Ukraińcy są mordowani na oczach całego świata, przez cały rok, we własnych miastach, wsiach, mieszkaniach, szpitalach, teatrach - mówiła w środę na forum ONZ pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Argumentowała na rzecz powołania trybunału do spraw zbrodni dokonanych w czasie rosyjskiej agresji wobec jej kraju.
- Myślę, że się zgodzicie, że niezależnie od państwa czy narodowości mamy prawo, aby nie zabijano nas w naszych własnych domach - oświadczyła Ołena Zełenska, której wcześniej nagrana wypowiedź została wyemitowana podczas specjalnego spotkania ONZ w sprawie pogwałceń praw człowieka w Ukrainie. - Jednakże Ukraińcy są mordowani na oczach całego świata, przez cały rok, we własnych miastach, wsiach, mieszkaniach, szpitalach, teatrach - podkreśliła pierwsza dama Ukrainy.
Ołena Zełenska: prawa człowieka nie znają granic
Zełenska powiedziała, że "gdy prawa obywateli jednego kraju są gwałcone, jest to pogwałcenie praw obywateli innych krajów". - Jeśli wobec jednego kraju popełnia się ludobójstwo, żaden kraj nie może żyć w pokoju - dodała.
- Prawa człowieka są jak powietrze, nie znają granic. Albo my wszyscy je mamy, albo nikt z nas nie ma praw. Gdy Rosja ostrzeliwuje Ukrainę, gdy za zakładnika bierze elektrownie atomowe, jest to atak na samą zasadę praw człowieka. (…) Dlatego mówimy, że nie tylko walczymy z napastnikiem. Walczymy o prawa człowieka, które są wspólne dla ludzi w Bachmucie, w Dnieprze, w Kijowie, w Mariupolu. Są wspólne dla wszystkich tych, którzy są na tej sali i oglądają nas online - zaznaczyła.
Zełenska powiedziała, że stworzenie trybunału do spraw zbrodni dokonanych w czasie rosyjskiej agresji wobec jej kraju służyłoby nie tylko Ukrainie, ale całemu światu. - Nie tylko my tego potrzebujemy, potrzebujemy tego dla wszystkich. Aby to się nigdy więcej nie powtórzyło - oświadczyła pierwsza dama Ukrainy.
Rezolucja w sprawie "sprawiedliwego pokoju"
Ukraina przewidywała przedstawienie w piątek, w rocznicę inwazji Rosji, formalnej uchwały w sprawie specjalnego trybunału, ale według źródeł dyplomatycznych oficjalna prezentacja inicjatywy została przełożona - podał portal France24. Zamiast tego Zgromadzenie Ogólne ONZ miało rozpatrywać rezolucję wzywającą do "sprawiedliwego pokoju" na Ukrainie, która mogłaby uzyskać szersze poparcie państw członkowskich, jak ocenił serwis.
W lutym 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze rozpoczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w czasie wojny w Ukrainie.
Unia Europejska i Ukraina popierają plany utworzenia w Hadze międzynarodowego biura, które ma pomóc w śledztwie dotyczącym "zbrodni agresji" popełnionej przez Rosję. Może to być tymczasowy krok w kierunku utworzenia specjalnego trybunału, jak proponuje Ukraina - przekazał France24.
Źródło: PAP