prokudin.

  Wcześniej informowano o dwóch ofiarach śmiertelnych ataku na internat w Chersoniu, dokonanego przez Rosjan w nocy ze środy na czwartek.

  Poprzedniego dnia Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 82 razy, wykorzystując w tym celu samoloty bojowe, wyrzutnie artyleryjskie i rakietowe, moździerze, czołgi oraz drony. Siedem osób zginęło, 12 zostało rannych. Sytuacja powtórzyła się w piątek rano, gdy Rosjanie zaatakowali dzielnice mieszkalne w Chersoniu. Zginął 25-letni mężczyzna, a jeszcze jedna osoba doznała obrażeń - relacjonował Prokudin w komunikatach na Telegramie.

 • 10:19

  Będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników - zadeklarował szef polskiego MSZ Zbigniew Rau w komentarzu, opublikowanym przez brukselski portal informacyjny Politico.

  - Im silniejsza jest Polska, tym bardziej może pomóc Ukrainie. Chcielibyśmy, aby z tej wojny wyłoniło się silne państwo ukraińskie z prężną gospodarką i nie rzucaliśmy słów na wiatr, tylko potwierdzaliśmy je czynami - podkreślił Rau.

 • 10:09

  W ciągu ostatnich dni zarówno Rosja, jak i Ukraina doświadczyły niezwykle intensywnych ataków głęboko za swoimi liniami frontu. Obie strony chcą przez takie ataki zbudować przewagę wobec dość statycznej sytuacji na froncie - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort przypomniał o doniesieniach dotyczących eksplozji w rosyjskich obiektach logistycznych, bazach lotniczych i punktach dowodzenia na Krymie, w regionie Krasnodaru i w pobliżu Moskwy.

  Jest wysoce prawdopodobne, że rosyjska Flota Czarnomorska ponownie stała się celem intensywnych ataków - podano w komunikacie.

 • 9:17

  Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że jego kraj będzie zabiegał o to, by Polska i Ukraina zasiadły przy jednym stole i zapowiedział bezpośrednie kontakty z prezydentami obu państw, Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim.

  - W najbliższej przyszłości przede wszystkim podtrzymam bezpośrednie kontakty z dwoma prezydentami. Moi doradcy podtrzymują stałe kontakty robocze - powiedział Nauseda, który wypowiadał się przez łącze wideo z Los Angeles.

  - Podejmiemy kroki, tak byśmy mogli po prostu usiąść przy jednym stole i spróbowali omówić sprawy w sposób przyjacielski, bez konfliktów i bez pogarszania sytuacji - dodał.

 • 9:06

  Ostatnie napięcia w relacjach Ukrainy z niektórymi zachodnimi partnerami, w tym z Polską, są potwierdzeniem naszej wcześniejszej tezy, że rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę portową i zbożową mają na celu pogorszenie relacji Kijowa z państwami Europy Środkowej - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 9:05

  Statek Resilient Africa, który dotarł do portu ukraińskiego tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne i załadował tam zboże, przybył do Turcji - podał portal ukraińskiej telewizji Suspilne.

  Jest to pierwsza jednostka, która przepłynęła w obie strony utworzonym przez Ukrainę korytarzem.

  Jak wcześniej podały władze ukraińskie, statki: Resilient Africa i Aroyat, pływające pod banderą Palau, zadeklarowały gotowość wykorzystania korytarza humanitarnego do zawinięcia do portów w obwodzie odeskim. W sierpniu Ukraina utworzyła ten korytarz, by mogły nim wypłynąć statki zablokowane w jej portach od początku inwazji rosyjskiej. Teraz trasa ta zaczęła być wykorzystywana przez jednostki płynące w odwrotnym kierunku - do tych portów.

 • 8:31

  Rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Andrij Kowaliow przekazał, że w związku z katastrofalnymi stratami w siłach powietrznodesantowych w więzieniach w Kraju Krasnodarskim są prowadzone akcje agitacyjne.

  - Skazanym obiecują wcześniejsze zwolnienie w zamian za kontrakt z armią rosyjską, ważny do końca wojny. Okupanci przekroczyli kolejny Rubikon: zaczęli wyposażać desant w więźniów - dodał Kowaliow.

 • 8:04

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 480 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Straty rosyjskiej armii od początku agresji sięgnęły 274 950 wojskowych.

  Minionej doby Rosjanie stracili w czasie walk także sześć czołgów, osiem pojazdów opancerzonych i 40 systemów artyleryjskich.

 • 7:13

  Wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę - powiedział doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, odnosząc się do wypowiedzi polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził w jednym z wywiadów, że "już nie przekazujemy uzbrojenia na Ukrainę" oraz późniejszego sprostowania rzecznika rządu, że nadal realizowane są kontrakty m.in. na armatohaubice Krab.


  Kiedy przeczytałem tego poranka nagłówki, oczywiście byłem zaniepokojony i miałem pytania, ale potem widziałem, jak rzecznik rządu wyszedł i wyjaśnił, że w rzeczywistości dostawy polskiego sprzętu, w tym produkowanych przez Polskę haubic, są kontynuowane, i że Polska w dalszym ciągu wspiera Ukrainę

 • 7:07

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, po zakończeniu wizyty w USA, przybył do stolicy Kanady - Ottawy, gdzie przeprowadzi rozmowy z premierem Justinem Trudeau i wygłosi przemówienie w kanadyjskim parlamencie.

  Zełenski spotka się też z kanadyjskimi biznesmenami.

  Na lotnisku w Ottawie Zełenskiego powitał premier Justin Trudeau.

  To pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Kanadzie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022. Poprzednio Zełenski wygłosił przemówienie do deputowanych kanadyjskiego parlamentu za pośrednictwem łącza wideo.

  Zełenski napisał na platformie X (dawniej Twitter), że Ukraina i Kanada podpiszą ważne dokumenty dwustronne, które wzmocnią więzi gospodarcze obydwu państw.

 • 6:19

  Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wartości 325 mln dolarów, w tym dodatkową baterię systemu obrony powietrznej Hawk. Zapowiedzial też, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams.

 • 5:58

  Prezydent Andrzej Duda Prezydent w czwartkowej rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną odniósł się do stosunków polsko-ukraińskich i do słów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który wytknął na forum ONZ to, "jak niektórzy z naszych przyjaciół w Europie grają naszą solidarnością w teatrze politycznym, robiąc ze sprawy zboża dreszczowiec". - Wydaje się, że grają na siebie, a w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla aktora z Moskwy - powiedział.

  "Nie wymienił Polski, ale oczywiście sugestia była i wszyscy ją zrozumieliśmy. Przykro mi się zrobiło w tym momencie, bo uważałem, że to jest niesprawiedliwe, to, co mówi. Natomiast im więcej czasu mija, też te emocje u mnie opadają, bo przecież mam je tak samo jak każdy człowiek"

  Zapytany, czy był zdenerwowany po słowach Zełenskiego, odparł: - Może zdenerwowany to za duże słowo. Byłem rozgoryczony, raczej bym to tak powiedział. Prezydent podkreślił, że "to jest spór, który dotyczy pewnego niewielkiego wycinka naszych relacji". - Nie dopuśćmy do tego, żeby on rzutował na całość, bo nie ma ku temu żadnego uzasadnienia, a tylko inni na tym skorzystają - dodał.

 • 4:51

  Wiceprezydent Chin Hang Zheng w przemówieniu wygłoszonym na sesji Zgromadzernia Ogólnego ONZ zadeklarował gotowość Pekinu do "konstruktywnej roli w szybkim osiągnięciu pokoju" na Ukrainie. Zapowiedział szersze otwarcie jego kraju na świat i podkreślił, ze Chiny zawsze będą członkiem "wielkiej rodziny krajów rozwijających się".

 • 4:48

  Instytut Studiów nad Wojną: Ukraińskie pojazdy opancerzone operują poza ostatnią linią rosyjskiej obrony i penetrują tereny w zachodnim obwodzie zaporoskim, chociaż nie jest jeszcze pewne, czy siły ukraińskie w pełni przedarły się przez tę warstwę rosyjskiej obrony.

 • 4:44

  Wiceprezydent Chin Hang Zheng w przemówieniu wygłoszonym na sesji Zgromadzernia Ogólnego ONZ zadeklarował gotowość Pekinu do "konstruktywnej roli w szybkim osiągnięciu pokoju" na Ukrainie. Zapowiedział szersze otwarcie jego kraju na świat i podkreślił, ze Chiny zawsze będą członkiem "wielkiej rodziny krajów rozwijających się".

 • 4:41

  Deputowani do parlamentu Mołdawii Irina Lozovan i Alexandr Nesterovschi zostali zatrzymani przez służby bezpieczeństwa tego kraju w związku z domniemanym pobieraniem pieniędzy od prorosyjskiego oligarchy Ilana Szora. Polityk ten jest poszukiwany przez mołdawski wymiar ścigania od 2019 r. za przestępstwa finansowe.

 • 4:21

  Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad) wydaliła dwóch obywateli Białorusi i jednego obywatela Rosji posługujących się paszportami dyplomatycznymi z powodu "działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe Bułgarii" - wszyscy są duchownymi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

  W opinii funkcjonariuszy uzyskane dane świadczyły, ze ich działalność nosi cechy rosyjskiej strategii hybrydowej, mającej na celu wywieranie wpływu na procesy społeczno-polityczne w Bułgarii. Wcześniej duchowni byli wydaleni z Macedonii Północnej.

 • 4:14

  Urząd premiera Kanady Justina Trudeau poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży w dniach 21 - 22 bm. wizytę w Kanadzie. Zełenski odbędzie rozmowy z Trudeau i wygłosi przemówienie w kanadyjskim parlamencie.

 • 4:06

  Prezydent USA Joe Biden podczas spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim stwierdził, że Rosja sama ponosi odpowiedzialność za wojnę i jako jedyna stoi na drodze do pokoju, zaś wojna na Ukrainie zdecyduje o przyszłości świata.

  Zełenski podziękował prezydentowi USA za "mocny pakiet", który jest "dokładnie tym, czego potrzebują nasi żołnierze". Dodał, że podczas rozmów ustalono kroki na rzecz długofalowego wzmocnienia ukraińskich sił, a także by zwiększyć eksport ukraińskiego zboża.

  Pytany przez reporterów, czy wierzy, że Kongres przegłosuje dodatkowe 24 mld dolarów środków związanych z pomocą Ukrainie - o który spierają się politycy w Waszyngtonie - Biden stwierdził, że "ufa w osąd Kongresu". - Nie ma żadnej alternatywy - dodał.

 • 3:54

  Prezydent USA Joe Biden ogłosił podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wartości 325 mln dolarów, w tym dodatkową baterię systemu obrony powietrznej Hawk. Zapowiedzial też, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams.

  Jak powiedział Biden, nowy pakiet jest skupiony m.in. na tym, by przygotować Ukrainę na wznowienie rosyjskiej kampanii bombardowań obiektów energetycznych i infrastruktury krytycznej przed nadchodzącą zimą. Pakiet zawiera drugą baterię systemów obrony powietrznej Hawk, a także "stabilne dostawy amunicji dla Hawk i innych systemów obrony powietrznej". Z listy opublikowanej przez Pentagon wynika, że w transzy znalazły się też rakiety AIM-9 do wyrzutni NASAMS, mobilne systemy obrony powietrznej Avenger oraz karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów.

 • 3:34

  Bułgarski rząd na czwartkowym posiedzeniu zaaprobował projekt zakupienia nowych amerykańskich wozów piechoty Stryker dla potrzeb sił lądowych - poinformowała rządowa slużba prasowa.

  Na początku września Departament Stanu zaaprobował sprzedaż Bułgarii 183 maszyn Stryker o wartości 1,5 mld dolarów.

  Celem jest zagwarantowanie operacyjnej kompatybilności w ramach NATO i utrzymanie zdolności kraju w systemie zbiorowej obrony, a także udział w operacjach sojuszniczych poza terytorium bułgarskim, stwierdzono w komunikacie.

  Na początku miesiąca Bułgaria przekazała Ukrainie 100 bojowych wozów piechoty z dawnego ZSRR, które należały do resortu spraw wewnętrznych.

 • 3:25

  Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem.

  Odpowiedział w ten sposób na pytanie korespondenta Polskiego Radia, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

 • 2:41

  Nadal będziemy wspierać Ukrainę, bo leży to w interesie nas samych i całego regionu - powiedział w czwartek w Nowym Jorku szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Pytany o dalsze kontrakty na dostawy broni na Ukrainę, zapowiedział, że decyzje w tej sprawie będą oparte o analizę polskiego interesu w dziedzinie bezpieczeństwa.

 • 2:18

  Prezydent Wołodymyr Zełenski przybył do Waszyngtonu. Przed Białym Domem ukraińską parę prezydencką powitał prezydent USA wraz z małżonką.

 • 1:46

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa w czwartek wizytę w Pentagonie. Przed rozmowami z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem wraz z małżonką Ołeną ukraiński przywódca złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku.

  Zginęły 184 osoby, gdy jeden z porwanych przez islamistycznych terrorystów samolotów uderzył w gmach amerykańskiego ministerstwa obrony.

 • 1:04

  Wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, odnosząc się do wypowiedzi polskiego premiera na temat przekazywania sprzętu Ukrainie. Dodał, że USA będą konsultować się z Polską, by upewnić się co do stanowiska Warszawy w tej kwestii.

  - Kiedy przeczytałem tego poranka nagłówki, oczywiście byłem zaniepokojony i miałem pytania, ale potem widziałem, jak rzecznik rządu wyszedł i wyjaśnił, że w rzeczywistości dostawy polskiego sprzętu, w tym produkowanych przez Polskę haubic, są kontynuowane, i że Polska w dalszym ciągu wspiera Ukrainę - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego w Białym Domu.

  - Więc pozostaniemy z nimi w konsultacji, (...) rozumiemy, jaka jest pozycja Polski w tej sprawie, ale wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę - dodał.

 • 0:24

  Joe Biden ogłosi w czwartek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformował Jake Sullivan, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Pakiet obejmie systemy obrony powietrznej i inne uzbrojenie, która pomoże Kijowowi przed srogą zimą - dodał Sullivan.

  Prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski ma w czwartek spotkać się w Białym Domu z Joe Bidenem.

 • 0:01

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP