Wołodymyr Zełenski chce przyznać Polakom specjalny status w Ukrainie

Źródło:
PAP
Zełenski zapowiada "lustrzany projekt" wobec polskiej ustawy. Chodzi o prawa, jakie w Ukrainie mieliby Polacy
Zełenski zapowiada "lustrzany projekt" wobec polskiej ustawy. Chodzi o prawa, jakie w Ukrainie mieliby Polacy TVN24
wideo 2/35
Zełenski zapowiada "lustrzany projekt" wobec polskiej ustawy. Chodzi o prawa dla Polaków na terytorium UkrainyTVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski zamierza wnieść do ukraińskiego parlamentu projekt ustawy nadającej Polakom specjalny status prawny w Ukrainie. Zapowiedź padła w czasie wizyty w Kijowie prezydenta Andrzeja Dudy. Na wspólnej konferencji z przywódców Zełenski wyjaśniał, że wszystkie prawa, które Ukraińcy otrzymali w Polsce, będą przysługiwać Polakom na terytorium Ukrainy.

- Musimy zwrócić uwagę na uchwaloną w Polsce ustawę o osobach czasowo przesiedlonych z Ukrainy, która faktycznie zrównuje obywateli Ukrainy z obywatelami polskimi, za wyjątkiem prawa do głosowania. W związku z tym podobna ustawa zostanie uchwalona na Ukrainie z inicjatywy prezydenta – przekazał w niedzielę rzecznik Wołodymyra Zełenskiego Serhij Nikiforow, cytowany przez agencję Ukrinform.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Według niego jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych zapisach ustawy, nad którą pracuje ukraińskie MSZ. Nikiforow nie podał również konkretnego terminu wniesienia projektu ustawy do Rady Najwyższej.

Wołodymyr Zełenski zapowiada "lustrzany projekt" wobec polskiej ustawy

Ukraiński prezydent natomiast, przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej Ukrainy w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, podziękował polskiemu Sejmowi za uchwaloną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. - Legalny pobyt, zatrudnienie, szkolenia, opieka medyczna i ubezpieczenie społeczne. To wielki krok i gest wielkiej duszy, do którego zdolny jest tylko wielki przyjaciel Ukrainy - stwierdził. Zapewnił, że ten krok nie pozostanie bez wzajemności.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie przedstawi parlamentowi "podobny – lustrzany projekt".

- Nie daj Boże, aby obywatele polscy kiedykolwiek potrzebowali tych wszystkich przywilejów w takich warunkach, w warunkach wojny. (...) I jestem przekonany, że ukraiński parlament poprze tę ustawę - szybko i zdecydowaną większością - dodał.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Kijowie PAP/Jakub Szymczuk

Zełenski: wszystkie prawa, które Ukraińcy otrzymali w Polsce, będą przysługiwać Polakom w Ukrainie

Zełenski był dopytywany o projekt na późniejszej konferencji prasowej z Dudą.

- Dzisiaj już powiedziałem w Radzie Najwyższej Ukrainy, w trakcie mojego przemówienia, że to był sygnał bez precedensu, jeśli chodzi o szacunek i poparcie, które otrzymaliśmy od narodu polskiego, od polskiego rządu. I chodzi o to, żeby uchwalić tego typu ustawę (...). I musi być też nasze działanie w tym zakresie i ten projekt ustawy będzie w Radzie Najwyższej, i ta ustawa zostanie przyjęta przez większość ukraińskich deputowanych - mówił.

- Wszystkie te prawa, które obecnie Ukraińcy otrzymali w Polsce, takie same prawa będą przysługiwać polskim obywatelom na terytorium Ukrainy - przekazał.

Zełenski o ustawie, która dawałaby Polakom dodatkowe prawa w Ukrainie
Zełenski o ustawie, która dawałaby Polakom dodatkowe prawa w UkrainieTVN24

- Ale sam pomysł, jeśli chodzi o tę ustawę, odwdzięczenie się, to jest taki pomysł, który powstał jeszcze na długo przed rozpoczęciem tej wojny. Chciałem, żeby odpowiednie ustawy, umowy zostały podpisane, jeśli to będzie potrzebne i jeśli to musi być ratyfikowane przez nasze parlamenty. Polska jest na tej liście numerem jeden. Będę robić wszystko, aby odpowiednie umowy zostały podpisane ze wszystkimi naszymi sąsiadami - kontynuował. Zastrzegł przy tym: - Oprócz tych sąsiadów, którzy uważają się za gospodarzy naszych ziemi.

Autorka/Autor:tas, akr/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP

Tagi:
Raporty: