Bronili wsi nad Dnieprem. Media: zaginęło kilkuset wojskowych

Źródło:
PAP
Skutki rosyjskiego ataku rakietowego na szpital w Kijowie
Skutki rosyjskiego ataku rakietowego na szpital w KijowieReuters
wideo 2/4
Skutki rosyjskiego ataku rakietowego na szpital w KijowieReuters

876 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Od października 2023 do końca czerwca 2024 roku podczas operacji obronnej w rejonie wsi Krynki na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim zaginęło 788 ukraińskich żołnierzy - informuje Ukraińska Prawda. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że z rosyjskiej niewoli wróciło do kraju 95 jeńców wojennych. - Bez względu na to, jak trudne to jest, szukamy wszystkich, którzy mogą być w niewoli. Musimy sprowadzić wszystkich z powrotem - stwierdził Zełenski.

> Wojska ukraińskie wycofały się z miejscowości Krynki na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - poinformowała Ukraińska Prawda, powołując się na swoje źródła w piechocie morskiej. Wojsko donosi, że stało się to kilka tygodni temu.

788 ukraińskich żołnierzy zostało oficjalnie uznanych za zaginionych podczas walk z Rosjanami w rejonie Krynek, gdzie w okresie od października 2023 do końca czerwca tego roku armia ukraińska utrzymywała przyczółek na lewym brzegu Dniepru. Jak poinformowała w środę Ukraińska Prawda, powołując się na portal "Slijdstwo.Info", liczba zabitych wojskowych, których ciała udało się wywieźć z rejonu walk i pochować - to 262 obrońców. Według publikacji walki z Rosjanami toczą się teraz na wysepkach w pobliżu Krynek.

Ukraińscy żołnierze w obwodzie donieckim Diego Herrera Carcedo/Anadolu via Getty Images

> Rosja nie posiada wystarczającej ilości zasobów obrony powietrznej, by chronić wszystkie obiekty krytycznej infrastruktury w zachodniej części kraju, gdzie potencjalnie mogą one być zaatakowane przez ukraińskie drony - twierdzi w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

> Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że z zadowoleniem przyjmuje stanowisko J.D. Vance'a, kandydata Donalda Trumpa na wiceprezydenta USA, w sprawie wojny na Ukrainie. Tymczasem - jak pisze Reuters - wśród europejskich sojuszników USA rośnie zaniepokojenie postawą Vance'a w sprawie Ukrainy. Media przypominają, że w przeszłości ten polityk mówił wprost, iż "nie obchodzi go", co się stanie z Ukrainą i że "rosyjsko-ukraiński spór dotyczący granic nie ma nic wspólnego" z bezpieczeństwem narodowym USA.

> W pierwszej rezolucji przyjętej podczas nowej kadencji Parlament Europejski potwierdził wsparcie dla Ukrainy i potępił wizytę premiera Węgier Viktora Orbana w Rosji. Za rezolucją głosowało w czwartek 495 europosłów w liczącej 720 mandatów izbie.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Diego Herrera Carcedo/Anadolu via Getty Images