TVN24 | Świat

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy: Rosjanie zaatakowali Wyspę Węży bombami fosforowymi

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ft,
akw/adso
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Ukraińskie wojsko odzyskało kontrolę nad Wyspą Węży
Ukraińskie wojsko odzyskało kontrolę nad Wyspą Węży Facebook.com/CinCAFU
wideo 2/25
Facebook.com/CinCAFUUkraińskie wojsko odzyskało kontrolę nad Wyspą Węży

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 128 dni. Rosyjskie wojska dokonały w piątek ataku na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, nad którą wojsko ukraińskie odzyskało kontrolę. Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny powiedział, że na wyspę zostały zrzucone dwie bomby fosforowe. Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit oświadczył, że rosyjskie ataki na ludność cywilną na Ukrainie to zbrodnie wojenne i prezydent Rosji Władimir Putin oraz współodpowiedzialni za to będą musieli zostać pociągnięte za to do odpowiedzialności. Prawie wszystkie miejscowości obwodu donieckiego są ostrzeliwane - podał szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:38

  Bardzo silne eksplozje dały się słyszeć w sobotę nad ranem w Mikołajowie, mieście na południu Ukrainy, nad Morzem Czarnym - poinformował mer Ołeksandr Senkewycz na Telegramie. "W mieście są potężne eksplozje ! Pozostancie w schronach!" - napisał Senkewycz. Na chwilę przed wybuchami w mieście rozległy się syreny alarmowe.

 • 3:51

  Instytut Studiów nad Wojną: władze na Kremlu prawdopodobnie ustanawiają warunki do ukrytej mobilizacji rosyjskiej gospodarki w ramach przygotowań do przedłużającej się wojny w Ukrainie.

 • 2:29

  Wołodymyr Zełenski przypomniał o utworzeniu specjalnej grupy ds. międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. - Głównym celem tej grupy jest opracowanie formatu długookresowych i realistycznych gwarancji bezpieczeństwa dla naszego państwa, które zapewnią, że w przyszłości nie będzie kolejnych agresji - podkreślił ukraiński prezydent.

 • 1:46

 • 0:59

  Ukraina prowadzi intensywne rozmowy z partnerami na temat dostaw nowych broni aby zniwelować przewagę rosyjskich agresorów - oświadczył prezydent Ukrainy w nagraniu wideo. Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym i osobiście prezydentowi Joe Bidenowi za nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, który przewiduje dostawę systemów rakietowych NASAMS, znacznie zwiększających możliwości obrony przestrzeni powietrznej.

 • 0:12

  Dostawy systemu artylerii rakietowej HIMARS z USA pozwoliły Ukrainie zmniejszyć przewagę Rosji w sile ognia - pisze "Wall Street Journal", powołując się na opinię ukraińskich żołnierzy. Ukraińcy mają używać rakiet do ataków na składy amunicji i zgrupowania wojsk za linią frontu.

 • 22:56

  W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na wieżowiec w Serhijiwce zginęły, między innymi, cztery osoby z tej samej rodziny - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w piątkowym nagraniu wideo.

  - Zabite cztery osoby z jednej rodziny, zabity 12-letni chłopiec, miał na imię Dmytro - powiedział przywódca.

  Zełenski podkreślił, że w ośmiopiętrowym bloku, na który spadły rosyjskie rakiety, mieszkało około 160 cywilów i nikt w tym miejscu nie przechowywał broni, sprzętu wojskowego czy amunicji.

 • 22:40

  W obwodzie odeskim lekarze walczą o życie dwójki dzieci, które zostały ciężko ranne w wyniku ataku rakietowego na wieżowiec i ośrodek wypoczynkowy - przekazał szef tamtejszych władz Maksym Marczenko.

  W wyniku ostrzału miejscowości Serhijewka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek zginęło 21 osób, w tym 12-letni chłopiec. 38 osób trafiło do szpitala, w tym pięcioro dzieci - dodał urzędnik.

 • 22:26

  Ponad 30 oligarchów związanych z handlem bronią i co najmniej 14 firm zbrojeniowych z Rosji uniknęło zachodnich sankcji – podała w piątek wieczorem agencja Reutera, opierając się o swoją analizę.

  Według agencji sankcje na rosyjskich producentów broni i wpływowych biznesmenów były wprowadzane niespójnie przez sojuszników w NATO. "Niektóre rządy zastosowały ograniczenia, a inne nie" – twierdzi Reuters.

  Wśród potentatów zbrojeniowych, którzy w ogóle nie zostali objęci sankcjami, jest np. Ałan Łusznikow, były wiceminister transportu i największy udziałowiec koncernu Kałasznikow produkującego słynne karabiny AK-47. Sama firma, która produkuje w Rosji 95 procent karabinów automatycznych, snajperskich i pistoletów jest pod sankcjami. Kałasznikow produkuje również pociski rakietowe.

 • 22:22

  W donieckim areszcie pozostało wielu ukraińskich więźniów. Nastawienie do nich jest okropne. W celi, mającej wymiary trzy na sześć metrów, przebywa ponad 20 kobiet. Wielu z nich nie miało żadnych informacji o rodzinach i dzieciach - mówiła w rozmowie z niemieckim nadawcą Deutsche Welle znana wolontariuszka Julia Pajewska "Taira".

 • 22:18

 • 22:14

  "Taira" została uwolniona z rąk rosyjskich okupantów w czerwcu. Była przetrzymywana w areszcie w Doniecku, w małej celi, wraz z ponad dwudziestoma innymi kobietami.

 • 22:06

  Ukraina nie zgodzi się na rozmowy pokojowe z Rosją. Są one możliwe jedynie po taktycznej porażce tego kraju - powiedział w rozmowie z ukraińską telewizją doradca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

  Podolak stwierdził, że Rosja rozpowszechnia apele o rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą za pośrednictwem swoich polityków, polityków innych krajów, a także lobby prorosyjskiego.

 • 21:39

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson otrzymał tytuł honorowego obywatela Odessy - powiedział w rozmowie z BBC mer tego miasta Hennadij Truchanow. Urzędnik oznajmił, że Ukraina "bardzo ceni pomoc Wielkiej Brytanii i Johnsona". Jak stwierdził, "gdyby cała społeczność światowa zajęła takie samo stanowisko jak Brytyjczycy, Ukraińcy już dawno pokonaliby rosyjskich okupantów".

 • 21:30

  Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego, leżąca przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów, została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji. Według strony ukraińskiej Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

 • 21:29

 • 21:28

  Siły rosyjskie zaatakowały w piątek bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym – poinformował naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Wałerij Załużny na kanale Telegram. Wyspa była do czwartku okupowana przez wojska rosyjskie.

  "Dziś około godz. 18 (godz. 17 w Polsce) dwa samoloty Su-30 sił powietrznych Federacji Rosyjskiej dwukrotnie dokonały ataku lotniczego bombami fosforowymi na Wyspę Węży, gdzie jakoby 'zakończono wykonywanie zadań'. Wszyscy, którzy mówią o porozumieniach z Rosją, powinni znać te fakty" – oznajmił Załużny.

 • 21:10

  Pentagon ogłosił w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 820 mln dolarów. W jego skład weszły systemy obrony powietrznej NASAMS, radary przeciwartyleryjskie i dodatkowe pociski do systemów HIMARS.

  Jak podał w komunikacie resort obrony USA, w nowym pakiecie są dwa systemy NASAMS, cztery radary przeciwartyleryjskie, do 150 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm oraz "dodatkowa amunicja" do mobilnych systemów artylerii rakietowej HIMARS. Dostarczenie tej broni, o którą od dawna zabiegała Ukraina, zapowiedział już w czwartek prezydent Joe Biden.

  W przeciwieństwie do poprzednich trzynastu pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy, większość sprzętu zostanie przekazana nie z magazynów sił zbrojnych USA, lecz zakupiona dla Ukrainy od producentów w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative. Z amerykańskich magazynów wysłane zostaną rakiety do HIMARS o wartości 50 mln USD.

 • 20:39

  Dla prezydenta Rosji Władimira Putina jest zbyt późno, by "ratować twarz", o czym wciąż mówią niektórzy partnerzy – ocenił minister obrony Ukrainy podczas spotkania z delegacją Bundestagu. Ołeksij Reznikow mówił, że Ukraina jest zainteresowana przyspieszeniem dostaw broni z Niemiec.

  - Po zbrodniach w Buczy, Borodziance, Irpieniu, Mariupolu (…). My bronimy swojej ziemi, walczymy o wolność, bronimy całego kontynentu europejskiego. Pokonajmy wroga razem – zaapelował Reznikow podczas spotkania - poinformowała służba prasowa ministerstwa obrony.

  Reznikow spotkał się w piątek z delegacją posłów Bundestagu z opozycyjnej frakcji CDU/CSU, kierowanej przez p.o. szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Thomasa Erndla.

 • 20:38

  Na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje w gotowości do ataków na obiekty w Ukrainie dwa okręty z bronią rakietową o wysokiej precyzji rażenia - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Relacjonując aktualną sytuację na froncie sztab podał, że siły ukraińskie odparły rosyjską próbę zwiadu bojem w okolicach fabryki żelatyny w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim. Lisiczańsk jest ostatnim dużym miastem w tym obwodzie, które pozostaje w ukraińskich rękach.

  W obwodzie donieckim - według sztabu - siły rosyjskie broniły zajętych pozycji, ostrzeliwując 10 miejscowości, w tym Hruszuwachę, Krasnopole i Słowiańsk.

  Wojska rosyjskie ostrzeliwały też ogniem artyleryjskim liczne miejscowości na kierunku lisiczańskim i bachmuckim, w tym Siewiersk, Lisiczańsk i Bachmut. Z artylerii i czołgów atakowano wiele miejscowości na kierunkach awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim.

  Siły rosyjskie kontynuowały też ostrzały licznych miejscowości na południu Ukrainy oraz niektórych miejscowości w obwodach czernihowskim i sumskim na północy kraju.

  Według sztabu pododdział rakietowy sił powietrznych Ukrainy zniszczył w obwodzie mikołajowskim rosyjski bezzałogowiec Forpost, wart około 7 mln dolarów.

 • 20:35

  Premier Norwegii Jonas Gahr Store obiecał w piątek w Kijowie na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim 10 mld koron (1 mld euro) pomocy dla kraju odpierającego rosyjską inwazję.

  - Przyczynimy się do wsparcia Ukraińców, którzy walczą o swój kraj oraz nasze demokratyczne wartości - podkreślił Store na konferencji prasowej, cytowany przez norweskie media.

 • 19:07

  Ukraina zwróciła się do polskiej prezydencji OBWE o zwołanie specjalnego posiedzenia Stałej Rady organizacji w celu omówienia rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę – poinformował w piątek agencję Ukrinform stały przedstawiciel Ukrainy przy OBWE Jewhenij Cymbaluk.

 • 18:49

  Amerykańskie ministerstwo finansów ogłosiło w czwartek zamrożenie ponad 1 mld dolarów należących do związanego z Władimirem Putinem oligarchy i senatora Sulejmana Kerimowa. Jest to jedna z największych tego typu akcji.

  Środki Kerimowa były ulokowane w tzw. truście zarejestrowanym w stanie Delaware, sformowanym w 2017 r., by przechować i zarządzać majątkiem Rosjanina. Trusty są popularnym narzędziem używanym przez oligarchów, pragnących ukryć swój majątek w USA i zabezpieczyć go przed organami ścigania.

  Jak powiedział wysoki rangą przedstawiciel resortu, zajęcie majątku było niezwykłym wydarzeniem zarówno ze względu na wartość środków, jaki i na skomplikowaną strukturę prawną, wykorzystaną przez członka Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Pieniądze zostały ulokowane w USA za rzez dwie z firm Kerimowa, a następnie "zainwestowane" w kilka warstw firm-krzaków, by ukryć, do kogo one należą.

  "Nawet kiedy rosyjskie elity chowają się za pośrednikami i skomplikowanymi układami prawnymi, ministerstwo finansów będzie używać szerokich uprawnień, by aktywnie egzekwować skoordynowane wielostronne sankcje nałożone na tych, którzy finansują i korzystają z wojny Rosji przeciwko Ukrainie" - zapowiedziała szefowa resortu finansów Janet Yellen.

 • 18:19

  Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy powołała w piątek Dmytra Łubinca na stanowisko rzecznika praw człowieka. Jego poprzedniczka Ludmyła Denisowa została zwolniona 31 maja po fali krytyki dotyczącej sposobu wykonywania przez nią obowiązków w czasie rosyjskiej inwazji.

 • 18:19

  Komisja Europejska zaproponowała pożyczkę w wysokości 1 mld euro dla Ukrainy. To pierwsza część pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 9 mld euro.

  KE podała, że zgodnie z propozycją, środki zostaną udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach.

 • 17:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał rosyjski atak rakietowy na cywilną infrastrukturę w obwodzie odeskim celowym aktem terroryzmu przeciwko narodowi ukraińskiemu.

  - Dziś armia rosyjska przeprowadziła kolejny brutalny atak rakietowy. To była ponaddźwiękowa przeciwokrętowa rakieta manewrująca. Trafiła w zwykły dom mieszkalny w obwodzie odeskim. Takie rakiety tworzono do niszczenia lotniskowców i innych wielkich okrętów wojennych – powiedział Zełenski w piątek na wspólnym briefingu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store.

  Według Zełenskiego ten atak nie był przypadkowy. - To celowy atak rakietowy Rosji, terror Rosji przeciw – powiedzmy to wprost – naszym miastom i wioskom, przeciw naszym mieszkańcom, dorosłym i dzieciom – oznajmił.

 • 17:43

  Kijów rozpatruje możliwość zawieszenia broni wyłącznie, jeśli będzie to krok do wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy – oświadczył w piątek szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.  "Jeśli przerwanie ognia to pierwszy krok do zakończenia wojny i wycofania wojsk rosyjskich, to możemy to rozważyć. A przerwanie ognia jako krok do zamrożenia konfliktu nas nie interesuje. (...) To nie jest ukraiński plan. Nas interesuje zwycięstwo w tej wojnie. I ono obowiązkowo nastąpi"


 • 17:28

  Ataki na ludność cywilną na Ukrainie to zbrodnie wojenne i prezydent Rosji Władimir Putin oraz osoby współodpowiedzialne będą musiały zostać pociągnięte za to do odpowiedzialności – przekazał w piątek w Berlinie rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit.

  Rząd RFN "w najostrzejszych słowach" potępił rosyjski atak rakietowy na cywilny budynek mieszkalny i ośrodek wypoczynkowy w obwodzie odeskim, który miał miejsce w nocy z czwartku na piątek.

  - To pokazuje nam ponownie w okrutny sposób, że rosyjski agresor z pełną świadomością akceptuje śmierć ludności cywilnej – powiedział rzecznik. - Działania strony rosyjskiej (…) są nieludzkie i cyniczne. Rosjanie muszą wreszcie zmierzyć się z tą prawdą - dodał.

  Jak przypomniał Hebestreit, rząd Niemiec potępił także "haniebny atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku" w ostatni poniedziałek. Według władz ukraińskich, co najmniej 18 osób zginęło, gdy w centrum handlowe uderzyła rosyjska rakieta.

  Z kolei liczba ofiar śmiertelnych po rosyjskich atakach rakietowych w pobliżu Odessy wzrosła do co najmniej 20, a blisko 40 osób zostało rannych. Trzy rosyjskie pociski uderzyły w budynek mieszkalny i ośrodek rekreacyjny.

 • 17:08

  Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku transportowego pod rosyjską banderą wiozącego ukraińskie zboże zabrane z okupowanego przez siły rosyjskie portu w Berdiańsku - wynika z dokumentu, który widziała agencja Reutera.

  Przedstawiciel ukraińskiego MSZ powiedział, powołując się na informację z administracji morskiej, że na statek Zhibek Zholy załadowano około 4500 ton zboża z Berdiańska.

  Jak informował wcześniej wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed inwazją.

  Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez okręty wojenne Rosji.

 • 16:52

  Ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na terytorium Ukrainy utrzymuje się, jednak obecnie bezpośredni atak jest mało prawdopodobny – ocenił w piątek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki. Dodał, że siedem batalionów białoruskiego wojska przy granicy zmusza Ukrainę do utrzymywania części sił na tym kierunku.

 • 16:25

  W wyniku ostrzału miejscowości Serhijewka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek, zginął pracownik rządowego mołdawskiego sanatorium dla dzieci, a pięcioro pracowników tego ośrodka zostało rannych - poinformowała agencja UNIAN za minister zdrowia Mołdawii Alą Nemerenco.

 • 16:24

  Już 1027 miejscowości spod rosyjskiej okupacji wyzwoliły siły ukraińskie – poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.

  Tymoszenko przekazał też, że w ciągu ostatniego tygodnia okolice Charkowa oraz 20 innych miejscowości obwodu charkowskiego ostrzelano aż 40-krotnie. Poinformował ponadto, że w obwodzie żytomierskim zniszczonych zostało ponad 2600 obiektów infrastruktury, z czego 87 proc. to budynki mieszkalne.

 • 16:22

  Dwadzieścia osób zginęłow wyniku rosyjskich ataków rakietowych w obwodzie odeskim na południu Ukrainy w nocy z czwartku na piątek. 2 lipca będzie w obwodzie dniem żałoby – poinformowała na Telegramie Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

 • 16:21

  Barszcz ukraiński został zderusyfikowany! - napisała w piątek na Twitterze ogłaszając triumf wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżeppar po wpisaniu kultury gotowania barszczu ukraińskiego na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

  "Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jednomyślnie zdecydował o włączeniu punktu +Kultura gotowania ukraińskiego barszczu+ na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Wymagającego Pilnej Ochrony" - przekazała Dżeppar.

  Jak dodała, po raz pierwszy w historii nominacja została rozważona poza zwykłym porządkiem obrad "ze względu na agresję militarną na Ukrainę w czasie rzeczywistym i realne zagrożenie dla obiektu kultury".

 • 16:19

  Rosyjska ambasador w Bułgarii Eleonora Mitrofanowa przekazała w piątek, że zwróciła się do władz swojego kraju o zamknięcie ambasady Rosji w Bułgarii. Dyplomatka poinformowała o tym na profilu ambasady na Facebooku.

  Wcześniej Mitrofanowa spotkała się z szefową bułgarskiej dyplomacji Teodorą Genczowską. Rozmowa okazała się, według ambasador, bezproduktywna. Mitrofanowa domagała się anulowania not dyplomatycznych, na podstawie których Bułgaria wydaliła 70 dyplomatów i pracowników technicznych ambasady oraz konsulatów w Sofii, Ruse i Warnie. Zarzucono im szpiegostwo i działania przeciw interesom Bułgarii.

 • 14:45

 • 14:33

  W związku z sankcjami gospodarczymi, nałożonymi na Kreml, siły rosyjskie zaczęły oszczędzać nowoczesne rakiety i ostrzeliwują Ukrainę przestarzałymi pociskami, których mają wciąż bardzo wiele - informuje rzecznik prasowy ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

  W ocenie Ihnata na początku inwazji, pod koniec lutego i w marcu, wróg często wykorzystywał pociski manewrujące typu Ch-101 i Kalibr (SS-N-27 Sizzler w kodzie NATO) czy rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander (SS-26 Stone).

  Później doszło jednak do zmiany rosyjskiej taktyki, co było związane m.in. z zatopieniem przez Ukraińców krążownika Moskwa w połowie kwietnia (co ograniczyło możliwości prowadzenia ostrzałów z akwenu Morza Czarnego) i kolejnymi pakietami zachodnich sankcji gospodarczych, uderzających w przemysł zbrojeniowy Kremla.  "Rosjanie zorientowali się, że zasoby (zaawansowanych technologicznie) rakiet kończą się. Przemyśleli sprawę i doszli do wniosku, że z powodu sankcji może w końcu zabraknąć podzespołów do produkcji tych rakiet. Podzespoły pochodzą natomiast z wysoko rozwiniętych państw. Dlatego wydaje się oczywiste, że wydano rozkaz o oszczędzaniu tych pocisków i używaniu ich tylko na najważniejszych kierunkach - tam, gdzie jest to niezbędne" - wyjaśnił rzecznik sił powietrznych w rozmowie z portalem nv.ua.

  W ocenie Ihnata wykorzystywane obecnie przez wroga pociski sowieckiej produkcji, takie jak Ch-22 (AS-4 Kitchen) czy Ch-59 (AS-13), są "przestarzałe i bardzo mało precyzyjne".

 • 14:25

 • 14:13

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) informuje o zatrzymaniu czterech rosyjskich agentów, którzy zbierali informacje o obronie Kijowa.

  Według SBU agenci prowadzili rozpoznanie pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy, geolokalizacji obiektów strategicznych i wzywali Ukraińców do wspierania Rosjan - czytamy w komunikacie.

  SBU podaje, że grupa została utworzona przez funkcjonariusza wywiadu wojskowego Rosji (GRU) Władysława Dońca, by prowadzić działalność wywrotową przeciwko Ukrainie. Pułkownik był w składzie okupacyjnych rosyjskich sił na terytorium obwodów kijowskiego i czernihowskiego. Koordynował działania rosyjskich agentów.

  Grupa została "aktywowana" na początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie. "Zneutralizowano" ją w Kijowie.

 • 13:53

 • 13:25

  Aktualnie nie widzimy bezpośredniego zagrożenia rosyjską inwazją na Mołdawię, ponieważ Kreml nie posiada wystarczających zasobów wojskowych, niemniej pojawiają się różne oznaki destabilizacji i jesteśmy na to gotowi - oświadczył dziś zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

  Inspirowane przez Rosję prowokacje mogą mieć związek szczególnie z "dobrymi wieściami z Brukseli", czyli przyznanym Mołdawii 23 czerwca statusem kraju-kandydata do członkostwa w UE - ocenił dziś wieczorem Geoana na antenie mołdawskiej telewizji Moldova 1. Jego słowa zacytowała również gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

  Głównym punktem zapalnym na terytorium Mołdawii pozostaje separatystyczny, kontrolowany przez Rosję region Naddniestrza na wschodzie kraju. Pod koniec kwietnia w samozwańczej "republice" doszło do serii incydentów. Odnotowano tam eksplozje nieopodal tzw. ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu, zniszczenie dwóch przekaźników radiowych, "atak" na jednostkę wojskową i domniemany ostrzał w pobliżu rosyjskich składów broni. W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) były to prowokacje Kremla, które miały na celu wciągnięcie Naddniestrza w trwającą wojnę.

  W czwartek HUR przekazał doniesienia o masowej kampanii agitacyjnej w Naddniestrzu, mającej na celu przekonanie mężczyzn w wieku poborowym do służby w rosyjskiej armii

 • 13:07

 • 12:35

  Dezerterzy z rosyjskiej armii próbują uciekać z obwodu chersońskiego na południu Ukrainy na okupowany Krym. Wśród zbiegów są nastolatkowie, którzy proszą okolicznych mieszkańców o żywność i wodę - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  "W zajętej przez wroga miejscowości Kałyniwka w obwodzie chersońskim pojawiła się grupa dezerterów w wieku 18-20 lat. Są ubrani w mundury przypominające rosyjskie, ale bez znaków rozpoznawczych i nakryć głowy. (...) Jeden z nich prawdopodobnie jest ranny, mają ze sobą automaty Kałasznikowa. Kierują się w stronę Krymu. Poruszają się wyłącznie w nocy, w ciągu dnia ukrywają się" - przekazano w komunikacie na stronie internetowej HUR

 • 11:59

  Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny opublikował w piątek w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazano w działaniu polskie armatohaubice samobieżne Krab.

  "Na nikogo nie napadaliśmy. Bronimy swojego" - napisał Załużny na Facebooku. Podkreślił, że w obronie pokoju na Ukrainie i w całej Europie stronie ukraińskiej pomaga uzbrojenie, amunicja i sprzęt od krajów partnerskich. "Na nagraniu - polskie działa samobieżne Krab" - wskazał.

  Na filmiku pokazano w działaniu polskie uzbrojenie, w tle słychać melodię "Deszcze niespokojne". Pod koniec pojawia się plansza z napisem: "Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne Polakom za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy, że możemy się oprzeć na waszym ramieniu".

 • 11:29

  Siły wroga pilnie wzmacniają swoje zgrupowanie w obwodzie zaporoskim, czyli na kierunku, z którego wcześniej częściowo się wycofały. Rosjanie starają się nie dopuścić do dalszych sukcesów kontrofensywy Kijowa w tym regionie - ocenił w piątek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.

  Ponadto w jego ocenie oprócz walk w obwodzie ługańskim i donieckim istotne znaczenie ma odcinek frontu nieopodal Charkowa. "Zadania (rosyjskich wojsk) na kierunku ługańskim i donieckim są jasne. Siły przeciwnika chcą dotrzeć do administracyjnych granic tych regionów, co stanowi dla nich cel polityczny. Z kolei działania wojenne w obwodzie charkowskim służą zmuszeniu Ukrainy do przerzucenia tam części żołnierzy ze wschodu, odciągnięcia ich od (obrony Donbasu) i tym samym wydłużenia (linii frontu)" - wyjaśnił Żdanow.

 • 10:45

  Pentagon analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, które są gotowe wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją - poinformowała w nocy z czwartku na piątek stacja CNN.

  Decyzja w sprawie zwycięskich ofert i konkretnych rodzajów wsparcia militarnego dla Kijowa ma zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni. W pierwszej kolejności rozważane będą m.in. komponenty obrony powietrznej, broń przeciwpancerna i bezzałogowe statki powietrzne, czyli uzbrojenie zgłoszone przez stronę ukraińską jako najbardziej potrzebne na froncie.

 • 10:30

  W okupowanym przez Rosjan Siewierodoniecku siły rosyjskie poszukują osób, które popierają Ukrainę - powiedział w piątek ukraiński mer tego miasta na wschodzie kraju Ołeksandr Striuk.

  Według niego siły przeciwnika próbują werbować miejscową ludność do szeregów armii tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej.

  Mer poinformował, że mieszkańcy mogą opuścić miasto jedynie w kierunku niekontrolowanej przez Kijów części Ukrainy.

  Zaznaczył, że obecnie nie ma regularnych dostaw żywności do miasta

 • 9:57

  W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono masowy grób z ponad 100 zwłokami - poinformował w piątek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.

  "Smutne znaleziska każdego tygodnia. Nowy zbiorowy grób pod gruzami w dzielnicy Lewobrzeżnej" - napisał Andriuszczenko w komunikatorze Telegram. Poinformował, że w zbiorowym grobie jest ponad 100 ciał osób, które zginęły pod koniec lutego.

 • 9:17

  Nie jesteśmy już dłużej sąsiadami Europy, ale członkami wspólnej europejskiej rodziny i podzielamy te same wartości. Integracja z UE oznacza dla obywateli Ukrainy lepszą przyszłość, razem uczynimy Europę silniejszą - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia w parlamencie

 • 9:08

  "30 czerwca 2022 r. rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że jego siły wycofały się z Wyspy Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Wyspa została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji i znajduje się przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów. Ukraińskie Siły Zbrojne przeprowadziły w ostatnich tygodniach ataki na rosyjski garnizon przy użyciu pocisków i dronów. Ponadto użyły pocisków przeciwokrętowych, by powstrzymać rosyjskie okręty wojenne próbujące dostarczać zaopatrzenie na wyspę" - przekazał brytyjski resort obrony.

  Jak dodano w komunikacie, "Rosja najprawdopodobniej wycofała się z Wyspy Węży ze względu na izolację garnizonu i jego rosnącą podatność na ukraińskie uderzenia, a nie jako 'gest dobrej woli', jak twierdziła".

  "Ponadto rosyjskie siły lądowe twierdzą, że zdobyły wioskę Prywilla, na północny zachód od będącego przedmiotem walk miasta Lisiczańsk w Donbasie. Prawdopodobnie trwają intensywne walki o wzgórza wznoszące się wokół rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku" - dodano.

 • 9:00

  Jak szacuje ukraiński Sztab Generalny, łączne straty armii rosyjskiej według stanu z 1 lipca to m.in.: ok. 35 750 wojskowych, 1577 czołgów, 3736 pojazdów opancerzonych, 796 systemów artyleryjskich, 246 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 105 systemów obrony przeciwlotniczej, 217 samolotów, 186 śmigłowców, 143 pociski manewrujące, 645 dronów i 15 jednostek pływających.

  Poprzedniej doby zniszczone zostały m.in.: cztery rosyjskie czołgi, 10 transporterów opancerzonych, sześć systemów artyleryjskich, jeden śmigłowiec, jeden zestaw obrony przeciwlotniczej, cztery bezzałogowce, jedna jednostka pływająca. Zginęło 150 Rosjan.

  Największe straty siły rosyjskie poniosły na kierunku Bachmutu w Donbasie - przekazał sztab w komunikacie.

 • 8:46

  Szefowa KE Ursula von der Leyen do ukraińskich deputowanych: przed wami długa droga, ale Europa będzie po waszej stronie tak długo, jak będzie to potrzebne. Widzę europejską przyszłość Ukrainy.

 • 8:42

  Szefowa KE Ursula von der Leyen do ukraińskich deputowanych: Ukraina przeszła długą drogą od rewolucji godności i wybrała jasno - chce być demokracją.

 • 7:34

  Prawie wszystkie miejscowości obwodu donieckiego są ostrzeliwane, pod kontrolą władz w Kijowie jest 45 proc. regionu - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko, cytowany w piątek przez Radio Swoboda.

  "(Tereny pod kontrolą Kijowa) to praktycznie połowa obwodu, przy czym jedna trzecia była okupowana przez osiem lat, zanim doszło do pełnowymiarowego wtargnięcia (Rosji)" - przekazał Kyryłenko. Chodzi o samozwańczą tzw. Doniecką Republikę Ludową, której utworzenie wspierani przez Rosję separatyści ogłosili na terytorium obwodu w 2014 r.

 • 7:15

  Siły rosyjskie atakują rafinerię w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim i kontrolują jej część. W mieście niszczony jest budynek za budynkiem - informuje w piątek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  Mieszkańcy ostrzeliwanego Lisiczańska praktycznie całymi dniami przebywają w domach i piwnicach. W mieście wybuchają pożary infrastruktury, w tym mieszkalnej; płonęły też dwa domy towarowe.

 • 7:00

  Rosyjska armia koncentruje główne wysiłki na okrążeniu ukraińskich sił w okolicy Lisiczańska od południa i zachodu - pisze sztab generalny Ukrainy. Jak dodano, przeciwnik chce przejąć pełną kontrolę nad obwodem ługańskim. Rosyjskie wojsko prowadzi działania szturmowe w celu zablokowania zabezpieczenia logistycznego strony ukraińskiej - czytamy.

  Przeciwnik próbuje przejąć kontrolę nad odcinkiem trasy prowadzącej z Bachmutu do Lisiczańska, ale - jak zapewnia sztab - bezskutecznie. Trwają ostrzały ukraińskich pozycji.

  Rosjanie zaktywizowali działania zbrojne na kierunku kramatorskim.

 • 6:59

 • 6:32

  14 osób zginęło, a 30 zostało rannych wskutek uderzenia wrogiej rakiety w blok mieszkalny w obwodzie odeskim na południu Ukrainy - poinformował w piątek rzecznik władz obwodowych Serhij Bratczuk. Trzy kolejne osoby zginęły, a jedna została ranna w ataku na ośrodek wypoczynkowy w tym regionie.

 • 4:34

  Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, oświadczył, że pomoc zachodnich partnerów wciąż nie wystarcza, aby ukraińska armia mogła zrównać się pod względem posiadanej broni ciężkiej z Rosjanami. - Czeka nas bardzo trudna wojna i oprócz nas nikt nie będzie bronił naszego kraju - dodał.

  Daniłow poinformował też, że w czwartek odbyło się spotkanie zwierzchników sił zbrojnych Ukrainy, na którym omawiano sytuację na całym froncie. - Najtrudniejsza sytuacja jest w Łysyczańsku, nie jest też łatwo pod Iziumem - zaznaczył.

 • 4:34

  Prezes ukraińskiego Enerhoatomu Petro Kotin poinformował, że ze względu na odłączenie operatora telekomunikacyjnego Vodafone w Enerhodarze nie ma obecnie możliwości przekazywania danych z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

 • 4:33

  Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Mikołajowie, który miał miejsce w środę, wzrosła do ośmiu - poinformowała służba prasowa Państwowego Pogotowia Ratunkowego w obwodzie mikołajowskim.

 • 4:33

 • 4:32

  "Doszło do ataku rakietowego na region Odessy przez strategiczne samoloty z kierunku Morza Czarnego. Jedna rakieta uderzyła w 9-piętrowy budynek mieszkalny, druga w centrum rekreacji w dzielnicy Biłhorod-Dnistrowski. Liczba zabitych w wyniku uderzenia w wieżowiec wynosi obecnie dziesięć osób" - poinformował na Telegramie Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodowych.

 • 4:32

  Od sukcesu Ukrainy w wojnie z Rosją zależeć będzie przyszłość Unii Europejskiej – powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w zdalnym wystąpieniu przed Europejskim Komitetem Regionów. Dodał, że Ukraińcy bronią swojego prawa do budowy nowoczesnego kraju europejskiego.

 • 4:32

  - Wyspa Węży to punkt strategiczny, a jej zdobycie znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo na Facebooku.

  Ukraiński prezydent przyznał, że obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w Donbasie. - Wyższość ogniowa okupantów jest nadal bardzo odczuwalna - zabrali już wszystko ze swoich rezerw, aby w nas uderzyć: w obwodzie ługańskim, w obwodzie donieckim. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy bronią naszych pozycji w takich warunkach. To jest prawdziwy heroizm - powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ukraiński żołnierz o piekle w Irpieniu: tu gwałcili dziewczyny
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft, akw/adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości