Polska medyczka w Ukrainie: jestem pod wrażeniem ducha walki i odwagi Ukraińców

Źródło:
TVN24
Daniszewska: jestem pod wrażeniem ducha walki i odwagi Ukraińców
Daniszewska: jestem pod wrażeniem ducha walki i odwagi UkraińcówTVN24 BiS
wideo 2/3
Daniszewska: jestem pod wrażeniem ducha walki i odwagi UkraińcówTVN24 BiS

Mimo zmęczenia, u Ukraińców wciąż jest widoczna chęć walki o swoje ziemie, o swoje rodziny i przyjaciół w okopie - powiedziała dowódczyni zespołu polskich medyków "Awangarda" Katarzyna Daniszewska. Medyczka, biorąca udział w działaniach w Ukrainie, jest jedną z wyróżnionych w czwartek Medalem za Ofiarność i Odwagę.

W czwartek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera wręczył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe lekarzom, ratownikom medycznym i wolontariuszom zaangażowanym w pomoc medyczną na terenie Ukrainy.

Wśród wyróżnionych Medalem za Ofiarność i Odwagę znalazła się dowódczyni "Awangardy" Katarzyna Daniszewska. Oprócz niej wyróżnionych zostało 13 członków zespołu polskich medyków na froncie w Ukrainie.

- Niesiemy pomóc wszystkim, którzy tego potrzebują. Ewakuowaliśmy też cywili, także obywateli Polski, ale głównie nasza praca polega na ratowaniu życia żołnierzy, którzy z frontu wracają w bardzo różnym stanie – powiedziała Katarzyna Daniszewska w programie "Dzień na świecie" w TVN24 BiS.

Przedstawicielka "Awangardy" potwierdziła, że na froncie walczy coraz więcej starszych wiekiem żołnierzy. – To widać zarówno wśród żołnierzy, którzy trafiają do nas na punkt stabilizacyjny czy na ewakuację medyczną, ale też widać to na zewnątrz przy samych ruchach i zespołach, które ruszają na front – przyznała.

Daniszewska: na froncie walczy coraz więcej starszych wiekiem żołnierzy
Daniszewska: na froncie walczy coraz więcej starszych wiekiem żołnierzyTVN24 BiS

Daniszewska: jestem pod wrażeniem ducha walki i odwagi Ukraińców

Zapytana o nastroje panujące wśród ukraińskich żołnierzy, stwierdziła że bywa z tym "bardzo różnie". – Trzeba wziąć pod uwagę, że ponieważ mamy już prawie dwa lata konfliktu, to wszyscy są już bardzo przemęczeni – oceniła.

- Jest to też wojna na wyniszczenie. Bardzo dużo osób zginęło w tym konflikcie, zresztą większość tych młodych, ale oni nadal na front wracają. Nawet ranni, którym kategorycznie zabraniamy wracać, oni dosłownie uciekają przed nami i krzyczą, że oni zostawili na froncie swoich przyjaciół – opowiedziała.

Daniszewska: uciekają przed nami i krzyczą, że oni zostawili na froncie swoich przyjaciół
Daniszewska: uciekają przed nami i krzyczą, że oni zostawili na froncie swoich przyjaciółTVN24 BiS

- Jestem pod ciągłym wrażeniem ducha walki i odwagi, którą oni mają. Mimo zmęczenia, które jest widoczne, chęć walki o swoje ziemie, o swoje rodziny i przyjaciół w okopie, to cały czas jest – podkreśliła.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: TVN24