USA przekazują Ukrainie haubice. Departament Obrony publikuje zdjęcia przygotowań transportu broni

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskimfacebook.com/sergey.gaidai.loga
wideo 2/21
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskimfacebook.com/sergey.gaidai.loga

Ukraina broni się przed inwazją Rosji 88. dzień. Amerykański Departament Obrony opublikował fotografie z przygotowań do transportu broni na Ukrainę. Widać na nich haubice M777 o kalibrze 155 mm, które są elementem pakietu pomocowego ze strony USA. W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali 45 miejscowości w obwodach ługańskim i donieckim – poinformowało natomiast ukraińskie dowództwo Operacji Sił Połączonych. Dodano, że uszkodzonych lub zniszczonych zostało 100 obiektów cywilnych. Są też ofiary śmiertelne i ranni. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:00

  Siły ukraińskie w Donbasie zniszczyły w ciągu minionej doby sześć rosyjskich czołgów i 10 jednostek sprzętu opancerzonego – poinformował w niedzielę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

  W wieczornym komunikacie sztab podał, że oddziały ukraińskie w Donbasie odparły w ciągu ostatniej doby 11 ataków wroga.

  Wśród strat rosyjskich wymieniono też sześć samochodów, w tym dwa z amunicją. Ponadto ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy Su-25 i aparat bezzałogowy.

  Co najmniej siedem osób cywilnych zginęło w obwodzie donieckim w wyniku ostrzałów rosyjskich; osiem zostało rannych. Sztab nie dysponuje jeszcze informacjami z obwodu ługańskiego na temat ofiar w tym regionie.

  22 maja Rosjanie ostrzelali, według danych sztabu, 45 miejscowości w obwodzie donieckim i ługańskim. Zniszczonych bądź uszkodzonych zostało 116 obiektów cywilnych, w tym 106 domów mieszkalnych, budynek akademika i obiekty gospodarcze.

 • 22:15

  Pięć osób zginęło, a 11 zostało rannych w niedzielę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich - poinformował szef władz regionu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

  Kyryłenko przekazał, że spośród tych ofiar cywilnych dwie osoby zginęły w mieście Łyman. Doniesienia o jednej ofierze śmiertelnej napłynęły z każdej z trzech miejscowości: ze wsi Daczne i Kłynowe oraz miasta Awdijiwka.

  Wcześniej w niedzielę armia ukraińska informowała o siedmiu osobach zabitych 22 maja w ostrzałach w obwodzie donieckim i o ośmiu osobach rannych.

  Kyryłenko poinformował, tak jak we wcześniejszych komunikatach, że władze nie mają możliwości ustalenia strat wśród ludności Mariupola i Wołnowachy. Oba te miasta są okupowane przez wojska rosyjskie.

 • 21:54

  Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę amunicją kasetową położony na południu Ukrainy Mikołajów - napisał na Telegramie mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. "Trzymajcie się z dala od okien i nie zapomnijcie o zasadzie dwóch ścian" – dodał.

  Zasada dwóch ścian polega na schronieniu się w pomieszczeniu nieprzylegającym do zewnętrznej ściany budynku.

 • 21:31

  Po kilku tygodniach spania na skrzynkach z granatami, które zastępowały mu łóżko i ukrywania twarzy przed Ukraińcami, rosyjski oficer, targany wyrzutami sumienia, doszedł do wniosku, że to nie jego wojna – pisze CNN w opublikowanym w niedzielę artykule. Rosjanin, który brał udział w walkach na Ukrainie, w wywiadzie udzielonym amerykańskiej stacji wyznał, dlaczego zaryzykował wszystko, by wypisać się "z wojny Putina".

  Wojna w Ukrainie. Rosyjski oficer dla CNN: odszedłem z wojska, bo czułem się winny

 • 21:04

  Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" był pytany o plan pokojowy rządu Włoch, który ma doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie i o to, czy zgadza się z koniecznością jego forsowania. "Pokój to nasz wspólny cel, ale to nie może być pokój za wszelką cenę. Nie możemy zgadzać się na dialog, który może zostać wykorzystany przez Putina, na dialog ponad głowami Ukraińców" - odparł Morawiecki.

  "Ten naród przelewa krew za naszą wolność i nasze bezpieczeństwo. Jesteśmy Ukrainie winni wierność" – dodał. "Proszę mi wskazać choć jeden sukces, do którego doprowadziłyby rozmowy z Władimirem Putinem. Wielu polityków próbowało i zawsze kończyło się to tak samo - upokorzeniem" – mówił dalej.

  "Niektórzy zachodni politycy wciąż myślą, że Rosja w końcu się zatrzyma, że Putin złagodnieje. Mam jedną radę: żadnych złudzeń. Putin się nie zatrzyma, tak jak Hitler też nie zatrzymał się na Austrii, Czechosłowacji i Polsce. Tym razem możemy być mądrzejsi zanim Rosja podpali całą Europę" - powiedział premier Morawiecki.

 • 20:33

  Co najmniej jedna osoba zginęła w niedzielę w rosyjskim ostrzale rakietowym miasta Malin w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa - poinformował szef władz obwodowych Witalij Buneczko. Trwa akcja ratownicza.

  Buneczko, którego wypowiedź przekazał portal Ukraińska Prawda, oświadczył, że w wyniku ostrzału wybuchł pożar. Udało się go ugasić dopiero pod wieczór. Dane o jednej ofierze śmiertelnej są na razie wstępne, bo ratownicy wciąż przeszukują gruzy.

 • 20:06

  Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił w "Faktach po Faktach", że jego kraj potrzebuje obecnie większej ilości broni oraz mocniejszych sankcji na Rosję. - Mamy 700 tysięcy Ukraińców, którzy ochotniczo zgłosili się do ukraińskich sił zbrojnych i zdecydowanie nie mamy wystarczająco dużo broni dla nich - wskazywał. Ocenił też, że "każdy dolar zapłacony Rosji przechodzi następnie na bomby i pociski, którymi uderzają w Ukrainę".

  Ukraina. Petro Poroszenko o potrzebach Ukrainy i sankcjach na Rosję: każdy dolar zapłacony Rosji przechodzi na bomby i pociski

 • 19:43

  - Musimy być szczerzy. (...) Jeśli mówimy, że Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej za sześć miesięcy, rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda. To zajmie prawdopodobnie 15 czy 20 lat, to bardzo długo – powiedział w niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune w Radiu J.

  - Tymczasem jesteśmy winni Ukraińcom (...) projekt polityczny, w który mogą wejść – kontynuował minister, przypominając pomysł prezydenta Emmanuela Macrona zaprezentowany 9 maja podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Macron zaproponował stworzenie nowej wspólnoty politycznej otwartej na Ukrainę i kraje bałkańskie oraz Wielką Brytanię.

 • 19:16

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w niedzielę w komunikacie, że wojska rosyjskie nie przerywają ofensywy na wschodzie Ukrainy, prowadzą ostrzał pociskami rakietowymi i zrzucają bomby lotnicze.

  Na północnym wschodzie kraju Rosjanie prowadzą działania "w celu zapobieżenia przemieszczenia rezerw wojsk ukraińskich do wschodniej strefy operacyjnej", czyli obszarów Donbasu - podał sztab. Wojska rosyjskie ostrzeliwują "miejscowości i obiekty infrastruktury cywilnej w obwodach sumskim i czernihowskim".

  W obwodzie charkowskim wojska rosyjskie w rejonie miasta Kupjańsk naprawiają infrastrukturę kolejową, by "zwiększyć operacyjność i przerzucanie wojsk i sprzętu". W tej części Ukrainy Rosjanie prowadzą systematyczne ostrzały artyleryjskie pozycji armii ukraińskiej.

  W samym Donbasie, na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, wojska rosyjskie "koncentrują wysiłki na stworzeniu warunków do wznowienia ofensywy". Na tym odcinku frontu Rosjanie ostrzeliwują miejscowości leżące wzdłuż linii rozgraniczenia walczących stron.

  W kierunku Doniecka "przeciwnik próbuje przerwać obronę naszych wojsk i dotrzeć do granic administracyjnych obwodu ługańskiego" - głosi komunikat sztabu. Miasto Łyman (również w obwodzie donieckim) i pobliskie miejscowości Zakitne, Ozerne i Dibrowa są pod ostrzałem, a Rosjanie ostrzeliwali walczące tam oddziały ukraińskie.

  W obwodzie ługańskim trwały działania bojowe w kierunku Siewierodoniecka, w rejonie miejscowości Prudiwka. Według sztabu szturm rosyjski w celu zajęcia miejscowości Ołeksandriwka zakończył się niepowodzeniem. Na innym odcinku frontu w obwodzie ługańskim Rosjanie prowadzili działania bojowe m.in. w rejonie miejscowości Toszkiwka i Komyszuwacha.

 • 18:58

  "Drodzy Polacy, jesteście tymi, którym Ukraińcy zaufali, oddając wam pod opiekę rodziny, gdy sami poszli na front. To najwyższa i najcenniejsza forma zaufania. Już zawsze będziemy pamiętać to, co dla nas zrobiliście" – napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

  Ocenił też, że Polacy i polski rząd udowodnili, że są kimś więcej niż tylko sąsiadami Ukrainy.

 • 18:42

  Prezydent Wołodymyr Zełenski zamierza wnieść do ukraińskiego parlamentu projekt ustawy nadającej Polakom specjalny status prawny w Ukrainie. Zapowiedź padła w czasie wizyty w Kijowie prezydenta Andrzeja Dudy. Na wspólnej konferencji z przywódców Zełenski wyjaśniał, że wszystkie prawa, które Ukraińcy otrzymali w Polsce, będą przysługiwać Polakom na terytorium Ukrainy.

  Ukraina. Wołodymyr Zełenski chce przyznać Polakom specjalny status w Ukrainie

 • 18:32

  Departament Obrony USA opublikował na Twitterze fotografie z przygotowań do transportu broni na Ukrainę. W opisie zdjęć podał, że członkowie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych zabezpieczają haubice M777 o kalibrze 155 mm w samolocie Boeing C-17Globemaster III, który ma być wysłany wraz z innym zaopatrzeniem i amunicją wramach amerykańskiej pomocy w zakresie bezpieczeństwa na Ukrainę.

 • 17:46

  Wojska rosyjskie od czterech dni przetrzymują Hałynę Turbabę, sołtys miejscowości Dworiczanske w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Rejon, gdzie leży Dworiczańske, jest okupowany przez Rosjan.

  Syniehubow, którego cytuje agencja UNIAN, powiedział, że sołtys "od czterech dni jest aresztowana". Podkreślił, że władze lokalne i władze wyższego szczebla w obwodzie charkowskim starają się utrzymywać ze sobą kontakt, ale na terenach okupowanych są problemy z łącznością. Dodał, że urzędnicy starają się "wyjeżdżać do miejsc, skąd można telefonować".

  UNIAN przypomina, że 2 maja w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie uprowadziły zastępcę wójta miejscowości Czornobajiwka i wypuściły go po prawie dwóch tygodniach.

  O uprowadzeniach samorządowców i urzędników władze ukraińskie informują od początku agresji rosyjskiej, która nastąpiła 24 lutego.

 • 17:22

  Na Białorusi odbyły się w ostatnim czasie pogrzeby żołnierzy białoruskich, którzy zgodzili się podpisać kontrakty z rosyjskimi firmami najemniczymi i zginęli walcząc przeciwko Ukrainie - podał w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komentarzu na Telegramie.

  HUR przekazał, że w mieście Marina Horka w obwodzie mińskim pochowano żołnierza kontraktowego białoruskich sił zbrojnych, a w Osipowiczach, również w obwodzie mińskim, odbyły się pogrzeby dwóch wojskowych - byłego żołnierza kontraktowego i oficera rezerwy.

  Wszyscy oni - według HUR - podpisali kontrakty z rosyjskimi firmami najemniczymi, tzw. prywatnymi firmami wojskowymi i walczyli na Ukrainie.

  "Zasadniczo udział w wojnie przeciwko Ukrainie jest wśród wojskowych białoruskich niepopularny" - ocenia wywiad. Według HUR w armii białoruskiej nie ma w tej sprawie "poważnej agitacji". Niemniej "znane są przypadki dobrowolnego podpisywania kontraktów z rozmaitymi rosyjskimi prywatnymi firmami wojskowymi", głównie z powodów finansowych - ocenia ukraiński wywiad wojskowy.

 • 16:45

  W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali 45 miejscowości w obwodach ługańskim i donieckim – poinformowało dowództwo Operacji Sił Połączonych, które odpowiada za obronę wschodu Ukrainy.

  Wróg zniszczył i uszkodził około 100 obiektów cywilnych, w tym 79 budynków mieszkalnych - podano. Dodano, że w wyniku ostrzału zginęło 9 osób, a co najmniej 13 zostało rannych.

 • 16:36

  Teatr im. Łesia Kurbasa we Lwowie, w którym mieściło się centrum pomocy i miejsce tymczasowego pobytu dla uciekających przed wojną, wznowił działalność. Jako pierwszy został wystawiony dramat Łesi Ukrainki "Pieśń lasu".

 • 16:19

  Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła w niedzielę o 90 dni stan wojenny, który będzie obowiązywać w kraju co najmniej do 23 sierpnia. Za zatwierdzeniem prezydenckiego dekretu przedłużającego stan wojenny, wprowadzony w związku z rosyjską inwazją, głosowała zdecydowana większość parlamentarzystów.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę dekrety o przedłużeniu o 90 dni stanu wojennego w państwie i powszechnej mobilizacji. "W związku z przedłużającą się, prowadzoną na szeroką skalę, agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, postanawiam - w oparciu o propozycję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy - przedłużyć termin stanu wojennego w kraju od godz. 5.30 w dniu 25 maja 2022 roku, na okres 90 dni" - napisano w dekrecie prezydenta.

 • 15:50

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że uhonorował Rzeszów tytułem "miasta-ratownika". Tytuł ten - jak wyjaśnił - został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

 • 15:33

  Papież Franciszek "może dalej odgrywać bardzo znaczącą rolę w sprawie konfliktu (na Ukrainie) i jego rozwiązania" - oświadczył w niedzielę szef dyplomacji Watykanu arcybiskup Paul Gallagher. "Jest na to miejsce" – dodał. W wywiadzie dla mediów watykańskich podkreślił, że strony konfliktu "powinny zasiąść przy stole, by negocjować".

 • 15:31

  Ukraina. Prezydent Andrzej Duda w Kijowie. Przemawiał w ukraińskim parlamencie, Radzie Najwyższej

 • 15:00

  Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę miasto Malin w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa - podał portal Ukraińska Prawda. Mer Ołeksandr Sytajło potwierdził, że w mieście doszło do wybuchów.

  To kolejny taki ostrzał w ciągu ostatnich dni. Malin został już zaatakowany z systemów rakietowych w ostatni piątek.

  Obwód żytomierski, leżący na zachód od Kijowa, graniczy z Białorusią. Rosyjskie wojska wkroczyły z terytorium Białorusi na północ Ukrainy w pierwszych dniach inwazji, ale po kilku tygodniach zostały wyparte. Z terytorium Białorusi Rosjanie ostrzeliwali też Ukrainę pociskami rakietowymi. Siły rosyjskie wykorzystują również białoruskie lotniska, szpitale i inne obiekty.

 • 14:29

 • 14:19

  "Podczas przemówień Zełenskiego i Dudy w Radzie Najwyższej rosyjskie pociski zostały wystrzelone na Kijów. Deputowani są teraz w schronie. Alarm przeciwlotniczy" - poinformował w mediach społecznościowych ukraiński deputowany Roman Hryszczuk.

 • 13:44

  "Wrócę. Te słowa powtarza każdy Ukrainiec, który został zmuszony do opuszczenia domu. Wrócę do szkoły, do swojej filiżanki w kuchni, do swoich kasztanów, do krewnych" - napisała w mediach społecznościowych żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "Nie mamy szczęścia z jednym z sąsiadów, który dowodzi 'braterstwa' uderzeniami rakietowymi i terrorem. Ale mamy wielkie szczęście, mając innego sąsiada, Polskę, która stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy, nie tylko geograficznie" - pierwsza dama Ukrainy.

  Zełenska zaznaczyła, że Polska udzieliła już schronienia około 3 milionom ukraińskich uchodźców, zapewniając im nie tylko tymczasowe miejsce do życia, ale również stałą opiekę, darmowe lekarstwa i edukację.

 • 12:45

  Przebywający z wizytą na Ukrainie prezydent RP Andrzej Duda przemawiał w Radzie Najwyższej, gdzie został powitany przez deputowanych oklaskami. Duda jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który od początku wojny przemawiał w ukraińskim parlamencie.

  Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości - powiedział prezydent RP Andrzej Duda, przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej Ukrainy.

  - Pojawiły się niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina. Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie bez Ciebie - powiedział.

  - Nikt nie może złamać naszej jedności - podkreślił prezydent. Zapewnił, że Polska zrobi wszystko co może, by pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej.

 • 12:31

  Ukraina. "Tylko nie pisz mi o wojnie". Walczący w Donbasie ojciec napisał wzruszający wiersz poświęcony swojej córce

 • 12:13

  W wyniku rosyjskich ostrzałów 12 miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby zniszczonych zostało 58 cywilnych obiektów. Są zabici i ranni - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińską policję.

 • 12:10

  W wyniku wybuchu w niedzielę został ranny Andrij Szewczyk, przedwojenny wicemer Enerhodaru, który od końca marca współpracuje z Rosjanami - podał legalny mer miasta Dmytro Orłow.

 • 11:49

  Rosjanie ostrzeliwują miejscowości w rejonie miasta Derhacze na wchodzie Ukrainy amunicją kasetową i pociskami wystrzeliwanymi z czołgów, moździerzy i śmigłowców - podała agencja Ukrinform, cytując szefa władz hromady Derhacze Wiaczesława Zadorenkę.

 • 11:49

  W wyniku ostrzału miast i wsi obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy przez wojska rosyjskie w ciągu ostatniej doby rannych zostało 11 osób - podała agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodowych Ołeha Syniehubowa.

 • 11:35

  Marynarka wojenna Ukrainy. Cywilny statek pod banderą Togo płynął w pobliżu Wyspy Węży. Rosjanie zagrozili użyciem broni

 • 11:25

  Wojska rosyjskie szykują się do wznowienia ofensywy w rejonie miasta Izium w obwodzie charkowskim - podał szef władz tego obwodu Ołeh Syniehubow.

 • 11:15

  Z powodu blokady ukraińskich portów 1,6 miliarda ludzi na świecie grozi niedożywienie, a kolejne setki milionów znajdzie się poniżej progu ubóstwa w wyniku wzrostu cen - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

 • 10:39

  Ukraina planuje zaapelować do ONZ o pozbawienie Rosji statusu państwa członkowskiego UNESCO. Projekt rządowej rezolucji w tej sprawie będzie rozpatrywany przez Radę Najwyższą Ukrainy - informuje agencja Ukrinform.

 • 10:02

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 29 050 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

  Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 22 maja wynoszą: 1285 czołgów, 3141 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 170 helikopterów, 599 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2194 pojazdy i cysterny, 13 jednostek pływających i 470 dronów.

 • 9:37

  Rosjanie w ciągu ostatniej doby próbowali zdobyć Siewierodonieck, atakując to miasto z czterech stron - podał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 • 9:04

  Rosyjskie wojska zagroziły użyciem broni pływającemu pod banderą Togo cywilnemu statkowi na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym - podała agencja Ukrinform, powołując się na marynarkę wojenną Ukrainy.

 • 8:43

  Rosja prawdopodobnie rozmieściła w okolicy Siewierodoniecka ciężkie wozy bojowe BMP-T Terminator, których zadaniem jest wsparcie czołgów, ale 10 takich pojazdów raczej nie wpłynie znacząco na przebieg kampanii - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Rosyjski BMP-T Terminator

 • 8:36

  Od początku wojny funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3, 532 mln osób - podała SG. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 23 tysiące osób - dodano.

 • 8:30

  Wojska rosyjskie przypuściły w nocy atak rakietowy na jedną z wiosek w obwodzie zaporoskim na Ukrainie, w rejonie wilnianskim - poinformowały władze obwodowe. Prawdopodobnie są zabici i ranni.

  "Dzisiaj, 22 maja, około godziny 2:44 wojska rosyjskie wystrzeliły pociski na cywilną infrastrukturę jednej z wiosek w rejonie wilnianskim obwodu zaporoskiego” – napisały władze obwodu. Obecnie na miejscu pracują odpowiednie służby. Według ukraińskich mediów eksplozje były słyszane przez mieszkańców Zaporoża przez całą noc.

 • 8:11

  Zniszczenia w Charkowie

 • 7:26

  Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

 • 6:53

  Wojska rosyjskie w większym stopniu używają lotnictwa do niszczenia infrastruktury krytycznej miejscowości znajdujących się w sąsiedztwie frontu - podał rano sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanym na Facebooku.

 • 6:49

  W ciągu ostatniej doby w obwodach donieckim i ługańskim wojska ukraińskie odparły dziewięć ataków Rosjan - podał sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie.

  Tylko w tych dwóch regionach Ukraińcom udało się unieszkodliwić pięć czołgów, cztery systemy artyleryjskie, dziesięć bojowych wozów opancerzonych i dwa pojazdy kołowe - wynika z informacji ukraińskiego dowództwa.

 • 6:21

  Od 30 do 40 miliardów dolarów wynoszą straty w infrastrukturze na Ukrainie z powodu wojny wywołanej przez Rosję - powiedział włoskiej agencji ADNkronos minister infrastruktury tego kraju Ołeksandr Kubrakow.

  Przedstawił skalę strat: zniszczonych 300 mostów, 23 tysiące kilometrów dróg, 6 tysięcy kilometrów torów, 20 stacji kolejowych zrównanych z ziemią. Jak dodał minister, każde lotnisko zostało zaatakowane co najmniej jeden raz. Te w Kijowie i Dnieprze były wielokrotnie bombardowane przez Rosjan.

 • 3:29

  Prezydent USA, Joe Biden składa wizytę w Korei Południowej. Amerykański przywódca, jak podaje agencja Reutera, odwiedza azjatyckie kraje w celu "zmobilizowania podobnie myślących o demokracji" do dalszej współpracy na rzecz przeciwdziałania rosnącym wpływom Chin i wywieraniu presji na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę.

  Po opuszczeni Korei, Joe Biden ma udać się do Japonii. To jego pierwsza, azjatycka podróż w roli prezydenta.

 • 0:59

  Rosyjski minister transportu Witalij Sawieliew oświadczył w sobotę, że zachodnie sankcje praktycznie zniszczyły całą logistykę w Rosji i spowodowały poważne problemy - poinformowała agencja Ukrinform powołując się na rosyjską agencję Interfax.

  - Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania nowych korytarzy transportowych - powiedział Sawieljiew podczas wizyty w obwodzie astrachańskim.

  Według ministra, władze liczą na rozwiązanie tego problemu za pomocą międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe, który między innymi łączy astrachańskie porty nad Wołgą, port Olja na kanale wołżańsko-kaspijskim i Machaczkała na Morzu Kaspijskim.

 • 0:58

  Prezydent Andrzej Duda złoży w niedzielę wizytę w Kijowie - przekazał Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

  Dodał, że prezydent spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wygłosić przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy. - Będzie pierwszą głową państwa, która w ten sposób została uhonorowana od początku wojny - mówił Kumoch.

Autorka/Autor:bż/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Department of Defense

Tagi:
Raporty: