Premier Ukrainy: po wojnie Ukraina powinna stać się europejskim centrum produkcji nowoczesnej broni

Źródło:
PAP
Z dróg Kijowa zaczną znikać blokady
Z dróg Kijowa zaczną znikać blokady
Kijowska administracja
Z dróg Kijowa zaczną znikać blokady Kijowska administracja

Premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu rządu oświadczył, że Ukraina powinna po wojnie stać się europejskim centrum produkcji nowoczesnego uzbrojenia. Zapewnił, że kraj już zmienia strukturę swojego przemysłu obronnego.

- Bezpieczeństwo naszego kraju po wojnie to nie tylko wstąpienie do NATO, to przede wszystkim nasza armia i kompleks obronno-przemysłowy. Ukraina powinna stać się europejskim centrum produkcji nowoczesnego uzbrojenia - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu rządu.

Mówiąc o nowej strukturze przemysłu obronnego, wymienił plany wspólnych projektów z największymi światowymi koncernami zbrojeniowymi. - Kładziemy nacisk na współczesne rozwiązania i projekty technologiczne - dodał.

Kijów Stock Holm / Shutterstock

Wskazał przy tym, że bezpieczeństwo dotyczyć powinno również życia codziennego: bezpieczeństwa w szkołach, przestrzeni publicznej, na drogach. Pierwszoplanowym zdaniem powinno być rozminowanie terytorium kraju i budowa schronów.

Niektóre zachodnie koncerny zbrojeniowe już wyrażały zainteresowanie produkcją broni na Ukrainie po zakończeniu wojny - informowała w czerwcu agencja Reutera, powołując się na rozmowy dziennikarzy z przedstawicielami firm z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Kijów negocjuje z europejskimi firmami zbrojeniowymi

Plany rozpoczęcia produkcji na Ukrainie przedstawił w czerwcu br. turecki koncern zbrojeniowy Baykar. Zapowiedział on, że będzie od 2025 roku produkował drony bojowe Bayraktar również na Ukrainie.

Władze w Kijowie informowały w czerwcu, że prowadzą rozmowy z firmami zbrojeniowymi z Niemiec, Francji, Włoch i państw Europy Środkowej dotyczące ewentualnego rozpoczęcia produkcji broni na Ukrainie.

Wcześniej niemiecki koncern Rheinmetall powiadomił o nawiązaniu współpracy z Ukroboronpromem, której rezultatem miałaby być produkcja i serwisowanie czołgów na terytorium Ukrainy. Również brytyjski BAE Systems zgłaszał zainteresowanie otwarciem w tym kraju zakładów naprawczych i produkcyjnych.

Koncerny zachodnie biorą jednak pod uwagę rozpoczęcie takiej współpracy dopiero po zakończeniu wojny. Rozpoczęcie produkcji już teraz, w warunkach rosyjskiej inwazji, jest oceniane jako obarczone zbyt dużym ryzykiem.

Autorka/Autor:asty/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stock Holm / Shutterstock