Świat

"Rosja nie rezygnuje z agresywnych zamiarów wobec Ukrainy"

Świat

Nagranie archiwalne: ostrzelana szkoła w obwodzie donieckim
Nagranie archiwalne: ostrzelana szkoła w obwodzie donieckim facebook.com/Vyacheslav.Abroskin/
wideo 2/24

Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainie (w 2014 roku) zginęło 2696 żołnierzy ukraińskich, a 9903 zostało rannych – powiedział w rozmowie z agencją Interfax-Ukrainy rzecznik Ministerstwa Obrony Andrij Łysenko.

Sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO) codziennie składa raporty o sytuacji w strefie walk z prorosyjskimi separatystami na wschodniej Ukrainie, a także stratach wśród żołnierzy ukraińskich.

W ciągu ostatniej doby w Donbasie pozycje wojsk ukraińskich zostały ostrzelane przez rebeliantów ponad 50 razy. Jeden żołnierz zginął.

Tysiące zabitych i rannych

W piątek Ministerstwo Obrony w Kijowie podało bilans strat wśród wojskowych od rozpoczęcia do operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy w kwietniu 2014 roku. - Zginęło 2696 żołnierzy ukraińskich, a 9903 zostało rannych - mówił Andrij Łusenko, rzecznik resortu obrony do spraw ATO.

Według szacunków ONZ od 16 lutego do 15 maja bieżącego roku w Donbasie zginęło 36 cywilów, a 157 zostało rannych - przytoczyła dane internetowa gazeta "Ukraińska Prawda".

Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak ocenił, że sytuacja w Donbasie świadczy o tym, iż Rosja nie rezygnuje z agresywnych zamiarów wobec jego państwa.

- Sytuacja na froncie pokazuje, że agresor, którym jest Federacja Rosyjska, nie rezygnuje z idei podboju naszego kraju - oświadczył, żegnając w piątek absolwentów Narodowego Uniwersytetu Obrony.

Minister podkreślił też, że w tych warunkach konieczne jest reformowanie sił zbrojnych i modernizacja armii.

- Przed nami wiele pracy, ale ważne jest to, co zrobiliśmy dotąd dla profesjonalizacji armii. Wiedza, szczególnie ta, która uwzględnia standardy NATO, pozwala nam na zmniejszanie własnych strat bojowych i zwiększanie strat przeciwnika. Wiedza i doświadczenie to rzeczy, które są konieczne do zwycięstwa - mówił Połtorak.

Po aneksji Krymu

Konflikt na Ukrainie rozpoczął się w marcu 2014 roku od zaanektowania przez Rosję Krymu, który w świetle prawa międzynarodowego nadal pozostaje terytorium ukraińskim.

Wiosną tego samego roku separatyści prorosyjscy ogłosili na wschodzie Ukrainy powstanie dwóch samozwańczych republik ludowych - Donieckiej i Ługańskiej. Według Kijowa po stronie separatystów walczą żołnierze regularnej armii rosyjskiej.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: