Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 95. dzień. Agencja UNIAN, powołując się na dane ukraińskiego wywiadu wojskowego podała, że w napaści wzięło dotąd udział około 2,5 tysiąca żołnierzy z Czeczenii. Spośród 953 ochotników z tej kaukaskiej republiki, 101 osób ma za sobą kryminalną przeszłość lub obowiązują wobec nich wyroki sądowe. W niedzielę wieczorem odbył się - jednocześnie w Berlinie i w Kijowie - koncert charytatywny wspierający Ukrainę "Save Ukraine - #StopWar". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 1:21
- Jesteśmy z Wami – myślami i sercami - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas łączenia video do zgromadzonych przed Bramą Brandenburską uczestników maratonu Save Ukraine.
- Putin nie wygra... Jesteśmy z wami, jesteśmy zjednoczeni. Budujemy plany powojennej odbudowy Ukrainy- dodał.
- 0:13
Traktat NATO-Rosja podpisany przed 25 laty już nie ogranicza możliwości wzmacniania obecności Sojuszu na wschodzie ponieważ Rosja naruszyła porozumienie najeżdżając Ukrainę – oświadczył w niedzielę w rozmowie z agencją BNS zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.
- 23:49
W niedzielę policja ewakuowała z Siewierodoniecka pięciu rannych cywilów i przewiozła ich do szpitali w obwodzie donieckim, poinformował Ukrinform na podstawie oświadczenia służby prasowej policji opublikowanego na Facebooku.
- 23:47
Kryształowy mikrofon Eurowizji, który w tym roku wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra, został sprzedany na aukcji charytatywnej za 900 tysięcy dolarów. Wpływy ze sprzedaży zostaną przekazane na pomoc ukraińskiej armi.
- 22:19
Rosyjskie władze okupacyjne w Chersoniu na południu Ukrainy wyznaczyły na dyrektora teatru mężczyznę, który wcześniej pracował tam jako ochroniarz - poinformował na Facebooku doradca szefa regionalnej administracji Serhij Chłań.
- 22:18
Wojska rosyjskie prowadzą aktywne działania bojowe na kierunkach Siewierodoniecka, Bachmutu i Kurachowego, chcąc okrążyć siły ukraińskie w rejonach Siewierodoniecka i Lisiczańska - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- 22:17
Trzy osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne w sobotę na skutek ataków sił rosyjskich w obwodzie donieckim – poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. Gubernator dodał, że bilans nie obejmuje zniszczonych miast Mariupol i Wołnowacha, gdzie wciąż trudno o dokładne szacunki ofiar.
- 22:17
Wojska rosyjskie straciły w niedzielę na wschodzie Ukrainy 39 ludzi i 13 jednostek sprzętu wojskowego - podała armia ukraińska. Według komunikatu ugrupowania operacyjno-taktycznego Wschód siły ukraińskie zniszczyły należący do Rosjan magazyn amunicji.
- 22:16
W inwazji Rosji na Ukrainę wzięło dotąd udział około 2,5 tys. żołnierzy z Czeczenii. Spośród 953 ochotników z tej kaukaskiej republiki, 101 osób ma za sobą kryminalną przeszłość lub obowiązują wobec nich wyroki sądowe - poinformowała agencja UNIAN, powołując się na dane ukraińskiego wywiadu wojskowego.
- 22:13
Zakończył się koncert charytatywny "Save Ukraine - #StopWar" w Berlinie.
- 22:12
- 22:10
Na scenie w Berlinie zebrali się wszyscy artyści, którzy wystąpili podczas koncertu. Wspólnie wykonują utwór Okean Elzy "Obiymy".
- 22:08
Trwa łączenie z Kijowem. Prowadząca podziękowała za wsparcie i mówiła o przyszłości Ukrainy, która aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej.
- 22:02
Na berlińskiej scenie występuje solistka zespołu sił zbrojnych Ukrainy Tina Karol, która stworzyła Międzynarodowe Centrum Informacji Oporu z siedzibą w Warszawie.
- 22:00
Trwa łączenie z Toronto w Kanadzie. Jak powiedziano, na największym placu w mieście wisi flaga Ukrainy i będzie wisieć aż do momentu, gdy Ukraina zwycięży.
- 21:58
Na scenie występują Beissoul & Einius.
- 21:53
Wsparcie dla Ukrainy wyrażają światowi artyści. Wśród nich jest Celine Dion, Jon Bon Jovi czy Hugh Jackman.
- 21:52
To kolejny koncert charytatywny "Save Ukraine – #StopWar" ("Ratujmy Ukrainę" - #Zatrzymajmy wojnę). Pierwszy koncert odbył się w Warszawie pod koniec marca, był transmitowany przez ponad trzydziestu nadawców.
- 21:49
Płyną kolejne głosy wsparcia dla Ukrainy od światowych przywódców. Wśród nich jest między innymi nowa prezydent Węgier Katalin Novak.
- 21:45
Trwa łączenie ze Stanami Zjednoczonymi. Głos zabiera ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa.
- 21:42
Na scenie występuje zespół The Hardkiss w utworze "Yak ty".
- 21:40
Trwa emisja materiału, który pokazuje skalę rosyjskich zbrodni wojennych. Zawiera on odwołania do czasów II wojny światowej.
- 21:39
Środki zebrane w trakcie koncertu zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla placówek udzielających pomocy medycznej rannym na wojnie, w tym zakup sprzętu chirurgicznego. Darowizny zostaną automatycznie przekazane na konto Narodowego Banku Ukrainy.
- 21:34
Zespół Onuka prezentuje utwór "Svitanok".
- 21:33
Kolejny wyemitowany materiał podczas koncertu dotyczy ukraińskiego sportu. Pokazano między innymi nagrania z charytatywnego meczu, który stoczyło Dynamo Kijów z warszawską Legią.
- 21:31
- 21:26
Na scenie wystepują zwycięzcy tegorocznej Eurowizji - Kalush Orchestra.
- 21:24
Uczestnicy wiecu w Paryżu mówią o wsparciu dla Buczy.
- 21:19
W Berlinie trwa minuta ciszy dla uczczenia pamięci ofiar wojny.
- 21:18
Trwa łączenie z Polską. Wśród uczestników wiecu na placu Zamkowym w Warszawie jest ambasador Polski w Ukrainie Andrij Deszczycia.
- 21:16
Prezentowane są kolejne głosy wsparcia dla Ukrainy od europejskich przywódców. Tym razem przemówienia wyglosili premier Estonii Kaja Kallas, premier Macedonii Dimitar Kowaczewski, premier Chorwacji Andrej Plenković, premier Holandii Mark Rutte i premier Irlandii Michael Martin.
- 21:09
Piosenkę "Hello" prezentuje ukraiński zespół Antytila.
- 21:01
Na scenie występuje zespół Monatik, który wykonuje utwór "From U to Z".
- 21:00
Wyemitowano kolejny materiał, w którym znane osoby mówią o wsparciu dla Ukrainy. Wśród nich były między innymi ukraińska tenisistka i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z Tokio Elina Switolina czy mistrzyni świata w judo Daria Biłodid.
- 20:54
- 20:54
Podczas wydarzenia odtworzono materiał z 8 maja, gdy w kijowskim metrze minikoncert zagrali Bono i The Edge z zespołu U2.
- 20:52
Prowadzący koncert połączyli się z Libanem. Uczestnicy wiecu mówią o wsparciu dla Charkowa.
- 20:51
Na scenie w Berlinie występuje ukraiński wokalista Max Barskih, który wykonał utwór "Wait For Me". Po zakończonym występie mówił o bohaterskich siłach zbrojnych Ukrainy.
- 20:45
Utwór wykonywany przez grupę "Kwartał 95" przeplatany jest zdjęciami z Kijowa.
- 20:39
Kolejni artyści śpiewają dla Ukrainy. Pianoboy wykonuje piosenkę "This will make you stronger".
- 20:35
Na scenie zespół Kadebostany w utworze "Another Suprise".
- 20:33
Trwa łączenie z kolejnym europejskim krajem. Uczestnicy wiecu w Austrii mówią o wsparciu dla Siewierodoniecka.
- 20:32
- 20:31
Odtwarzane są przemówienia europejskich i światowych przywódców. Głosy wsparcia dla Ukrainy przekazują premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Łotwy Egils Levits i prezydent Kolumbii Ivan Duque Marquez.
- 20:29
Środki zebrane w trakcie koncertu zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla placówek udzielających pomocy medycznej rannym na wojnie, w tym zakup sprzętu chirurgicznego. Darowizny zostaną automatycznie przekazane na konto Narodowego Banku Ukrainy.
- 20:27
Kolejnym artystą występującym na koncercie jest Melovin, który wykonuje piosenkę "Waste No Time".
- 20:24
Prowadzący koncert połączyli się z Atenami. Wśród uczestników jest ambasador Ukrainy w Grecji. Wiele osób posiada koszulki z napisem "Mariupol".
- 20:17
Na scenie w Berlinie występuje zespół Okean Elzy w utworze "Misto Marii", który dotyczy Mariupola.
- 20:13
Podczas koncertu emitowany jest materiał, pokazujący skalę zniszczeń w ukraińskich miastach.
- 20:12
- 20:10
Scholz: Nasze myśli są z wami, Ukraińcy. Zrywamy z tradycją, żeby nie mieszać się w wojnę, przekazujemy wam broń. Tworzymy plany, żeby odbudować Ukrainę po wojnie, bo ta wojna się zakónczy.
- 20:09
Głos zabiera kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
- 20:08
Podczas koncertu rozbrzmiewa hymn Ukrainy, wykonywany przez chór na jednym z piłkarskich boisk Dynama.
- 20:01
Ruszył koncert "Ratujmy Ukrainę".
- 19:56
O godzinie 20 rozpocznie się - jednocześnie w Berlinie i w Kijowie - koncert charytatywny wspierający Ukrainę "Save Ukraine - #StopWar".
- 19:13
Węgry nadal blokują nałożenie unijnego embarga na rosyjską ropę. Na spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli Budapeszt zwrócił się już nie tylko o wyłączenie z sankcji dostaw ropy rurociągami, ale również tankowcami – przekazało PAP źródło unijne.
- 18:56
Jeśli Ukraina otrzyma amerykańskie wyrzutnie HIMARS, może to radykalnie zmienić sytuację na froncie, ponieważ będziemy wówczas w stanie atakować m.in. cele na Krymie okupowanym przez Rosję - ocenił na antenie Radia NW ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Serhij Hrabski.
- 18:01
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że Kijów zawarł już wszystkie umowy z partnerami zagranicznymi na dostawy uzbrojenia, ale jego dostarczenie do kraju wymaga czasu.
"Wiemy, z jaką regularnością i kiedy broń będzie dostarczana. Jednak potrzebny jest pewien czas na to, byśmy zyskali w walce poziom parytetowy" - powiedziała Malar, cytowana przez agencję UNIAN.
"Proces dostarczenia broni jest rzeczywiście długi. Zanim zaczęła się inwazja na Ukrainę, zachodni producenci mieli już pewne kontrakty i zobowiązania" - przekazała wiceminister. Jak tłumaczyła, producenci reagując na prośby Ukrainy muszą teraz skorygować swoje wcześniejsze ustalenia biznesowe.
- 17:15
W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy miała miejsce seria eksplozji. Wybuchy odnotowano kilka godzin po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w tym mieście - poinformowała agencja Reutera. Jak przekazano, na północny wschód od centrum miasta pojawiła się smuga ciemnego dymu.
- 16:49
W ciągu ostatnich dwóch tygodni tysiące żołnierzy z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej złożyło broń i odmówiło walki przeciwko Ukrainie - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
"Na terytorium tzw. republik ludowych mają miejsce masowe bunty mężczyzn, przymusowo wcielanych do rosyjskiego wojska. Ci ludzie nie chcą stać się 'mięsem armatnim'. Dlatego organizowane są protesty poborowych i ich żon przeciwko lokalnym 'władzom'" - napisała Denisowa, powołując się na kontakty wśród donieckich i ługańskich obrońców praw człowieka.
- 16:15
Wielu rosyjskich żołnierzy zawarło kontrakty dotyczące udziału w 90-dniowej "operacji specjalnej" na Ukrainie, dlatego wojskowi oczekują na koniec maja, by czym prędzej zwolnić się ze służby i wrócić do domu - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę najeźdźców.
"Mam wszystkiego dość. Krótko mówiąc, powiedzieli nam, że nie mamy co liczyć na żadne zastępstwo. Nikt nie chce przyjeżdżać na Ukrainę, żeby tutaj walczyć. Myślę sobie - chrzanić to, dosłużę te trzy miesiące (do końca maja - red.), a potem będę musiał jakoś się stąd wyrwać. Poszukam czegoś w 'cywilu'. Świat nie kończy się na armii, prawda?" - opowiada rosyjski wojskowy swojemu znajomemu w kraju
- 15:53
Pod Makarowem w obwodzie kijowskim znaleziono ciało zabitego cywila w rejonie, gdzie znajdowały się pozycje wojsk rosyjskich. Policja ukraińska ocenia - według wstępnych ustaleń - że człowiek ten został pobity na śmierć przez rosyjskich wojskowych.
- 15:27
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził oddziały armii ukraińskiej w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju, gdzie zapoznał się z sytuacją operacyjną i wręczył odznaczenia żołnierzom - podało biuro prezydenta.
Jest to pierwsza oficjalna podróż Zełenskiego poza obwód kijowski od początku inwazji Rosji 24 lutego. - Chcę podziękować za służbę każdemu z was. Ryzykujecie własnym życiem dla nas i naszego państwa. Dziękuję wam za obronę niepodległości Ukrainy - powiedział.
Zełenski opublikował zdjęcia z żołnierzami na swoim Facebooku. W komentarzu wyraził "bezgraniczną wdzięczność obrońcom" kraju.
- 15:03
Rosyjska propaganda prowadzi kolejne etapy operacji dezinformacyjnej przeciw Polsce - ostatnio wykorzystała m.in. wizytę w Kijowie prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
- 14:39
Kilkadziesiąt osób zebrało się na proukraińskiej demonstracji w okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy. Na wiecu, który odbył się w parku miejskim, zebrani odśpiewali ukraiński hymn państwowy.
- 14:38
Jesteśmy świadkami końca władzy rosyjskiego prezydenta - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. W ocenie polityka, który udzielił wywiadu holenderskiemu dziennikowi "De Volkskrant", atak Rosji na Ukrainę zbliżył Europejczyków.
"Inwazja na Ukrainę obnażyła nasze słabości: zależność od rosyjskich paliw kopalnych, a także niezdolność do samoobrony" – powiedział grecki komisarz.
- 14:21
W ciągu minionego tygodnia Rosjanie wywieźli z okupowanego przez nich Mariupola do tzw. obozu filtracyjnego ok. 3 tys. ludzi, w tym ponad 300 dzieci - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
- 14:04
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl to "oligarcha" w szatach religijnych - tak przywódcę rosyjskiego prawosławia określił metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz, zwierzchnik autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Jego zdaniem Zachód powinien objąć Cyryla sankcjami.
- 14:01
Już drugą dobę okupanci ładują w porcie w Mariupolu ukraińskie wyroby hutnicze na rosyjski statek, by je wywieźć – poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.
"Kolejny fakt oficjalnego szabrownictwa Rosji jako państwa. Już nawet nikt tego nie ukrywa" – napisał, zamieszczając nagranie pokazujące prace załadunkowe.
- 13:47
- 13:37
Mimo zakazu ludzie przychodzą na plaże w obwodzie odeskim na południu Ukrainy. To skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne - zaalarmował rzecznik lokalnych władz Serhij Bratczuk. Dodał, że na zaminowane plaże przychodzą nawet rodzice z dziećmi.
Mieszkańcy Odessy i obwodu lekceważą zakazy, narażając się na niebezpieczeństwo. Takie zachowanie stało się masowe - ubolewał rzecznik władz obwodowych, cytowany przez portal NV.ua.
Bratczuk przypomniał mieszkańcom i gościom regionu, że całe wybrzeże jest zaminowane. Podczas sztormu morze wyrzuca też czasami na plaże rosyjskie miny przeciwokrętowe.
- 13:27
Z okazji święta, życzenia mieszkańcom stolicy złożył w mediach społecznościowych mer Kijowa Witalij Kliczko.
"Kijów jest starożytny i nowoczesny, przytulny i dynamiczny. Nasze miasto stoi na tych wzgórzach od 1540 lat. Dzielne, niezniszczalne i piękne. Razem zrobimy wiele pięknego, bo duszą tego miasta są jej mieszkańcy. Wszystkiego najlepszego Kijowie. Chwała Ukrainie i chwała Kijowowi" - napisał.
- 13:24
W niedzielę mieszkańcy stolicy Ukrainy obchodzą Dzień Kijowa, czyli urodziny miasta. W tym roku świętujemy skromnie, jest wojna i nikt nie ma głowy do zabawy. Ale to ważne święto, bo łączy naszą lokalną społeczność - powiedziała PAP wolontariuszka Lenka Uszakowa.
- 12:47
W związku z uszkodzeniem linii wysokiego napięcia w wyniku walk Kramatorsk jest pozbawiony dostaw prądu - poinformował w niedzielę mer tego miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy Ołeksandr Honczarenko.
- 12:47
"Dlaczego świat poświęca więcej uwagi Ukrainie niż Afryce i Wschodowi? - taką narrację promują rosyjscy agenci wpływu. Jedynie rosyjscy barbarzyńcy mogą porównywać ze sobą tragedie" - napisał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w niedzielę na Twitterze.
Według niego wojna na Ukrainie "to nie jest lokalny konflikt czy kryzys humanitarny". "To kwestia tego, jakim będzie jutrzejszy świat" - oznajmił.
Jeśli pozwoli się Rosji wygrać - kontynuował - to otworzona zostanie puszka Pandory, a ludzkość będzie cofnięta do wieków ciemnych. Każdy autokrata będzie mógł prowokować konflikty terytorialne, zajmować kraje, niszczyć narody - ostrzegł Podolak.
Podsumował, że powstrzymanie Rosji jest wspólną misją cywilizowanych państw. "Jest jeszcze czas, ale pora się pospieszyć" - zaapelował. - 12:45
W podkijowskiej Borodziance, którą jeszcze niedawno okupowały wojska rosyjskie pracuje ekipa saperów poszukująca min i niewybuchów. - Rozminowywanie tego terenu potrwa co najmniej pięć lat – powiedział PAP Władysław, wojskowy z oddziału saperskiego ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
- 11:51
Rosyjskie siły ostrzelały w niedzielę rano z terytorium Rosji obwód sumski na północny Ukrainy - podaje w komunikacie ukraińskie dowództwo operacyjne Północ. Poinformowano o 20 wybuchach.
Ok. godz. 7.35 (godz. 6.35 w Polsce) zarejestrowano ok. 20 wybuchów. Przeciwnik zaatakował z terytorium Rosji. - 11:29
W ciągu ostatniej doby 32 osoby odniosły obrażenia w obwodzie mikołajowskim w wyniku rosyjskich ostrzałów – poinformowała szefowa władz obwodowych Hanna Zamaziejewa na Telegramie.
"Rano znów została ostrzelana jedna z dzielnic mieszkaniowych Mikołajowa. Szczegóły dotyczące poszkodowanych i zniszczeń są ustalane. Ale w sumie w ciągu ostatniej doby w obwodzie mikołajowskim ranne zostały 32 osoby” – napisała.
- 10:43
Siły rosyjskie zostały odparte od trasy Lisiczańsk-Bachmut, dzięki czemu można nią przewozić ładunki humanitarne – poinformował w niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj w telewizji.
Hajdaj powiedział, że dzięki dotarciu posiłków w kierunku Popasnej w okolicach Komyszuwachy wróg został odparty na odległość dwóch kilometrów, w związku z czym trasa Lisiczańsk-Bachmut jest teraz mniej ostrzeliwana i mogą nie jeździć ładunki humanitarne.
Dodał, że okupanci ukrywają się w hotelu Mir w Siewierodoniecku i ponoszą olbrzymie straty, gdyż są nieustanie ostrzeliwani przez siły ukraińskie. Zaznaczył też, że nie można mówić o zajęciu miasta przez siły rosyjskie.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w niedzielę rano, że o Siewierodonieck toczą się walki, a Rosjanie szturmują miasto i atakują je artylerią.
Droga z leżącego obok Siewierodoniecka Lisiczańska do Bachmutu w obwodzie donieckim to ważny szlak transportowy, umożliwiający komunikację między atakowanymi przez Rosjan terenami w Donbasie a centralną i zachodnią Ukrainą. - 10:42
Ukraińskie media podsumowuą sytuację w kraju na podstawie doniesień władz:
W nocy z soboty na niedzielę trwały walki w Siewierodoniecku (obwód ługański), który Rosjanie usiłują zająć z okazji Dnia Siewierodoniecka, przypadającego 29 maja. Atakowano też Lisiczańsk, zabijając dwie osoby i raniąc cztery.
W obwodzie donieckim ostrzały trwały na całej linii frontu. Zginęły dwie osoby, a cztery odniosły obrażenia. Na terytorium obwodu gospodarstwa domowe są pozbawione dostępu do gazu, a częściowo także wody i prądu.
Podczas ostrzału leżącego na południu kraju Mikołajowa pociski trafiły w budynki mieszkalne. Wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej i co najmniej sześciu rannych. Ostrzeliwano też inne hromady obwodu mikołajowskiego.
W obwodzie kijowskim noc minęła spokojnie mimo kilkakrotnych alarmów przeciwlotniczych. W rejonie buczańskim aktywna była ukraińska obrona przeciwlotnicza, ale nie było poszkodowanych ani zniszczeń.
W obwodzie charkowskim noc minęła dość spokojnie. W ciągu doby ostrzeliwano rejon iziumski, Złoczów oraz rejon czuhujewski, w wyniku czego sześć osób zostało rannych. Wieczorem koło miejscowości Barwinkowe zginęła jedna kobieta.
W obwodzie chersońskim praktycznie przez cały dzień trwały walki w hromadach wełykoołeksandriwskiej, nowoworoncowskiej, kałyniwskiej, wysokopilskiej i czornobaiwskiej. Krytyczna sytuacja panuje w Czornobaiwce, gdzie w sobotę zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.
W pozostałych regionach Ukrainy noc minęła dość spokojne. - 9:51
"Mariupol. Kolejne straszne odkrycia" - pisze w komunikatorze Telegram Petro Andriuszczenko, doradca mera tego okupowanego przez siły rosyjskie miasta na południowym wschodzie Ukrainie. Informuje, że w jednym z supermarketów Rosjanie urządzili "składowisko zwłok".
"Rosjanie zwożą tam ciała ofiar, które zostały wymyte z grobów podczas próby przywrócenia dostaw wody (...). Po prostu zwożą (je tam) jak śmieci" - relacjonuje Andriuszczenko i publikuje zdjęcie ciał leżących na podłodze przy sklepowych kasach. "Zdjęcie jest nowe. To naoczna demonstracja barbarzyństwa i ryzyka epidemii" - podkreśla.
Według doradcy mera brakuje ludzi, którzy mogliby pracować przy pochówkach. W Moskwie - jak dodaje - ruszyła rekrutacja patologów. - 9:42
Siły rosyjskie minionej doby straciły 150 wojskowych - podał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Łączne straty armii Rosji od początku inwazji na Ukrainę wynoszą orientacyjnie 30 150 osób.
Poprzedniej doby zniszczonych zostało m.in.: osiem rosyjskich czołgów, 12 transporterów opancerzonych, trzy systemy artyleryjskie, jeden bezzałogowiec. Największe straty siły rosyjskie poniosły na kierunku Bachmutu w Donbasie - przekazał Sztab w komunikacie. - 9:02
Zdobycie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim Ukrainy nie przyniesie Rosji żadnych istotnych korzyści wojskowych ani ekonomicznych, ale pozwoli ogłosić, że całkowicie zajęła obwód ługański – ocenia w niedzielę amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
"Sam Siewierodonieck jest na tym etapie wojny ważny głównie dlatego, że to ostatnie znaczące skupisko ludności w obwodzie ługańskim, które nie jest kontrolowane przez Rosjan. Jego zdobycie powoli Moskwie ogłosić pełne zajęcie obwodu, ale nie da Rosji żadnych innych korzyści wojskowych czy ekonomicznych" – pisze ISW w najnowszej analizie.Instytut podkreśla, że siły rosyjskie niszczą miasto podczas natarcia, więc gdy je zajmą, będą mieć pod kontrolą ruiny.
- 9:01
Co najmniej dwie osoby zginęły w ciągu ostatniej doby na skutek rosyjskich ostrzałów obwodu ługańskiego - poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.
- 7:38
Wojska ukraińskie w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim są w "trudnej sytuacji obronnej" – poinformował szef administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk w CNN.
"Odgłosy walk słychać w okolicach centralnego dworca autobusowego. Nasze wojsko jest w trudnej sytuacji obronnej. Miasto jest nieustannie ostrzeliwane" – przekazał Striuk w sobotę. Powiedział, że sztab humanitarny w mieście jest praktycznie zablokowany i jego pracę wstrzymano, bo poruszanie się po mieście jest niebezpieczne.
Według Striuka najbardziej zacięte walki toczą się wokół hotelu Mir oraz na obrzeżach miasta. - 7:38
W Mariupolu w wyniku zbrojnych działań Rosji zginęły 22 tysiące osób; spowodowało to pospieszne pochówki - powiedział mer, cytowany w sobotę wieczorem przez portal Ukraińska Prawda. W mieście pozostaje ponad sto tysięcy mieszkańców, których nie wypuszczają okupanci - dodał przedstawiciel władz.
"Do tego dochodzi niedziałająca kanalizacja, niezabieranie śmieci i pogorszenie warunków pogodowych, bo jesteśmy na progu lata, temperatura będzie rosnąć" - kontynuował Bojczenko.
"Nasi lekarze informują o zagrożeniu, które może pojawić się tego lata - wybuchy chorób zakaźnych - czerwonki, dżumy i innych. Te choroby mogą zabrać (życie) tysiącom mieszkańców Mariupola" - ostrzegł mer. - 7:37
Siły rosyjskie nasiliły atak na ukraińskie miasto Siewierodonieck w obwodzie ługańskim. Wcześniej zdobyły pobliski Łymań, w którym znajduje się ważny węzeł kolejowy.
"Powolne, solidne rosyjskie zdobycze terytorialne w Donbasie w ostatnich dniach wskazują na subtelną zmianę tempa wojny, która trwa już czwarty miesiąc" - komentuje Reuters.
- 7:34
Na anektowanym przez Rosję Krymie cywile mają nie być przyjmowani do szpitali, by zrobić miejsce dla rannych rosyjskich żołnierzy - raportuje w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Podkreśla, że trwają walki pod Siewierodonieckiem.
Okupacyjna administracja Krymu wydała rozporządzenie w sprawie wstrzymania przyjmowania na leczenie cywilów, by zwolnić miejsca dla rannych wojskowych - pisze sztab w 95. dniu rosyjskiej inwazji. Według niego na półwyspie intensywnie prowadzone są akcje krwiodawstwa. Wcześniej o sytuacji w szpitalach i "przymusowym" oddawaniu krwi na Krymie informowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Sztab informuje, że przeciwnik, by uzupełnić straty, wyposaża siły wyciągniętym z magazynów przestarzałym uzbrojeniem i sprzętem, np. czołgami T-62 i wozami bojowymi BMP-1.
W komunikacie czytamy, że minionej doby w Donbasie siły ukraińskie odparły siedem ataków przeciwnika, zniszczyły jeden wrogi czołg, sześć pojazdów oraz bezzałogowiec. - 5:00
"Sankcje wobec Rosji nie mają nic wspólnego z rozpoczynającym się światowym kryzysem żywnościowym" - oświadczył w sobotę w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
"Jedynym powodem niedoborów, wzrostu cen i zbliżającego się głodu jest fakt, że rosyjskie wojsko fizycznie zablokowało możliwość eksportu 22 milionów ton ukraińskiej żywności z naszych portów morskich" - dodał ukraiński minister.
- 4:46
Rosyjscy okupanci mogą nielegalnie wywieźć z portu w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy nawet 28 tys. ton wyrobów metalowych, wykorzystując w tym celu sześć statków pływających pod banderami innych państw - poinformował w sobotę największy ukraiński holding górniczo-metalurgiczny Metinwest.
W dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli 24 lutego, w mariupolskim porcie znajdowały się statki zarejestrowane na Malcie, Jamajce i Dominice, a także w Panamie i Liberii. Wyroby metalowe, wyprodukowane w zakładach Azowstal i Mariupolskim Kombinacie Metalurgicznym, miały trafić do Hiszpanii, Włoch, Belgii, Grecji, Portugalii i Turcji - czytamy w oświadczeniu Metinwestu.
- 4:30
W ciągu ostatnich dziewięciu tygodni rząd Niemiec najwyraźniej ograniczył do minimum swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Nie tylko nie ma dostaw broni ciężkiej, ale - jak wynika z dokumentów udostępnionych gazecie "Welt am Sonntag" - od końca marca Niemcy nie wysłały też prawie żadnej znaczącej broni lekkiej.
- 4:15
Bezpośrednie szkody poniesione przez Ukrainę na skutek agresji Rosji przekraczają już równowartość 105,5 mld dolarów – poinformowała Kijowska Szkoła Ekonomii (KSE) na swojej stronie internetowej. W sumę tę wliczono zniszczenia i uszkodzenia cywilnej i wojskowej infrastruktury, np. budynków, dróg czy przedsiębiorstw według stanu z 25 maja.
W sumie od początku wojny zniszczono już około 24 tys. km dróg, 643 placówki ochrony zdrowia, 1123 placówki oświatowe i 115 budowli religijnych.
Wszystkie straty Ukrainy, uwzględniające m.in. spadek PKB, odpływ siły roboczej, wstrzymanie inwestycji czy dodatkowe wydatki na obronę, sięgają już natomiast 560-600 mld dol.
Badanie wysokości szkód KSE przeprowadziła przy wsparciu m.in. biura prezydenta, Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Infrastruktury. - 4:00
Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę przeniesiono do bezpieczniejszych regionów kraju 601 przedsiębiorstw, 390 spośród nich funkcjonuje już w nowych lokalizacjach - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo gospodarki.
Jak przekazano w komunikacie resortu, jeszcze 87 firm znajduje się obecnie na różnych etapach przenoszenia działalności na zachód Ukrainy.
Autorka/Autor:ft, pp/kab
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: SAVE UKRAINE - #STOPWAR
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu