Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Bachmutem
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Bachmutem
Reuters
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod BachmutemReuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 381 dni. Ukraińcy są silni, gdy dbają o siebie nawzajem, i są wolni, gdy się bronią – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych, dziękując m.in. obrońcom szturmowanego przez siły rosyjskie Bachmutu na wschodzie kraju. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

>> Wojna w Ukrainie - relacja w tvn24.pl

> Prawie 200 żołnierzy rosyjskich zostało zabitych, a ponad 300 zranionych w ciągu ostatnich dni w walkach pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty w telewizji Espreso.

> Legendarny dowódca ukraiński o pseudonimie "Da Vinci", Dmytro Kociubajło, został uroczyście pożegnany w Kijowie przez przedstawicieli władz i obywateli Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Zasług Bojowych. W uroczystości uczestniczyła premier Finlandii Sanna Marin, która tego dnia była w stolicy Ukrainy. "Utrata naszych bohaterów jest bolesna" - napisał ukraiński prezydent.

> Ukraińcy są silni, gdy dbają o siebie nawzajem, i są wolni, gdy się bronią – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych, dziękując m.in. obrońcom szturmowanego przez siły rosyjskie Bachmutu na wschodzie kraju.

> Agencja Reutera opublikowała zdjęcia satelitarne, które pokazują skalę zniszczeń na tym samym obszarze w Bachmucie. Ujęcia dzieli sześć miesięcy.

> Podejmiemy nowe kroki, by uderzać w dodatkowych graczy w państwach trzecich na całym świecie zaangażowanych w omijanie sankcji przeciwko Rosji - ogłosili po spotkaniu w Białym Domu prezydent USA Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przedmiotem dyskusji był też spór o subsydia dla producentów aut elektrycznych.

> Amerykańska i inna zachodnia broń, używana przez NATO i przechwycona przez Rosjan podczas walk w Ukrainie, ma być wysyłana przez Rosję do Iranu, gdzie podejmowane mają być próby jej rozmontowywania, analizowania jej konstrukcji, a być może produkcji własnego uzbrojenia wzorowanego na tym przejmowanym na froncie - poinformowała CNN. Amerykańska stacja powołała się na źródła zaznajomione ze sprawą.

> Komisja do Spraw Europejskich francuskiego Senatu jednomyślnie zatwierdziła projekt rezolucji, która potępia przymusowe wywózki dzieci z Ukrainy do Rosji.

> DB Cargo, spółka córka niemieckich kolei Deutsche Bahn zajmująca się transportem towarów i logistyką, od 1 stycznia 2023 roku nie oferuje już darmowego transportu pomocy na Ukrainę - poinformował tygodnik "Spiegel". Podano, że powodem wstrzymania pomocy jest spór między DB Cargo a ministerstwem transportu toczony o finansowanie transportów.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP