Prezydent Ukrainy nakazał szybkie sprawdzenie prawomocności orzeczeń o niezdolności do służby

Autor:
asty//mm
Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy wydał dekret dotyczący szybkiego sprawdzenia prawomocności orzeczeń lekarskich o niezdolności do służby wojskowej i przeprowadzenie badań na nowych zasadach. Decyzja Wołodymyra Zełenskiego ma związek z kontrolami w wojskowych komisjach lekarskich w całym kraju – ukraiński przywódca przyznał po nich, że dzięki decyzjom niektórych komisji, które za łapówki orzekały o niezdolności do służby, tysiące ludzi wyjechało za granicę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał we wtorek dekret zatwierdzający postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, dotyczący szybkiego sprawdzenia prawomocności orzeczeń lekarskich o niezdolności do służby wojskowej i przeprowadzenie badań na nowych zasadach.

Czytaj także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Przewiduje ono, że w ciągu tygodnia od daty wejścia dekretu w życie, ministerstwa, inne centralne organy władzy wykonawczej, obwodowe i miejskie administracje państwowe Kijowa, które zarządzają zakładami opieki zdrowotnej z medycznymi komisjami eksperckimi i wojskowymi komisjami lekarskimi mają utworzyć grupy robocze mające na celu weryfikację ważności decyzji wojskowych komisji lekarskich w sprawie ustalenia inwalidztwa i uznania niezdolności do służby wojskowej.

W ciągu trzech miesięcy grupy robocze mają orzec o prawomocności orzeczeń wojskowych komisji lekarskich wydanych w okresie stanu wojennego w Ukrainie. W ciągu najbliższych dwóch tygodni mają one także zbadać przypadki przekraczania granicy państwowej przez obywateli Ukrainy uznanych za niezdolnych lub częściowo zdolnych do służby wojskowej.

W ciągu tygodnia grupy robocze mają ponadto opracować i zatwierdzić plan przygotowania aktów prawnych mających na celu zapewnienie jakości, skuteczności i odpowiedniego poziomu wojskowych badań lekarskich w Siłach Zbrojnych Ukrainy w stanie wojennym, w tym terminów i osób odpowiedzialnych za wdrożenie tych przepisów. Usprawniony ma zostać cały systemu badań lekarskich dla przedpoborowych, poborowych i osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej przez wojskowe komisje lekarskie.

Kontrole w wojskowych komisjach lekarskich

Pod koniec sierpnia prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o kontrolach w wojskowych komisjach lekarskich w całym kraju i przyznał, że dzięki decyzjom niektórych komisji, które za łapówki orzekały o niezdolności do służby, tysiące ludzi wyjechało za granicę. Podkreślił, że w niektórych obwodach Ukrainy aż dziesięciokrotnie wzrosła po 24 lutego 2022 r. liczba wykreśleń z ewidencji wojskowej na skutek decyzji komisji lekarskich. Wskazał, że trwają działania śledcze wobec pracowników komisji.

- Osobno zostanie przeanalizowany rejestr tych, którzy wyjechali za granicę dzięki wyraźnie wątpliwym decyzjom wojskowych komisji lekarskich, przede wszystkim decyzjom tych, którzy już zostali przyłapani na korupcji. Chodzi o co najmniej tysiące ludzi - powiedział wówczas Zełenski.

Ujawnione w ostatnich miesiącach przypadki korupcji w ukraińskiej armii doprowadziły do dymisji ministra obrony Ołeksija Reznikowa i szefów komisariatów wojskowych (wojskowych komend uzupełnień) we wszystkich obwodach Ukrainy. Media informowały m.in. o nieprawidłowościach związanych z zakupami na rzecz sił zbrojnych oraz skandalu dotyczącym wystawiania fałszywych odroczeń od służby wojskowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//mm

Źródło: PAP