Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

801 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Dwa rosyjskie drony Shahed zaatakowały tej nocy Charków, powodując duży pożar oraz raniąc co najmniej cztery osoby - poinformował na platformie Telegram mer miasta Ihor Terehow. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

> Dwa rosyjskie drony Shahed zaatakowały tej nocy Charków, powodując duży pożar oraz raniąc co najmniej cztery osoby - poinformował na platformie Telegram mer miasta Ihor Terehow. Gubernator obwodu charkowskiego Oleg Siniegubow poinformował, że w wyniku rosyjskiego nalotu uszkodzone zostały obiekty miejskiej infrastruktury krytycznej w dzielnicy Osnowiańskiej. Strażacy gaszą, m.in. pożar budynku biurowego.

> Łącznie rosyjskie wojsko wystrzeliło dziś w nocy, w kierunku Ukrainy, 13 dronów Shahed 131 i 136. Wystartowały z obwodu biełgorodzkiego, tuż przy granicy z Ukrainą. - Obrona powietrzna Ukrainy zniszczyła wszystkie 13 dronów, którymi wojska rosyjskie atakowały w nocy z piątku na sobotę cele w obwodzie charkowskim i dniepropietrowskim – poinformował dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.

> Ukraina ma prawo wykorzystywać uzbrojenie z Wielkiej Brytanii do ataków na cele w Rosji - przekazał w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron podczas wizyty w Kijowie. Jak przekazało w piątek biuro ukraińskiego prezydenta, spotkał się między innymi z Wołodymyrem Zełenskim.

> Niezależnie od tego, jak ciężkich strat na polu bitwy dozna Rosja, to nie wystarczy, aby wojna się zakończyła, konieczna jest prawdziwa jej izolacja - mówi w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times", generał Ołeksandr Pawluk, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

> Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

> MSZ Francji szacuje, że od rozpoczęcia wojny z Ukrainą zginęło około 150 tys. rosyjskich żołnierzy - poinformował szef francuskiej dyplomacji Stephane Sejourne. Jego zdaniem łącznie z rannymi rosyjskie straty sięgają pół miliona wojskowych.

> 103 drony wyprodukowane na Łotwie pojadą na Ukrainę. Zostały opracowane m.in. na potrzeby 3. Brygady Szturmowej tworzonej przez weteranów pułku specjalnego Azow - podała łotewska telewizja publiczna. Na front drony trafią z przesłaniem upamiętniającym oddzielenie się Łotwy od ZSRR 4 maja 1990 roku.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP