Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

794 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane przez Margaritę Robles. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Siedem osób zginęło w piątek na Ukrainie w rosyjskich atakach na obwody charkowski i sumski na wschodzie i północy kraju oraz chersoński na południu – poinformowały władze obwodowe oraz resort spraw wewnętrznych.

> Rosja nasiliła ataki na ukraińskie linie kolejowe, by utrudnić dostawę na front bardzo potrzebnej broni amerykańskiej – powiedziało agencji Reutera źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).

> Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

> We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy w związku z możliwością rosyjskich ataków rakietowych - poinformował portal Ukraińska Prawda. Portal, powołując się na źródła wojskowe, podał, że w wielu obwodach zaobserwowano rosyjskie rakiety manewrujące. Natomiast mer Charkowa Ihor Terechow poinformował na kanale Telegram o kilku wybuchach w mieście.

> Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane przez Margaritę Robles. Wzięła ona udział w piątkowej wideokonferencji grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

Podczas tej wideokonferencji Robles zapowiedziała też, że przygotowywana dostawa kolejnych czołgów Leopard dla Ukrainy przez hiszpańską armię "przebiega zgodnie z planem". Dodała, że pierwsze z tych pojazdów powinny być gotowe przed nadejściem lipca.

> Ukraińska armia wycofuje z frontu amerykańskie czołgi Abrams M1A1 - podała w piątek agencja AP, powołując się na informacje uzyskane w Pentagonie. Powodem takiej decyzji ma być zagrożenie rosyjskimi atakami przy użyciu dronów. Dotychczas siły ukraińskie straciły pięć z 31 czołgów tego typu, jakie Kijów otrzymał od Waszyngtonu.

> Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lance Cpl. Alyssa Chuluda/dvidshub.net