"Ukraina potrzebuje nowych gwarancji bezpieczeństwa. Poprzednie zawiodły"


Kandydat na prezydenta Petro Poroszenko – jeden z najbogatszych biznesmenów na Ukrainie - sądzi, że jego kraj potrzebuje nowych, zachodnich gwarancji bezpieczeństwa, ponieważ kryzys krymski wykazał, że dotychczasowe z 1994 r. okazały się nieskuteczne.

- Nowy specjalny traktat powinien zastąpić memorandum budapeszteńskie z 1994 r. podpisane przez USA, Wielką Brytanię i Rosję, ponieważ nie zapobiegło inwazji Krymu, choć gwarantowało terytorialną integralność Ukrainy – powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sunday Telegraph".

- Traktat, który zastąpiłby memorandum, powinien przewidywać całkowicie jasny mechanizm określający, jak Ukraina może zapewnić bezpieczeństwo nie tylko swoje własne, ale także europejskie i globalne – wyjaśnił.

Poroszenko, nazywany na Ukrainie "królem czekolady", z majątkiem wycenianym na ok. 1,7 mld USD, zapowiedział, że w razie wybrania go na prezydenta wykorzysta swoje doświadczenie w biznesie dla poskromienia korupcji występującej na Ukrainie na dużą skalę.

- Wiemy, jak skorzystać z doświadczeń świata zachodniego w sprawie walki z korupcją i wykazać zerową tolerancję wobec tego zjawiska. Potrzebujemy (zagranicznej) pomocy finansowej, ale w pierwszej kolejności musimy uporać się z korupcją – zaznaczył.

Szanse na prezydenturę

Poroszenko ma najwyższe - ponad 20-procentowe poparcie wśród kandydatów na prezydenta Ukrainy w wyborach wyznaczonych na 25 maja. Był ministrem spraw zagranicznych za prezydentury Wiktora Juszczenki oraz szefem resortu rozwoju gospodarczego i handlu za rządów jego następcy Wiktora Janukowycza.

- W czasie, gdy bledną gwiazdy ukraińskiego politycznego establishmentu, Poroszenko postrzegany jest jako najlepszy kandydat w kontekście ogólnie słabego wyboru – cytuje gazeta opinię Andrew Wilsona z think tanku ECFR. - Fakt, że nie stoi za nim żadna duża partyjna machina uczyni go atrakcyjnym dla części wyborców, ale może oznaczać także to, że będzie mu trudno przepchać pewne sprawy w parlamencie. Faktycznie jest on tylko marką towarową, jak jego czekolada – ocenił Wilson. W czasie ostatnich protestów na Majdanie Poroszenko rozdawał jego uczestnikom czekoladowe batoniki i nagłaśniał protest w kontrolowanej przez siebie stacji telewizyjnej – Kanał 5. Oprócz czekolady i mediów ma udziały w przemyśle motoryzacyjnym i stoczniowym. W połowie marca władze Rosji zamknęły jego fabrykę czekolady w Lipiecku nad rzeką Woroneż pod pretekstem naruszeń przepisów o znakach towarowych.

[object Object]
Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25

Autor: kg/jk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości