Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków (wideo archiwalne)
Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków (wideo archiwalne)tvn24.pl
wideo 2/3
Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków (wideo archiwalne)tvn24.pl

807 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Pentagon poinformował, że zapobiegł nieuprawnionemu korzystaniu przez rosyjskie wojsko z terminali internetowych Starlink, obsługiwanych przez SpaceX Elona Muska na Ukrainie - podał Bloomberg. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

> Na terenie Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją, działają podziemne zakłady zbrojeniowe - poinformował hiszpański dziennik "El Mundo", zaznaczając, że fabryki te mogą być alternatywą dla pogrążonego w niedoborach broni Zachodu.

> Dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w czwartek w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy - powiadomił szef administracji tego regionu Serhij Łysak.

> Pentagon poinformował, że zapobiegł nieuprawnionemu korzystaniu przez rosyjskie wojsko z terminali internetowych Starlink, obsługiwanych przez SpaceX Elona Muska na Ukrainie - podał Bloomberg. Urzędnik Pentagonu nie określił, jakie taktyki, metody i procedury są stosowane, aby zakończyć korzystanie przez Rosję z terminali Starlink. Zapewnił jednak, że chodzi o "dobre rozwiązania", które udało się znaleźć wspólnie ze Starlink i Ukrainą.

Pentagon ogłosił blokadę dostępu do Starlinków dla Rosjan na UkrainieLev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images

> Dron zaatakował rafinerię w mieście Saławat na południu Rosji - podały w czwartek władze Baszkirii. Obiekt należący do paliwowego giganta Gazprom jest położony prawie 1400 kilometrów od ukraińskiej granicy. W nocy ze środy na czwartek doszło także do ataku bezzałogowców na bazę paliw w Kraju Krasnodarskim. Według mediów, za dwoma atakami stoi ukraińskie SBU.

> Ukraina powinna nadal atakować rafinerie w Rosji, a krytykowanie tej strategii przez USA nie jest uzasadnione, ponieważ stwarza ona taką presję na Moskwę, jaką miały wywrzeć sankcje na rosyjski sektor energetyczny - ocenia amerykański magazyn "Foreign Affairs".

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w czwartek dekretem Serhija Ruda ze stanowiska szefa Zarządu Ochrony Państwa (UDO) Ukrainy. Rud stał na jego czele od 2019 roku - poinformował portal Ukrainska Prawda.

> Niemcy zakupią od Stanów Zjednoczonych trzy systemy HIMARS dla Ukrainy - poinformował w czwartek niemiecki minister obrony Boris Pistorius podczas wizyty w Waszyngtonie.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images