Ukraińskie władze: słychać eksplozje w obwodzie lwowskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Lachowski o Siewierodoniecku: w 85 procentach zniszczony
Lachowski o Siewierodoniecku: w 85 procentach zniszczony
TVN24
Lachowski o Siewierodoniecku: w 85 procentach zniszczonyTVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 98. dzień. Na terenie rejonu (powiatu) stryjskiego w obwodzie lwowskim słychać eksplozje - powiadomił w środę wieczorem szef władz tego regionu Maksym Kozycki. Jak podał ukraiński sztab generalny, wojska rosyjskie szturmują Siewierodonieck. Wcześniej doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljak powiedział, że wojna potrwa co najmniej do zimy i podkreślił, że "Ukraina nie może się zatrzymać". Na tvn24.pl relacjonujemy sytuację z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:00

    W Nowym Jorku rozpoczyna się 17. edycja dorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. "Organizowany jest w atmosferze solidarności z ukraińskimi filmowcami i narodem ukraińskim oraz w celu ich wsparcia. Mamy zaszczyt zaprezentować m.in. ukraiński film 'Odbicie' w reżyserii Walentyna Wasjanowicza, a także film Agnieszki Holland 'Pan Jones'" – wyjaśniła dyrektor festiwalu Hanna Hartowicz.

  • 4:05

    Gdzie jest "rzeźnik z Syrii", rosyjski generał Aleksandr Dwornikow? - pyta włoski dziennik "Il Messaggero". Przypomina, że został on wezwany przez prezydenta Władimira Putina, by dowodził agresją na Ukrainie po fiasku ofensywy na Kijów. Gazeta odnotowuje, że od dwóch tygodni generał nie pokazuje się publicznie.

    Rzymski dziennik pisze o przypuszczeniach amerykańskich obserwatorów, których zdaniem Dwornikow mógł jako kolejny trafić na listę oficerów, "wyczyszczonych" przez Putina, rozczarowanego przebiegiem wojny od 24 lutego, która miała być błyskawiczna, a zamienia się w "bagno".

  • 3:38

    Słynny trzykrotny mistrz świata w piłce nożnej Pele wysłał list do prezydenta Rosji, w którym wzywa Władimira Putina, aby położył kres rosyjskiej inwazji w Ukrainie. w którym napisał: "nie istnieją argumenty, które uzasadniałyby tę przemoc".

    Pele, który spotkał Putina m.in. w 2018 roku jako gość honorowy podczas rozgrywek Pucharu Świata w Rosji napisał w swym liście, którego treść opublikował na Instagramie: "W pańskich rękach leży możliwość przerwania tego konfliktu".

  • 3:07

    Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk określił decyzję niemieckiego rządu w sprawie dostarczenia Ukrainie nowoczesnego systemu obrony powietrznej typu Iris-T firmy Diehl jako przełomową. Od początku wojny trwały "bardzo konstruktywne rozmowy" między ambasadą Ukrainy a firmą Diehl Defense na temat systemów obrony powietrznej - wyjaśnił Melnyk.

    Oprócz Iris-T Niemcy zamierzają również dostarczyć nowoczesny radar śledzący oraz cztery wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. - Wreszcie możemy z głębi serca powiedzieć kanclerzowi Scholzowi: dziękuję - mówił Melnyk: "Teraz naprawdę możemy mówić o punkcie zwrotnym dla Ukrainy. Mamy nadzieję na więcej nowoczesnych systemów uzbrojenia z Niemiec".

  • 2:37

    Wielka Brytania wystąpiła do USA o zgodę na przekazanie Ukrainie systemu artylerii rakietowej M270 MLRS - podał w środę portal Politico. O sprawie mieli rozmawiać prezydent USA Joe Biden i brytyjski premier Boris Johnson. MLRS to starsza i cięższa wersja systemu HIMARS.

    Według Politico, który powołuje się na osobę wtajemniczoną w rozmowy oraz dokument, Biden i Johnson rozmawiali na temat przekazania rakiet Ukrainie w środę rano, zaś w czwartek będzie to przedmiotem rozmowy szefów dyplomacji obu państw.

  • 2:14

    Zniszczenia w Charkowie

    Zniszczenia w Charkowie

    Zniszczenia w Charkowie

  • 1:23

    Podczas swojego wystąpienia Wołodymyr Zełenski przytoczył szereg indywidualnych losów dzieci, które zostały zabite. Ukraiński przywódca przywołał pamięć niespełna dwuletniego Denisa ze wsi Małyniwka, który zginął wraz z całą rodziną, gdy rosyjski samolot zrzucił bomby na wieś.

    Przypomniał też tragiczny los 14-letniej Ani z Buczy, która zginęła, gdy rosyjskie wojsko ostrzelało mikrobus. Ludzie próbowali uciekać. Ania była w tym samochodzie razem z mamą i babcią. Wszyscy zginęli.

    Opowiedział o losie dwóch sióstr Varvary i Poliny z Mariupola. Varvara miała 14 lat, a Polina 11. Zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału budynku mieszkalnego.

    Zełeński z listy dwustu czterdziestu trzech dzieci wymieniłem tylko dziesięcioro, ale jak powiedział, to nie są to tylko liczby. - Każda z nich to osobny świat, który został zniszczony przez wojska rosyjskie - podkreślił ukraiński prezydent.

  • 1:14

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał o zbrodniach dokonanych na ukraińskich dzieciach przez rosyjskich najeźdźców. Ukraiński lider rozpoczął swoje przemówienie od przypomnienia, że pierwszego czerwca obchodzimy Dzień Dziecka.

    - To wyjątkowy dzień, w którym dorośli zwracają szczególną uwagę na prawa dziecka, bezpieczeństwo i rozwój naszych pociech - powiedział ukraiński prezydent i dodał, że: "od 24 lutego w naszym kraju wszystko się zmieniło".

    W ciągu prawie 100 dni rosyjskiej agresji na Ukrainę ucierpiało co najmniej 689 dzieci. Zginęło 243, a co najmniej 446 zostało rannych, a 139 zaginęło - powiedział Zełenski.

  • 0:14

    W środę wieczorem rosyjskie rakiety uderzyły w zachodnią Ukrainę na terenie rejonu (powiatu) stryjskiego w obwodzie lwowskim - napisał w Telegramie szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozicki.

    Atak rakietowy został przeprowadzony na Beskidzki Tunel Kolejowy przechodzący przez Karpaty w obwodzie lwowskim. Jest to kluczowa arteria transportowa Zachodniej Ukrainy, przez którą przechodzi 60 procent ładunków tranzytowych.

    "Według wstępnych danych, pocisk trafił w obiekt infrastruktury transportowej. Dwie osoby zostały ranne. Na razie nie ma informacji o zabitych. Dane są jeszcze aktualizowane" - poinformował Kozicki.

    Około godz. 21 (godz. 20 w Polsce) we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i obwodu chersońskiego, został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

  • 23:41

    Węgry wstrzymywały w środę zatwierdzenie szóstego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, domagając się usunięcia z listy osób sankcjonowanych patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla - poinformował Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne.

    Na środowym spotkaniu ambasadorowie państw członkowskich przy UE mieli zatwierdzić szósty pakiet sankcji wobec Rosji, których sztandarowym postanowieniem jest częściowe embargo na rosyjską ropę. Sankcjami objętych ma zostać także ok. 60 osobistości w Rosji. - Porozumienie zostało wstrzymane, ponieważ Węgry sprzeciwiają się sankcjom wobec patriarchy Cyryla – powiedział Reutersowi jeden z dyplomatów UE.

  • 22:36

    USA zamierzają sprzedać Ukrainie cztery drony bojowe MQ-1C Gray Eagle - podała w środę agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela administracji prezydenta Joe Bidena. Bezzałogowce dałyby wojskom ukraińskim większy zasięg i siłę rażenia w stosunku do posiadanych obecnie dronów.

    Grey Eagle to ulepszona wersja drona Predator. W porównaniu do posiadanych przez Ukrainę tureckich dronów bojowych Bayraktar TB2 mają większy zasięg i są zdolne do utrzymywania się w powietrzu przez ponad 30 godzin. Mogą też przenosić większą liczbę rakiet, np. osiem pocisków Hellfire. Rakiety te mają zostać przekazane Ukrainie w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej.

    Ani Biały Dom, ani Pentagon nie potwierdził informacji agencji Reutera, ale o rozmowach w sprawie zakupu mówiło się od kilku tygodni.

    Amerykański dron MQ-1C Gray Eagle

  • 22:31

    Na terenie rejonu (powiatu) stryjskiego w obwodzie lwowskim słychać eksplozje - powiadomił w środę wieczorem na Telegramie szef władz tego regionu na zachodzie Ukrainy Maksym Kozycki. Gubernator zwrócił się do mieszkańców, żeby schronili się w bezpiecznych miejscach.

    Około godz. 21 (godz. 20 w Polsce) we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i obwodu chersońskiego, został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Informowano o niebezpieczeństwie rosyjskiego ataku rakietowego.

  • 21:44

    W obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, w ostrzałach rosyjskich zginęło w środę czterech cywilów. Władze ustaliły też, że trzy osoby poniosły śmierć w niedawnym ostrzale Ławry Świętogórskiej - poinformował w środę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

    W komunikacie zamieszczonym na Telegramie szef regionu przekazał, że w każdej z czterech miejscowości - Sołedarze, Nju-Jorku, Tetjaniwce i Łymanie - zginęła jedna osoba. Dziewięć osób zostało rannych w środowych ostrzałach.

  • 20:57

    W zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku, w którym siły ukraińskie toczą walki uliczne z wojskami rosyjskimi, ukrywa się niewielka liczba cywilów - poinformował szef władz obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj.

    "W schronach przeciwlotniczych są cywile, jest ich niewielu. Nie będzie to drugi Azowstal. Tamte zakłady miały ogromne podziemne miasto, czego nie ma w Azocie" - powiedział Hajdaj. Azot w Siewierodoniecku to jedne z największych zakładów chemicznych na Ukrainie.

  • 19:24

    Prezydent USA Joe Biden poinformował o zatwierdzeniu jedenastego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierającego m.in. system artylerii rakietowej HIMARS.

    "Ten nowy pakiet uzbroi ich (Ukraińców) w nowe zdolności i zaawansowaną broń, w tym HIMARS wraz z amunicją pola bitwy, by mogli bronić swego terytorium przed rosyjskimi atakami. Będziemy nadal przewodzić światu w dostarczaniu historycznej pomocy, by wspierać walkę Ukrainy o wolność" - napisał Biden w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

    Choć prezydent nie podał szczegółów nowej pomocy, amerykańscy oficjele zapowiedzieli, że pakiet ma wartość 700 mln dolarów.

  • 19:07

    Wojska rosyjskie szturmują Siewierodonieck, przygotowują się też do ataków na trzech innych kierunkach - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku w środę wieczorem. Siewierodonieck to ostatni duży bastion sił ukraińskich w obwodzie ługańskim.

    Do dalszej ofensywy, jak ocenia sztab, Rosjanie przygotowują się na kierunkach: Izium-Barwinkowe i Izium-Słowiańsk. Na innym odcinku frontu w Donbasie, na kierunku Łymanu, wojska rosyjskie również przegrupowują się i szykują do szturmu.

  • 19:06

  • 18:55

    Wołodymyr Zełenski wręczył ukraińskie odznaczenia państwowe dla premiera Morawieckiego i wicepremiera Kaczyńskiego

  • 18:16

    - Będziemy robić wszystko, aby przekonać tych sceptycznych z Unii Europejskiej, że Ukraina zasłużyła na status kraju kandydującego - zadeklarował w Kijowie premier Morawiecki.

  • 18:13

    - Myślę, że Rosja jest coraz bardziej przerażona relacjami polsko-ukraińskimi. Tym, jak te relacje rosną, krzepną, tężeją. Jak jesteśmy w stanie budować przyszłość w oparciu o teraźniejszość - mówił premier Morawiecki.

    Premier Denys Szmyhal poinformował, że podpisane zostało memorandum o "powołaniu wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami naszych państw". - Zostaną przygotowane zalecenia dotyczące stworzenia wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy - przekazał.

  • 17:41

    W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

    - Cała wspólnota międzynarodowa, jeśli chce się uważać za wolną, demokratyczną, praworządną, powinna dużo głośniej dopominać się o tych ukraińskich obywateli, którzy zostali wywiezieni w głąb Rosji - powiedział Morawiecki.

  • 17:33

    Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ocenił, że wojna z Rosją trwać będzie co najmniej do zimy, bo żadna ze stron nie może się cofnąć. Władze Ukrainy są przekonane, że nie wolno dopuścić do zamrożenia wojny - dodał.

    - Do jesieni, zimy bieżącego roku wszystko będzie się rozwijać bardzo paradoksalnie, bo nikt nie zdoła się zatrzymać. Żadna ze stron, według obecnego stanu, nie będzie miała poczucia, że zwyciężyła. Ukraina na pewno nie może się zatrzymać - powiedział.

  • 17:17

    Produkcja pszenicy na Ukrainie spadnie o 40 procent w sezonie 2022/2023 - podał Ukraiński Związek Zbożowy (UGA), stowarzyszenie zrzeszające ukraińskich producentów i eksporterów zbóż. Eksport pszenicy, z powodu rosyjskiej agresji, ma spaść o 50 procent.

  • 17:12

    - Tak długo jak ta wojna będzie trwała będziemy pomagali Ukraińcom i upewniali się, że mają wszystko, czego potrzebują, by się efektywnie bronić - mówił Blinken.

  • 17:01

    - Ukraińcy zapewnili nas, że nie będą wykorzystywać przekazanych przez nas systemów rakiet dalekiego zasięgu przeciwko celom na terytorium Rosji - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

  • 16:51

    - Potrzebujemy kilku miesięcy, by w pełni zaznajomić się z zachodnią bronią i przejść do ofensywy w Donbasie - powiedział portalowi Politico Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Według portalu, rosyjskie postępy w tym regionie to efekt zmasowania sił i przewagi ogniowej.

  • 16:38

    98. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie

  • 16:25

    - Dokonujemy niemożliwego. Mimo ciągłych rosyjskich ostrzałów udało się zawieźć pomoc humanitarną do gminy Hirske na wschodzie Ukrainy, a także ewakuować stamtąd dziewięcioro starszych i niepełnosprawnych mieszkańców - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  • 16:14

    Premier Mateusz Morawiecki oglądał zniszczenia wojenne w Irpieniu

  • 15:44

    Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock powiedziała, że "Rosja przyjęła w regionie Donbasu strategię niszczenia z bezpiecznej odległości siedlisk ludzkich". - Chodzi o "wyludnienie" tego regionu i "zduszenie tam cywilizacji". To sprawia, że wysyłanie Ukrainie broni obronnej jest jeszcze ważniejsze - podkreśliła.

  • 15:29

    Ukraina. Od początku rosyjskiej agresji zginęło 32 dziennikarzy

  • 15:06

    - Nasz wywiad informuje, że wojska rosyjskie wyposażają pozycje w rejonach Podywotja i Niekislicy, w obwodzie briańskim w Rosji, około 3 kilometry od ukraińskiej granicy państwowej - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

  • 14:57

    Ukraina, rosyjska agresja. Reporter TVN24 obserwował z bliska pracę ukraińskich saperów

  • 14:33

    W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy pod okupacją jest nie więcej niż 15 procent miejscowości - poinformował szef administracji obwodowej Witalij Kim. Wskazał, że chodzi o liczące około 12 tysięcy mieszkańców miasto Snihuriwka i okoliczne wsie.

  • 14:13

    Propozycje polityków europejskich i amerykańskich, by powstrzymać wojnę kosztem utraty przez Ukrainę części terytoriów, wynikają w szczególności z ich irracjonalnego strachu przed Rosją - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

  • 13:36

    Zniszczenia w Siewierodoniecku

  • 13:28

    Rzecznik sił szybkiego reagowania Gwardii Narodowej Ukrainy Charytin Starski stwierdził, że Siewierodoniecka bronią najlepiej przygotowane ukraińskie formacje, które zadają Rosjanom ciężkie straty.

  • 13:24

    Mer Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk - cytowany przez Reutersa - przekazał, że Rosjane kontrolują około 60 procent miasta, Ukraińcy 20 procent, a pozostałe 20 procent jest "ziemią niczyją".

    Mer poinformował też, że w Siewierodoniecku pozostaje 12-13 tysięcy mieszkańców. Nie ma możliwości, by dostarczyć im zapasy lub ich ewakuować.

  • 13:20

    Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Borodziance

  • 12:57

    Borodzianka pod Kijowem. Premier Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin pojechali na Ukrainę

  • 12:56

    Cywilni mieszkańcy okupowanego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy od kwietnia nie mają dostępu do wody pitnej i jedzenia – poinformował mer miasta Wadym Bojczenko w telewizji.

    Jak powiedział, rosyjscy okupanci nakazali przedstawicielom separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, by rozwozili wodę. - Ale wczoraj mieszkańcy powiadomili nas, że sobie z nich kpią. Przywiezionej wody pitnej nie dają tak po prostu, tylko chcą, żeby mieszkańcy szli odgruzowywać i pomagali im ukrywać zbrodnie wojenne, zabitych przez nich ludzi. Mieszkańcy Mariupola pracują za wodę – oznajmił.

  • 12:48

    Wartość bezpośrednich strat wojennych przekroczyła już 600 miliardów dolarów, Ukraina straciła 35 procent swojego PKB - powiedział szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

    Zaznaczył, że w kraju zniszczono ponad 200 fabryk, jego granicę uciekając przed wojną przekroczyło ponad pięć milionów osób, a drugie tyle zmieniło miejsce zamieszkania wewnątrz państwa.

    - Musimy wygrać, w przeciwnym wypadku Ukraina po prostu zniknie jako naród i jako państwo. Nasze zwycięstwo jest tym bliższe, im więcej pomocy udziela nam społeczność międzynarodowa: wojskowo-technicznej, politycznej, finansowej czy humanitarnej - powiedział Jermak, przemawiając na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony parlamentu Irlandii.

  • 12:40

    Prezydent Emmanuel Macron powinien pojechać do Kijowa. Francja jest oczekiwana w Ukrainie – powiedział były prezydent Francois Hollande w wywiadzie dla stacji BFM TV.

    Pytany o zaangażowanie Francji i wsparcie dla Ukrainy, Hollande stwierdził, że należy powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina. Wspomniał również wcześniejsze wizyty szefów państw i prezydentów innych krajów w Kijowie.

  • 12:18

    Premier Mateusz Morawiecki: Polska została poproszona o pomoc w wywozie zboża z Ukrainy. Otrzymujemy z tego tytułu środki z UE, by zwiększyć przepustowość i poprawić infrastrukturę, która umożliwi wywóz towarów z Ukrainy na Bliski Wschód, do Afryki i innych państw.

  • 12:14

    Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Ukrainie uczestniczył w otwarciu tymczasowego miasteczka domków kontenerowych w Borodziance (Ukraina).

    - Ukraina walczy dziś, by przywrócić pokój tu, ale także aby przywrócić pokój i bezpieczeństwo całej Europie. Wszyscy dziś żyjemy w cieniu barbarzyńskiego, bestialskiego ataku Rosji, która testuje swoje laboratorium zła - powiedział szef polskiego rządu.

  • 11:56

    Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu w wydanym wyroku utrzymał w mocy sankcje personalne nałożone w 2020 r. przez Radę UE na Jewgienija Prigożyna, rosyjskiego biznesmena i bliskiego współpracownika prezydenta Władimira Putina. Rosjanin został ukarany za zaangażowanie tzw. Grupy Wagnera w Libii.

  • 11:53

    Rosyjscy dowódcy zmuszali żołnierzy do podpisywania oświadczeń, że podczas wojny na Ukrainie będą zabijać cywilów - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która opublikowała na Facebooku nagranie wideo ukazujące fragment przesłuchania jednego z jeńców wroga.

    - Jestem (rosyjskim) snajperem. (...) Otrzymaliśmy rozkaz, żeby podpisać zgodę, że na Ukrainie będziemy zabijać cywilów. 29 kwietnia podpisałem taki dokument, ale niektórzy odmówili. Zastępca dowódcy ds. politycznych powiedział im jednak, żeby wyrazili zgodę, ponieważ jeśli nie pojadą na Ukrainę, to trafią do aresztu dyscyplinarnego lub zostaną zwolnieni ze służby - relacjonował jeniec, schwytany przez ukraińskie wojska pod Wołnowachą w obwodzie donieckim.

  • 11:31

    Cztery osoby zginęły, a siedem zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu charkowskiego – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

    W Złoczowie zginęła kobieta, a w Iwaniwce 12-letni chłopiec. Kolejne dwie osoby poniosły śmierć we wsi Szestakowe.

  • 11:00

    Niemcy dostarczą Ukrainie system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu IRIS-T - przekazał kanclerz Olaf Scholz.

  • 10:59

    Ze względu na wysoką cenę Belgia nie dostarczy Ukrainie obiecanych samobieżnych haubic M109 - podał dziennik "De Morgen".

    Źródła gazety informują, że negocjacje z dostawcą załamały się ze względu na jego zbyt wysokie oczekiwania finansowe.

  • 10:55

    Po opuszczeniu Kijowa przez rosyjskie wojska, musiały one wznowić walki w ciągu dwóch tygodni, a to zdecydowanie zbyt szybko, aby móc się zreorganizować. Taka decyzja musiała przyjść z Moskwy - mówi emerytowany amerykański generał Philip Breedlove, cytowany przez "New York Times".

  • 10:51

    Papież Franciszek zaapelował podczas audiencji generalnej o rozwiązanie kwestii blokady eksportu zbóż z powodu wojny na Ukrainie. - Proszę o to, by nie wykorzystywać zboża, podstawowej żywności, jako broni wojennej - wezwał.

    - Wielkie zaniepokojenie budzi blokada eksportu zboża z Ukrainy, od którego zależy życie milionów osób, zwłaszcza w uboższych krajach - oświadczył papież w czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra. - Kieruję żarliwy apel o to, by podjęto każdy wysiłek, by rozwiązać tę kwestię i zagwarantować powszechne prawo człowieka do odżywiania się - dodał.

  • 10:35

    Rząd Szwajcarii nie zgodził się, by Dania przekazała Ukrainie pojazdy opancerzone produkcji szwajcarskiej w celu wzmocnienia obrony przed rosyjską inwazją. Jako powód podano politykę neutralności – podała stacja Sky News, cytując szwajcarską stację SRF.

  • 10:20

    Siły rosyjskie kontrolują 70 procent Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, ale walki trwają – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

  • 10:17

    W okupowanym Mariupolu Rosjanie wypędzają ludzi na ulicę i rekwirują część mieszkań. Trwają przygotowania do wyburzenia zniszczonych przez ostrzał domów i bloków - poinformował na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

    "Okupanci przygotowują się do wyburzenia większości budynków, które ucierpiały wskutek ostrzału. Właściciele mieszkań są dosłownie wyrzucani na ulicę" - podał.

  • 10:14

    Siły zbrojne Ukrainy odpowiadają na działania agresora, koncentrując się na Donbasie, sytuacja jest bardzo trudna, jednak obrońcy są dalecy od utraty kontroli w walce - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

  • 10:10

    Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, potwierdziliśmy już śmierć 243 dzieci, a 446 innych osób poniżej 18. roku życia zostało rannych - poinformowała na Twitterze ukraińska Prokuratura Generalna. W komunikacie podkreślono, że są to dane niepełne, ponieważ nie obejmują miejsc, gdzie trwają aktywne działania wojenne.

  • 10:00

    Jedna osoba zginęła i jedna odniosła obrażenia w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzału obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy – poinformowały władze obwodowe na Facebooku.

    "Trwają ostrzały w hromadziebereznehuwackiej. Jedna osoba zginęła" – poinformowano. W środę nad ranem natomiast jedna osoba została ranna w Oczakowie.

  • 9:50

    W ciągu ostatniego roku przybyło nam ponad 1,6 tysiąca lekarzy z zagranicy. Przede wszystkim są to medycy z Ukrainy, ponieważ jest to 800 osób - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

  • 9:44

    Waszyngton ma wątpliwości, czy przejmowanie na poczet sankcji rosyjskich rezerw finansowych i obligacji, zdeponowanych w Stanach Zjednoczonych, jest właściwym rozwiązaniem. Przeszkodą są regulacje prawne, zachodzą też obawy o podejście innych państw do lokowania w przyszłości swoich rezerw w dolarach - poinformował "New York Times".

  • 9:19

    Wróg intensyfikuje rozpoznanie lotnicze w rejonie Odessy na południu Ukrainy. Prawdopodobieństwo ataków rakietowych pozostaje wysokie - poinformował na Telegramie szef odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.

    "Największe zagrożenie przedstawiają samoloty oraz okręty przenoszące pociski manewrujące Kalibr" - wyjaśnił.

  • 9:17

    Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 30,7 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Minionej doby Rosja straciła też śmigłowiec, trzy czołgi, 41 pojazdów opancerzonych, 10 systemów artylerii, system przeciwlotniczy i cztery drony – wynika z komunikatu

  • 9:10

    Rosyjskie operacje lądowe na Ukrainie skupiają się obecnie na niewielkim obszarze obwodu ługańskiego, natomiast poza Donbasem Rosja nadal prowadzi ataki rakietowe wymierzone w ukraińską infrastrukturę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Rosyjskie operacje lądowe pozostają ściśle skoncentrowane, a siła ognia skupia się w niewielkim sektorze obwodu ługańskiego. W dniach 30-31 maja nasiliły się walki na ulicach Siewierodoniecka, a siły rosyjskie zbliżyły się do centrum miasta. Prawdopodobnie ponad połowa miasta jest obecnie zajęta przez siły rosyjskie, w tym przez bojowników czeczeńskich. Poza Donbasem Rosja nadal prowadzi ataki rakietowe dalekiego zasięgu na infrastrukturę na całej Ukrainie. Strategicznie ważny most łączy Ukrainę z Rumunią i ukraińskimi portami na Dunaju, które stały się kluczowe dla ukraińskiego eksportu po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów na Morzu Czarnym" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 8:59

    Codziennie ginie 60-100 żołnierzy ukraińskich i wielu zostaje rannych – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańskim serwisem Newsmax.

    "Sytuacja jest bardzo trudna. Tracimy 60-100 żołnierzy dziennie, którzy giną w działaniach bojowych, a około 500 zostaje rannych" – oznajmił prezydent.

    Jak podkreślił, najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie Ukrainy w obwodach donieckim i ługańskim.

  • 8:53

    Od 24 lutego, gdy Rosja rozpoczęła na pełną skalę inwazję na Ukrainę, zabitych zostało tam już 32 dziennikarzy – podała stacja Sky News, cytując obliczenia ukraińskiego parlamentu.

    Sky News przypomina, że w tym tygodniu zginął francuski reporter stacji BMF TV Frederic Leclerc-Imhoff, który został trafiony odłamkiem w czasie relacjonowania operacji ewakuacyjnej w pobliżu Siewierdoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Według miejscowych władz ciężarówkę jadącą po ludzi ostrzelali Rosjanie.

    Wcześniej na Ukrainie zginął również m.in. francusko-irlandzki operator Fox News Pierre Zakrzewski, operator telewizji LIVE Jewhen Sakun, fotograf Maksym Łewin, b. korespondent dziennika "New York Times" Brent Renaud, dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa i korespondentka "The Insider" Oksana Baulina.

  • 8:49

    Okupanci tracą zainteresowanie wojną i chcą wracać do domów - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, powołując się na przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza.

    Rosyjski żołnierz przyznał w rozmowie z żoną, że w armii panuje "całkowity bałagan". Dodał, że został oszukany w kwestii wynagrodzenia i za udział w agresji na Ukrainę otrzyma jedynie 2,5 tys. dolarów.

    Żołnierz tłumaczył, że po ataku na Łyman obiecano im powrót do kraju. Jego żona poskarżyła się, że w domu nie ma nawet chleba, więc była zmuszona sprzedać dziecięce łóżeczko.

  • 8:36

    Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,749 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 22,5 tysiąca osób. - dodała.

  • 8:26

    Najeźdźcy rozmieścili na Wyspie Węży zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń, która mogłaby zapewnić osłonę ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy i okolic miasta - poinformował rzecznik dowództwa operacyjnego Południe Władysław Nazarow.

  • 8:06

    We wtorek w wyniku rosyjskich ostrzałów 21 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 zostało rannych - podał w środę sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

  • 7:58

    Rosyjscy żołnierze w Chersoniu [20.05.2022]

  • 7:53

    Siły rosyjskie wysadziły mosty przez rzekę Ingulec, starając się przeciwdziałać ukraińskiej kontrofensywie na południu kraju – poinformowało dowództwo operacyjne Południe na Facebooku.

    Mosty zostały wysadzone w pobliżu wioski Dawydiw Brod i miasta Wełyka Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim.

  • 7:50

    Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w Donbasie, a okręty Floty Czarnomorskiej izolują teren działań bojowych i blokują ruch statków na południu Ukrainy – podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 7:35

    Ukraina stała się obronną granicą świata przed Rosją i Putinem, a to oznacza, że nie możemy oddać żadnych terytoriów. To kwestia naszej suwerenności – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańskim serwisem Newsmax.

    - Nie jesteśmy gotowi oddać żadnych terytoriów, ponieważ to są nasze terytoria. To nasza niepodległość, nasza suwerenność, o to w tym chodzi – powiedział Zełenski w wywiadzie udzielonym w Kijowie.

    Prezydent Ukrainy przyznał, że "istnieją pewne problemy z niektórymi terytoriami, są pewne szczegóły, ale wszystkie te trudności mogą być omówione, a te dyskusje będą konieczne, by powstrzymać wojnę". Zaznaczył, że pozwolenie na siłowe zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego nie wchodzi w grę, a zamiast tego trudności trzeba rozwiązać kanałami dyplomatycznymi.

  • 7:05

    Przed wojną budynek starego przedszkola w Irpieniu stał pusty. Władze miasta planowały go zburzyć. Wszystko zmieniło się po zbombardowaniu miasteczka przez armię rosyjską. Stary budynek okazał się wówczas jedynym schronieniem dla wielu mieszkańców miasta, którzy z dnia na dzień stracili dorobek całego życia i zostali bez dachu nad głową. Teraz w przedszkolu mieszka około 120 osób.

  • 4:40

    Według Białego Domu nowy, jedenasty już pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie wart łącznie 700 mln dol. i oprócz HIMARS będzie zawierał również m.in. radary obrony powietrznej, radary przeciwartyleryjskie, śmigłowce, amunicję oraz części do haubic M777, dodatkowe pociski przeciwpancerne Javelin i pojazdy opancerzone. Pakiet ma zostać szczegółowo zaprezentowany w środę.

  • 4:40

    W tekście w "NYT" Biden zapowiedział również, że nie będzie naciskał na Ukrainę, by czyniła ustępstwa na rzecz Rosji. "Nie będę naciskał na ukraiński rząd - prywatnie ani publicznie - by czynił jakiekolwiek ustępstwa terytorialne. To byłoby niesłuszne i sprzeczne z ugruntowanymi zasadami" - napisał Biden.

  • 4:40

    Dostarczymy Ukrainie bardziej zaawansowane systemy rakietowe i bardziej precyzyjną amunicję - zadeklarował prezydent USA Joe Biden w tekście opublikowanym na łamach "New York Timesa".

    "Działamy szybko, by wysyłać Ukrainie znaczącą ilość broni i amunicji, aby mogła ona walczyć na polu bitwy i być w najsilniejszej możliwej pozycji przy stole negocjacyjnym. Dlatego zdecydowałem, że dostarczymy Ukraińcom bardziej zaawansowane systemy rakietowe i amunicję, która umożliwi im bardziej precyzyjne uderzanie w kluczowe cele na polu bitwy na Ukrainie" - napisał prezydent na łamach dziennika.

  • 4:39

    - Cały czas dostosowujemy naszą pomoc do zmieniających się potrzeb Ukraińców - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

    Komentując wcześniejszą wypowiedź prezydenta Bidena o tym, że USA nie przekażą systemów rakietowych o zasięgu pozwalającym Ukraińcom na uderzenie wewnątrz Rosji, rzecznik stwierdził, że amerykańska pomoc "koncentruje się na samoobronie" i odpieraniu rosyjskich ataków na polu bitwy.

  • 4:39

    Ukraińscy żołnierze w miejscowości Bachmut w obwodzie donieckim

    Ukraińscy żołnierze w miejscowości Bachmut w obwodzie donieckim

    Ukraińscy żołnierze w miejscowości Bachmut w obwodzie donieckim

  • 4:39

    USA ogłoszą w środę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego wejdą m.in. systemy artylerii rakietowej wraz z rakietami kierowanymi GMLRS - powiedział wysoki rangą przedstawiciel administracji Bidena. - Wciąż dopinane są szczegóły i trudno mówić o ostatecznym kształcie, ale jutro już to ogłosimy - powiedział oficjel.

    Potwierdził przy tym wcześniejsze doniesienia "Wall Street Journal", że w skład pakietu wejdą systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z rakietami GMLRS o zasięgu 70 km. Na liście sprzętu znajdą się też kolejne sztuki amunicji artyleryjskiej do haubic M777, które - jak twierdzi administracja - są intensywnie wykorzystywane na froncie.

  • 4:38

    Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre przyznała, że rozważane jest przekazanie Ukrainie systemu rakietowego MLRS. – Ale jak powiedział prezydent, nie będziemy wysyłać rakiet dalekiego zasięgu do użytku poza polem bitwy na Ukrainie – podkreśliła.

    Agencja Reutera poinformowała, opierając się na relacjach amerykańskich urzędników, że prezydent USA Joe Biden nie chce, aby rakiety wystrzelono na terytorium Rosji, a w efekcie, aby doprowadzono do rozszerzenia wojny w Ukrainie.

  • 4:38

    Rosja może wkrótce starać się zaanektować Chersoń lub stworzyć "Chersońską Republikę Ludową", choć jej władze okupacyjne poniosły porażkę w uzyskaniu legitymacji miejscowych mieszkańców - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Rzecznik odmówił też komentarza w sprawie doniesień o ustanowieniu stałej obecności żołnierzy USA w Polsce.

    - Kreml prawdopodobnie rozważa kilka opcji, od uznania tak zwanej republiki ludowej po aneksję, jak Rosja zrobiła to na Krymie. To przewidywalna część rosyjskiego scenariusza, dlatego w dalszym ciągu bijemy na alarm - powiedział Price podczas konferencji prasowej.

    Zwrócił przy tym uwagę między innymi na coraz częstsze wizyty rosyjskich oficjeli do okupowanego regionu, dekret prezydenta Putina o ułatwieniu wydawania paszportów dla obywateli Ukrainy, oraz plany wprowadzenia rubla jako waluty.

Autorka/Autor:asty, pp, ads/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: