"Da Vinci" zginął w obronie Bachmutu. Legendarnego dowódcę pożegnano w Kijowie

Źródło:
PAP
Pożegnanie legendarnego dowódcy "Da Vinci" w soborze św. Michała Archanioła w Kijowie
Pożegnanie legendarnego dowódcy "Da Vinci" w soborze św. Michała Archanioła w KijowieReuters
wideo 2/21
Pożegnanie legendarnego dowódcy "Da Vinci" w soborze św. Michała Archanioła w KijowieReuters

Legendarny dowódca ukraiński o pseudonimie "Da Vinci", Dmytro Kociubajło, został uroczyście pożegnany w Kijowie przez przedstawicieli władz i obywateli Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Zasług Bojowych. W uroczystości uczestniczyła premier Finlandii Sanna Marin, która tego dnia była w stolicy Ukrainy. "Utrata naszych bohaterów jest bolesna" - napisał ukraiński prezydent.

W panichidzie, czyli liturgii żałobnej poświęconej zmarłemu, w soborze świętego Michała Archanioła w Kijowie wzięli udział między innymi prezydent Zełenski, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Zalużny, minister obrony Ołeksij Reznikow i przebywająca z wizytą w ukraińskiej stolicy premier Finlandii Sanna Marin. "Da Vinci" został odprowadzony w ostatnią drogę przy wtórze dźwięków tradycyjnych trombit huculskich, pochodził bowiem z Zakarpacia.

Legendarny dowódca "Da Vinci" zginął w obronie Bachmutu

Dowódca zginął 7 marca w walkach o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Poniósł śmierć na stanowisku bojowym, razem z żołnierzami ze swego oddziału.

Wołodymyr Zełenski i Sanna Marin uczestniczyli w pożegnaniu legendarnego dowódcy "Da Vinci"president.gov.ua
Pożegnanie legendarnego dowódcy "Da Vinci" w soborze św. Michała Archanioła w Kijowiepresident.gov.ua

Następnie odbyła się ceremonia jego pożegnania na Majdanie w udziałem tysięcy osób. "Da Vinci" zostanie pochowany na jednym z cmentarzy w Kijowie.

Prezydent powiadomił na Telegramie, że pośmiertne odznaczenie dla "Da Vinci" wręczył osobiście jego matce. "Utrata naszych bohaterów jest bolesna. Dzielnych, odważnych, silnych. Wiernych sobie i państwu" - podkreślił, dodając, że "Da Vinci" nigdy nie zostanie zapomniany. "Będziemy zawsze wdzięczni" - zaznaczył.

Bohater Ukrainy, walczył od 2014 roku

Dzień wcześniej bohatera pożegnała jego rodzinna wioska w obwodzie iwanofrankiwskim, Bouszów. "Da Vinci" pozostawił po sobie brata, cztery siostry, matkę i babcię.

Zdjęcie z 30 listopada 2021 roku
Wołodymyr Zełenski nadał Dmytrowi Kociubajle tytuł Bohatera UkrainyZdjęcie z 30 listopada 2021 rokupresident.gov.ua

"Da Vinci" był pierwszym ochotnikiem, który jeszcze za życia otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy. Było to 30 listopada 2021 roku.

Dmytro Kociubajło zaczął walczyć przeciw siłom rosyjskim od razu po wydarzeniach na kijowskim Majdanie w 2014 roku, gdy miał 18 lat. Został ciężko ranny podczas walk w obwodzie donieckim, wrócił na front po trzech miesiącach rehabilitacji. W wieku 21 lat został najmłodszym dowódcą kompanii. Zginął w wieku 27 lat.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: