Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 530 dni. Federacja Rosyjska straciła podczas walk na Ukrainie co najmniej połowę swoich elitarnych sił powietrzno-desantowych - głosi raport ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Od początku rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie zestrzeliliśmy ponad 5,5 tysiąca wojskowych celów powietrznych - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, w trakcie uroczystości z okazji Dnia Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

> Federacja Rosyjska straciła podczas walk na Ukrainie co najmniej połowę swoich elitarnych sił powietrzno-desantowych - głosi raport ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii zamieszczony w niedzielę na platformie X (znanej poprzednio jako Twitter). Może chodzić o około 15 tysięcy zabitych lub rannych żołnierzy.

> Armia Ukrainy poinformowała o zniszczeniu dwóch mostów w Czonharze i Geniczesku, na granicy okupowanej części terytorium obwodu chersońskiego i Autonomicznej Republiki Krymu. Wykorzystywane były do zaopatrzenia rosyjskiej armii - poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform.

> Spotkanie w Arabii Saudyjskiej, które miało wesprzeć "formułę pokojową" prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zakończyło się bez końcowej deklaracji, przyniosło jednak ostrożne, pozytywne sygnały z Chin i propozycję Brazylii, by do następnego spotkania włączyć Rosję - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

> Na okupowanych terenach obwodu chersońskiego Ukrainy Rosja utworzyła "szkoły młodych wyborców", które mają przygotować starszych uczniów do "wyborów prezydenckich w Federacji Rosyjskiej" - poinformowało w niedzielę ukraińskie Centrum Narodowego Sprzeciwu. Jak oceniono, to przygotowanie do fałszowania wyborów.

Autorka/Autor:kz//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: