Legendarny dowódca ukraiński o pseudonimie "Da Vinci", Dmytro Kociubajło, został uroczyście pożegnany w Kijowie przez przedstawicieli władz i obywateli Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Zasług Bojowych. W uroczystości uczestniczyła premier Finlandii Sanna Marin, która tego dnia była w stolicy Ukrainy. "Utrata naszych bohaterów jest bolesna" - napisał ukraiński prezydent.
W panichidzie, czyli liturgii żałobnej poświęconej zmarłemu, w soborze świętego Michała Archanioła w Kijowie wzięli udział między innymi prezydent Zełenski, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Zalużny, minister obrony Ołeksij Reznikow i przebywająca z wizytą w ukraińskiej stolicy premier Finlandii Sanna Marin. "Da Vinci" został odprowadzony w ostatnią drogę przy wtórze dźwięków tradycyjnych trombit huculskich, pochodził bowiem z Zakarpacia.
Legendarny dowódca "Da Vinci" zginął w obronie Bachmutu
Dowódca zginął 7 marca w walkach o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Poniósł śmierć na stanowisku bojowym, razem z żołnierzami ze swego oddziału.
Wołodymyr Zełenski i Sanna Marin uczestniczyli w pożegnaniu legendarnego dowódcy "Da Vinci"
Źródło: president.gov.ua
Pożegnanie legendarnego dowódcy "Da Vinci" w soborze św. Michała Archanioła w Kijowie
Źródło: president.gov.ua
Następnie odbyła się ceremonia jego pożegnania na Majdanie w udziałem tysięcy osób. "Da Vinci" zostanie pochowany na jednym z cmentarzy w Kijowie.
Prezydent powiadomił na Telegramie, że pośmiertne odznaczenie dla "Da Vinci" wręczył osobiście jego matce. "Utrata naszych bohaterów jest bolesna. Dzielnych, odważnych, silnych. Wiernych sobie i państwu" - podkreślił, dodając, że "Da Vinci" nigdy nie zostanie zapomniany. "Będziemy zawsze wdzięczni" - zaznaczył.
⚡️Thousands say goodbye to Hero of Ukraine killed in action.
Dmytro Kotsiubailo, commander of the First Mechanized Battalion "Da Vinci Wolves," was killed near Bakhmut. Thousands gathered to say goodbye to Kotsiubailo in downtown Kyiv on March 10.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 10, 2023
⚡️Thousands say goodbye to Hero of Ukraine killed in action.
Dmytro Kotsiubailo, commander of the First Mechanized Battalion "Da Vinci Wolves," was killed near Bakhmut. Thousands gathered to say goodbye to Kotsiubailo in downtown Kyiv on March 10.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 10, 2023
Setki osób żegnały Kociubajłe na ulicach Kijowa
Bohater Ukrainy, walczył od 2014 roku
Dzień wcześniej bohatera pożegnała jego rodzinna wioska w obwodzie iwanofrankiwskim, Bouszów. "Da Vinci" pozostawił po sobie brata, cztery siostry, matkę i babcię.
Wołodymyr Zełenski nadał Dmytrowi Kociubajle tytuł Bohatera Ukrainy
Źródło: president.gov.ua
"Da Vinci" był pierwszym ochotnikiem, który jeszcze za życia otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy. Było to 30 listopada 2021 roku.
Dmytro Kociubajło zaczął walczyć przeciw siłom rosyjskim od razu po wydarzeniach na kijowskim Majdanie w 2014 roku, gdy miał 18 lat. Został ciężko ranny podczas walk w obwodzie donieckim, wrócił na front po trzech miesiącach rehabilitacji. W wieku 21 lat został najmłodszym dowódcą kompanii. Zginął w wieku 27 lat.
Atak Rosji na Ukrainę [2023]
Zniszczony rosyjski czołg w obwodzie zaporoskim
Źródło: Ukrinform/NurPhoto via Getty Images
Zniszczenia po rosyjskim uderzeniu na Lwów
Źródło: PAP/EPA/Lviv Mayor Andriy Sadovyi
Reflektory obrony przeciwlotniczej na niebie nad Kijowem
Źródło: PAP/Leszek Szymański
Odessa. Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym. Funckcjonariusze służb ratowniczych obok bliskich mężczyzny, który zginął w wyniku rosyjskiego ataku
Źródło: Alena Solomonova/PAP
Bachmut
Źródło: Yan Dobronosov/Global Images Ukraine via Getty Images
Czeska aktywistka wykąpała się w czerwonej farbie przed ambasadą Rosji w Pradze
Źródło: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Ukraińscy żołnierze w pobliżu Bachmutu
Źródło: PAP/EPA/Maria Senovilla
Wołodymyr Zełenski odwiedził ukraińskich pograniczników w obwodzie wołyńskim
Źródło: preident.gov.ua
Wołodymyr Zełenski w obwodzie donieckim
Źródło: president.gov.ua
Zniszczenia w Bachmucie
Źródło: ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS/GALLO IMAGES
Bruksela. Protest przeciwko gwałtom dokonywanym na Ukrainkach